Life Style Medicine: “Sadece 5 dakika” oyunu

Selamlar sevgili arkadaşlarım, ayın ortasına geldik ama ben yine de mutlu bir yıl diliyorum, biraz geç kaldım ama bu süre içinde sizlere güzel bir seri hazırladım. Bir süredir günlük hayatınızda rahatlıkla uygulayabileceğiniz 30 saniyelik bilgiler hazırlıyorum, Instagram, TikTok ve YouTube hesabımda paylaşıyorum. Burada hem öğrencilerimden hem de çevremden gözlemlediğim, aynı zamanda benim de günlük hayatımda sık sık ihtiyaç duyduğum konular üzerinden giderken takipçilerim kendi ihtiyaçlarını yazmaya başladı ve bu seri ortaya çıkıverdi ve bence muhteşem oldu. Bu süreç içinde tabii ki ben de araştırmalarıma devam ediyorum ve neredeyse her konuda karşıma stres, sağlıksız hayat paternleri, hareketsizlik, alkol ve sigara kullanımı, yani kısacası hayatımızı değiştirmek, geliştirmek ve daha kaliteli bir hale getirmek çıkıyor. Bu noktada da Life Style Medicine devreye giriyor aslında.

“Hayatını değiştir”, “Stresten uzak dur”, “Kendine vakit ayır” dediğim zaman karşımdakilerden gelen ilk soru “Nasıl?” oluyor. Aynı zamanda bir anda bunları duyunca daha çok stres oluştuğunu gözlemliyorum; zihin hemen zorluk kısımlarına odaklanıyor, direnç oluşturuyor. Çok iyi anlıyorum ama öte yandan değiştiğin zaman değişim başlıyor, öteki türlü bahaneler ve sebep-sonuç ilişkilerinde kısır döngüye giriliyor. “Emekli olunca, inşallah güneye yerleşince ben de daha huzurlu olacağım” , “Çocuk okulu bitirsin de bir…” , “… olsun da ben de kendime bakacağım”, “Üşeniyorum”, “Vaktim yok” sanırım en çok duyduklarım. Peki, hiç düşündün mü belki de emekli olmak seni daha huzursuz biri yapacak? Ya hareketsiz kaldığın için stresliysen? Ya güneyde bir köyde yaşamak göründüğü gibi değilse? Mesela bana göre hiç değil ve hatta daha zor, bir dönem yaşadım, biliyorum, evet, daha temiz havada yaşıyor veya köy yumurtasına hızlı erişiyor olabilirim ama öte yandan kışın ortasında asma yaprakları borulara sarılıp patlattığında bir anda sıcak su gidince dımdızlak kaldığım da bir gerçek… Şahsen şehir konforumu seviyorum, bunun içinde nasıl bir konfor yaratabileceğimi öğrendim zamanla ve hayatımı ona göre şekillendirdim. Neyse dağılmayalım, örnekler uzar gider, benim odağım burada “Nasıl?” sorusu.

Şimdi sizlerle bir oyun oynayacağız, sadece beş dakika oyunu. Paylaşımlarımdan en ihtiyaç duyduğunuz konu/konular seçeceğiz ve her gün sadece beş dakika onu/onları uygulayacağız. Anlaştık mı? “Beş dakikada ne olabilir ki?” demeyin, inanın ki o bile çok büyük değişimler yaratacak ve bir zaman sonra bakacaksınız ki o konu çoktan çözülmüş ve bağlantılı olan diğer konular da… Hep bahsediyorum, vücudumuzda her şey birbirine bağlı. Bir yerdeki hareket ruh, beden, zihin bütünlüğünü çok etkiliyor. Nerede, nasıl, kaçta uyguladığınızın hiçbir önemi yok. Mesela öğrencilerimden geri dönüşler alıyorum; “Yolda yürürken yüz yogası tavsiyeni yapıyorum, maske olduğu için kimse görmüyor, ben de o aralığı değerlendirmiş oluyorum, bir haftada bak nasıl fark etti”, “Ofiste tuvalete alt katta gidiyorum, hareket oluyor” gibi… İşte o zaman çok mutlu oluyorum, işe yaradığı ve küçük bir bilgiyle büyük bir fark yaratabildiğim için. İlginç bir şekilde vücut çok hızlı tepki veriyor ve gözle görülebilir değişimler ortaya çıkıyor.

Aşağıda hesaplarımın linklerini paylaşıyorum, sizler de tavsiye istediğiniz konuları lütfen Instagram hesabımdan bana yazın, ayrıca deneyimlerinizi de merak ediyorum, onları da paylaşırsanız mutlu olurum, birbirimize fikir vermiş oluruz. Sağlıcakla kalın, görüşmek üzere…

P.S.: Benim bu ara favorim bu dil egzersizi. Hem pratik hem de birçok açıdan vücuduma çok iyi geldi.

https://www.instagram.com/reel/CYrnMHVJ66u/?utm_medium=copy_link

www.tiktok.com/@pt.bahar

https://youtube.com/c/baharcolakyoga

Bahar Çolak Hygge Yoga Eğitmeni
Merhabalar ben Bahar. Yeditepe Üniversitesi, Sanat Yönetimi Bölümü mezunuyum. Okul sonrası Demir Demirkan’ın asistanın olduktan sonra müzik yapımcılığına başladım, Berklee Collage of Music’ten Dijital ... Devam