Doktorlar uyarıyor: Hapşırma isteği geldiğinde neden tutmamalısınız?

Hapşırma isteği geldiğinde etrafınızdaki rahatsız etmemek adına tutma eğilimi gösteriyor musunuz? Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa bunu değiştirmelisiniz. Özellikle de hapşırma anında burnunuzu ve ağzınızı kapatarak tutmaktan kaçınmalısınız. Bu uyarının sebebi ise medikal gazete BMJ’de yayınlanan bir vaka.

Kulak, burun ve boğaz uzmanları, güçlü bir hapşırmayı tutmanın sayısız komplikasyonlara sebep olabileceğini belirtiyorlar.

Bu vakanın detaylarına göre, 34 yaşındaki sağlıklı bir İngiliz erkek, hapşırma anında hem burnunu hem de ağzını kapatmaya çalışırken boğazının arka kısmında ciddi hasar oluşturup konuşma ve çiğneneme becerilerine zarar verdi. Doktorları, ilk müdahaleleri sırasındaysa, genç adamın kaburga kemiklerinden boğazına doğru çatırdamaya benzeyen sesler geldiğini paylaştı.

Leicerster Üniversitesi’nin hastanesinden kulak, burun ve boğaz uzmanları, güçlü bir hapşırmayı tutmanın sayısız komplikasyonlara sebep olabileceğini, ölümcül beyin anevrizmalarına sebep olabileceğini belirtiyor ve hapşırık sırasında burun delikleri ve ağzın kapatılmasından kaçınılması gerektiğini vurguluyorlar. Vakanın gördüldüğü hasta neyse ki bir haftanın ardından iyileşmeye başladı ve beslenmesine yardımcı olan beslenme tüpü çıkarılarak taburcu edildi.

Uzmanlar, hapşırmayı tutmanın yalnızca boğaz ve göğüs rahatsızlıklarına sebep olmayacağını, kulak zarı ve beyindeki kan damarlarına da hasar verebileceğini vurguluyor. Ancak yine de bu hastanın başına gelen özel rahatsızlığının oldukça nadir görüldüğünü de belirtiyorlar. Yine de böyle anlarda tedbiri ve peçeteyi elden bırakmayıp rahat rahat hapşırmakta yarar var!

Kaynaklar:
Gizmodo
Science Daily
TIME

 

İlginizi çekebilir: Öpüşmek yüzü gençleştirir: Her gün 5 öpücüklü hareketle cildinize gençlik aşılayın

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!