Öpüşmek yüzü gençleştirir: Her gün 5 öpücüklü hareketle cildinize gençlik aşılayın

“Bir kahvenin kırk yıl hatrı var da, bir öpüşmenin hiç mi hatrı yok?

Öpüşmek, toplamda 34 yüz kasının ve 112 postüral kasın yer aldığı anlamlı kas koordinasyonu içeren detaylı bir davranıştır. Böyle bir girişimde en önemli kas dudaklarımızı çember gibi saran kastır (tıp dilinde orbicularis oris kası). Bu kasa öpücük kası da denir.

Öpücük kası (orbicularis oris) ağzın etrafında farklı yönlere giden çok sayıda kas lifine sahiptir. Böylece örneğin öpüşerek öpücük kasını hareket ettirmek, yüzde yer alan diğer kasları da miyofasya aracılığıyla olumlu yönde etkilemektedir.

Kırmızı çizgilerle, öpücük kasının (orbicularis oris) farklı yönlere giden lifleri görülüyor.

Dudaklarda çok sayıda serbest sinir ucu olduğu için öpüşmek, mis kokulu öpücükler göndermek veya dudak odaklı yüz hareketleri yapmak, hem duyusal hem motor boyutta sağlığa faydalar sağlamaktadır. Öpüşmenin stres azaltıcı etkileri vardır, hatta metabolik boyutta kolesterol düzeyini düşürdüğünü gösteren yayınlar bulunmaktadır. Nörobilimciler, bir öpücüğün aynı zamanda uzaysal ve görsel bilgilerin koordinasyonunu da gerektirdiğini göstermişlerdir.

Öpüşmenin yüzümüzde görsel boyutta olumlu etkileri de vardır. Yaşa bağlı gelişebilen çizgilenmeler ve sarkmalar, öpücük kasını kullanarak öpücüklerle veya dudak odaklı kolay hareketlerle doğallıkla ortadan kalkabilir. Yerine yüzümüze gençlik ve güzellik gelir.

Öpücük kası odaklı yapılan öpücük veya hareketlerin nasıl diğer yüz kaslarını etkileyebildiği miyofasyal bağlantılarla açık bir şekilde görülüyor.
Her gün 2 dakika süren öpücüklü 5 hareketle yüzünüz gençleşsin

Aşağıdaki videoda görüldüğü gibi, Parmita Katkar’ın önerdiği 5 hareket, az sayıda etkili hareketlerle, elmacık kemiklerinizin yeniden belirginleşmesine, yanaklarınızdaki gamzelerin gençlikle, güzellikle ortaya çıkmasına, yüzünüzdeki çizgilerin azalmasına, doğal facelift (yüz germe) etkisine yol açacak.

Öpücük hareketi kullanılarak uygulanan yüz yogası hareketleri de cildi sıkılaştırıp gençleştiriyor.

1. hareket:

 • Nefes alıyoruz ağızdan, ağzımızı büzerek kapatıyoruz, sadece burundan nefes alıp vermeye devam ederken, yüzümüzde balon misali şişliği tutabildiğimiz kadar (en fazla 3 dakika) tutuyoruz. Sonra bırakıyoruz.
 • Eğer hareketi ilk defa yapıyorsanız, yapamadığınızı düşünebilirsiniz, bu yanlış bir düşünce olur çünkü gün geçtikçe yüzünüz harekete alışacak ve rahatlıkla yapacaksınız.
 • En önemli nokta, en başlarda yanaklarınızda daha az bir alanı şişirebiliyorken, bu alanın günler geçtikçe fazlalaştığını yüzünüzde yaşa bağlı çizgilerin azaldığını göreceksiniz.

2. hareket:

 • Nefes alıyoruz ağızdan, ağzımızı büzerek kapatıyoruz.
 • Sadece burundan nefes alıp vermeye devam ederken, yanaklarımızdaki havayı ilk önce sağ yanakta 10 saniye, sonra burun ile üst dudak arasında 10 saniye, ardından sol yanakta 10 saniye, ardından çene ve alt dudak arasında 10 saniye tutuyoruz.
 • Buna 1 birim hareket dersek en fazla 10 tekrar yapabilirsiniz.

3. hareket (En sevdiğim):

 • Sevdiklerine öpücük yollamak veya öpmek. Günde 100 defa diyor Parmita Katkar.
 • Ufak, sadece dudağınızın alanına odaklanarak yaptığınız öpücükler bile tüm yüz kaslarınız için etkili.
 • Hareketi yapmaya devam ettikçe dudak etrafındaki çizgilenmeler de azalacak.

4. hareket:

 • Yanakları şişirerek mum üfler gibi yapmak. Önemli nokta yanakları şişirmeden değil, yanakları şişirerek sanki bir balonu şişirmek için çaba sarf etmek gibi yapmak (10 tekrar).
 • Yine ilk günlerde yapamadığınızı, yorulduğunuzu düşünebilirsiniz, her gün devam ettikçe düşünceleriniz değişecektir.

5. hareket:

 • 4.hareketin aynısı ancak el parmak uçlarıyla yanaklara ufak ufak hafifçe vuruşlar (10 tekrar).

Hareketleri aşağıdaki videodan seyredebilirsiniz: 

FACE YOGA TO LOSE FACE FAT/Slimmer Face Naturally/NO MORE CHUBBY CHEEKS

Sağlıkla, doğallıkla yüz gençliği, güzelliği olsun. Mis kokulu öpücükler yolluyorum.

 

Kaynaklar:

1.https://www.reference.com/science/many-muscles-kiss-ad4930057141a69a Erişim tarihi:21.01.2018.
2.http://www.wikizero.info/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvS2lzcw Erişim tarihi:21.01.2018.
3.http://www.wikizero.info/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvT3JiaWN1bGFyaXNfb3Jpc19tdXNjbGU Erişim tarihi:21.01.2018.

 

İlginizi çekebilir: Arka miyofasyal hattı gevşetmenize yarayan 3 ofis egzersizi

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam