Domatesli Patlıcan Salatası Kaç Kalori?

Domatesli Patlıcan Salatası

(1 gr)
0
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 3.77 0.04
Protein (g) 1.22 0.01
Yağ (g) 1.09 0.01
Lif (g) 2.3 0.02
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 71.49 0.71
Potasyum (mg) 234.5 2.35
Kalsiyum (mg) 15.72 0.16
Vitamin A (iu) 30.19 0.30
Vitamin C (mg) 12.35 0.12
Demir 0.48 0.00

 

Domatesli patlıcan salatası az malzemeyle kısa sürede hazırlayabileceğiniz harika bir salatadır. Domatesli patlıcan salatasını tek başına tüketebileceğiniz gibi diğer yemeklerin yanında da tüketebilirsiniz.

Oldukça sağlıklı ve lezzetli bir salata olan domatesli patlıcan salatasının kalori ve besin değerlerini, salatanın faydalarını ve nasıl hazırlayabileceğinizi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Domatesli Patlıcan Salatası Besin Değerleri

Domatesli patlıcan salatası oldukça sağlıklıdır ve kalori bakımından düşüktür. Besin değerleri bakımından zengin olan bu salatanın 100 gramında bulunan kalori ve besin değerleri şu şekildedir:

Kalori: 33

Karbonhidrat: 3,77 g

Protein: 1,22 g

Yağ: 1,09 g

Lif: 2,3 g

Domatesli Patlıcan Salatası Faydaları

Domatesli patlıcan salatasının ana malzemeleri olan domates ve patlıcan, oldukça sağlıklı ve besleyici sebzelerdir. Salatanın ana malzemelerinden biri olan domatesi salata içerisinde tükettiğinizde sebzenin aşağıdaki faydalarından yararlanmanız mümkün.

Likopen bakımından zengindir

Domates, likopen adı verilen antioksidan bakımından zengindir. Domatese açık kırmızı rengini veren likopen domatesin güneşin UV ışınlarından korunmasına yardımcı olur. Domates yediğinizde likopenin hücreleri koruyucu etkilerinden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda likopenin yanı sıra potasyum, B ve E vitaminleri ile diğer besinleri de alabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini destekler

Likopen, antioksidan olduğu için hücreleri serbest radikallere karşı korumaya yardımcı olur. Bu da bağışıklık sisteminizi desteklemenizi sağlar. Domates gibi likopen bakımından zengin sebzeler tüketmek akciğer, mide ve prostat kanseri  gibi hastalıklara karşı koruma sağlayabilir.

Kalp sağlığı için faydalıdır

Likopenin sağladığı faydalardan bir diğeri LDL (kötü) kolesterolü ve tansiyonu düşürmesidir. Bunlar, kalp hastalığı yaşana riskinizi azaltmanıza yardımcı olur. Domateste bulunan B ve E vitaminleri ile flavonoidler adı verilen antioksidanlarda kalp sağlığınızı desteklemenize yardımcı olabilir.

Göz sağlığını desteklemeye yardımcıdır

Domateste bulunan lutein ve zeaksantin isimli bileşenler gözleri dijital cihazlardan yayılan mavi ışığa karşı korumaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda göz yorgunluğunu azaltmaya ve göz yorgunluğu nedeniyle ortaya çıkan baş ağrısını azaltmayı da sağlayabilir. Hatta bazı araştırmalar bu bileşenlerin yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı koruma sağlayabileceğini de göstermektedir.

Akciğer sağlığını destekler

Bazı araştırmalara göre astımı olan kişiler için domates faydalı olabilir. Domatesteki likopen, lutein ve zeaksantinle birlikte diğer antioksidanların akciğer sağlığı üzerinde faydalı olabileceği düşünülmektedir.

Sindirim için faydalıdır

Domatesin su ve lif bakımından zengin olması kabızlığı engellemeye yardımcı olabilir. Ancak pişmiş domatesin asiditesi gastrit ve hazımsızlığı tetikleyebileceği ya da daha kötü hale getirebileceği için bu kişilerin domates tüketirken dikkatli olmaları gerekir.

Ağız sağlığı için faydalı olabilir

Araştırmalar, diş eti hastalıklarında likopenin faydalı olabileceğini göstermektedir. Ancak çok miktarda çiğ domates tüketmek diş minelerine zarar verebileceği için domates yedikten sonra dişlerinizi fırçalamanız iyi olabilir. Bununla birlikte dişlerinizi asitli yiyecekler ve içecekler tükettikten en az 30 dakika sonra fırçalamanız, diş ve diş eti sağlığınızı korumanız açısından önemlidir.

Cilt sağlığını destekler

Normalde cildimizi güneşin zararlı etkilerine karşı güneş kremi ve şapkayla korumamız gerekir. Domateste bulunan likopen de güneşe karşı koruyucu etkiye sahip olduğu için güneşin zararlı etkilerinden korunmak için domates tüketebilirsiniz. Domates güneş kreminin yerini tutmayacak olsa da hücrelerinizi içten korumanıza yardımcı olur.

Domatesli patlıcan salatası yediğinizde patlıcanın aşağıda yer alan faydalarından da yararlanabilirsiniz.

Besin değerleri bakımından zengindir

Patlıcan, besin değerleri bakımından zengin bir gece gölgesi sebzesidir. Vitaminler, mineraller ve lif bakımından zengin olan patlıcan kalorisi düşük bir sebzedir. Günlük beslenme düzeninize patlıcan eklediğinizde kalorisi düşük ve besleyici öğünler hazırlayabilirsiniz.

Antioksidanlar bakımından zengindir

Patlıcan vitaminler ve minerallerin yanı sıra antioksidanlar bakımından da zengindir. Antioksidanlar, vücudu serbest radikaller adı verilen zararlı maddelere karşı korumaya yardımcı olur. Araştırmalar, antioksidanların kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesinde faydalı olabileceğini göstermektedir.

Kan şekerini kontrol altına almaya yardımcı olabilir

Beslenme düzeninizde patlıcana yer verdiğinizde kan şekerinizi kontrol altına almanız mümkün olabilir. Patlıcan lif bakımından zengin olduğu için sindirim sisteminden bütün halinde geçer. Bu sayede sindirim ile vücuttaki şeker emilim hızı yavaşlar. Daha yavaş emilim, kan şekeri seviyelerinin daha sabit seviyelerde olmasını sağlar ve kan şekerindeki ani artış ve azalışların önüne geçer.

Kilo vermeye yardımcı olabilir

Patlıcan kalorisi düşük bir sebze olduğu için diyetteyken tüketebilirsiniz. Aynı zamanda lif bakımından zengin olduğu için tokluk hissinizi arttırıp daha az kalori almanıza yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra tariflerde yer alan yüksek kalorili malzemeleri patlıcanla değiştirerek öğünlerinizin kalorisini azaltabilir ve günlük olarak daha az kalori alarak kilo verebilirsiniz.

Kanser karşıtı etki gösterebilir

Patlıcanda kanser hücreleriyle savaşmaya yardımcı olabilecek bazı bileşenler bulunmaktadır. Bu bileşenlerden biri olan solasodin rhamnosil glikozitler (SRG’ler), patlıcan gibi gece gölgesi bitkilerinde bulunmaktadır.

Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar SRG’lerin kanser hücreleri yok etmede ve bazı kanser türlerinde tekrarlamayı azaltmaya yardımcı olmada etkili olabileceğini göstermektedir.

SRG’lerin yanı sıra patlıcan dahil olmak üzere daha fazla meyve ve sebze tüketmenin genel olarak bazı kanser türlerine karşı koruma sağlayabileceği düşünülmektedir.

Hazırlaması kolaydır

Patlıcanı yemek ya da salata olarak kolayca hazırlayabileceğiniz için beslenme düzeninize basit bir şekilde ekleyebilirsiniz. Patlıcanı fırında pişirebilir, ocakta közleyebilir ya da başka sebzelerle sote yaparak hazırlayabilirsiniz. Yüksek kalorili malzemeler yerine patlıcan yiyecek kalori alımınızı azaltırken lif ve besin tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Domatesli Patlıcan Salatası Tarifi

Domatesli patlıcan salatası neredeyse her yemeğin yanında tüketebilir ve hatta hafif bir öğün için tek başına da yiyebilirsiniz. Oldukça sağlıklı ve besleyici bir salata olan domatesli patlıcan salatası için şu malzemelere ihtiyacınız olacak:

  • 5-6 adet közlenmiş patlıcan
  • 2 adet domates
  • 2 adet acı ya da tatlı biber
  • 2-3 diş sarımsak
  • 1 adet limon
  • Zeytinyağı
  • Tuz

Domatesli patlıcan salatası için patlıcanları fırında ya da ocakta közledikten sonra kabuklarını soymalı ve küçük küçük doğramalısınız. Ardından biberler ile domatesleri kesmeli ve sarımsakları ince ince doğramalısınız. Tüm malzemeleri tek bir kapta birleştirdikten sonra istediğiniz kadar tuz, limon ve zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Arzu ederseniz servis etmeden önce üzerine ince ince kıydığınız maydanozları ekleyebilirsiniz.

Domatesin Zararları

Domatesli patlıcan salatasının ana malzemelerinden olan domatesin çok sayıda faydası olsa da çok fazla domates yemek, reflü gibi mide rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Aynı zamanda bağırsak rahatsızlığı olan kişilerde şişkinlik ve ishal gibi istenmeyen etkilere neden olabilir.

Domates, alerjisi olan kişiler için de zararlı olacaktır. Vücudunuz domateste bulunan çeşitli bileşenlere karşı alerjik etki gösterebileceği için domates yediğinizde nefes darlığı ve dilde şişkinlik gibi belirtiler yaşıyorsanız domatesten uzak durmalısınız.

Patlıcanın Zararları

Domatesli patlıcan salatasının diğer ana malzemesi olan patlıcan da oldukça faydalı bir sebze olsa da bazen zararlı olabilmektedir.

Çok fazla patlıcan tüketmek, patlıcanda bulunan nasunin nedeniyle demir emilimin azalmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle özellikle demir eksikliği olan kişilerin çok fazla patlıcan tüketmemeleri gerekir.

Patlıcan bazı kişilerde ise alerjiye neden olarak istenmeyen belirtiler yaşanmasına yol açabilir. Patlıcan yediğinizde döküntü, şişkinlik ve nefes almada zorluk gibi belirtiler yaşıyorsanız, anaflaksik şok geçirebileceğiniz için tıbbi yardım almanız gerekir.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!