Doğum sonrası özgüveninizi geri kazanmanın 6 yolu

Eğer doğum sonrası krizinin sancılarını çekiyorsanız, bu tavsiyeleri gözden geçirip bazılarını tekrar edebilirseniz kendinize büyük bir iyilik yapmış olabilirsiniz.

Beyniniz iyileşmeniz için büyük çaba gösteriyor olabilir. İyi bir beslenme, güzel bir şekilde dinlenme ve mümkün olduğunca dışarı çıkıp güneşte dolaşarak beyninize iyileşme sürecinde yardımcı olabilirsiniz.

İyileşme sürecindeyken kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik ise, algılarınızın açık olmadığını kabul etmeniz olabilir. Bu süreçte rasyonel düşüncelerinizden daha çok, karışık duygularınız algılarınızı yönetiyor olabilir.

Doğum sonrası özgüveninizi geri kazanmanın 6 yolu
Doğum sonrası rasyonel olarak düşünmeniz zor olabilir

İşte sizlere bu süreçte daha iyi olmanızı sağlayacak hayat kurtaran öneriler:

1. Başkalarının sizi, sizin kadar çok yargılamadığını bilin

Bu gerçekten doğru olabilir. Herkesin daha önemli işleri vardır. Başka bir deyimle, sizin içinde bulunduğunuz konumu yargılamaya vakitleri bile olmayacaktır, çünkü günümüzde herkes çok yoğun olabiliyor.

2. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın

Başkalarının kendilerini sizinle karşılaştırma ihtimali daha yüksek. Yani bu durumda kendinizi küçük görmenizin bir anlamı kalmıyor.

3. Başka annelerin konuşmalarına çok fazla takılmayın

Eğer sizi eleştiren başka anneler varsa, bu onların kendilerini haklı çıkarmak için yaptığı anlamına gelebilir.

Doğum sonrası özgüveninizi geri kazanmanın 6 yolu
Doğum sonrası psikolojik bozukluk kalıcı değil, geçicidir

4. Dünyada tek olduğunuzu düşünmeyi bırakın

Dünyada binlerce anne, sizin geçtiğiniz süreçlerden geçiyor ve sizin kaygı duyduğunuz şeylerden ötürü onlar da kaygı duyuyor. Bu gerçeği her zaman hatırlayabilirsiniz.

5. Herkesin sizden daha şık ve güzel olduğunu düşünmeyin

Başkalarının sürekli güzel elbiseler giyip, makyajlarının tam olduğunu ve kilo problemleri olmadığını düşünüyorsanız, yanılıyor olabilirsiniz. Büyük ihtimalle başkalarının rol yapma yetenekleri sizden daha fazla geliştiği için bu şekilde bir görüntü ortaya çıkıyordur.

6. Bu hislerinizin uzun zaman süreceğinden korkmayın

Eğer bu dönemde hissettiklerinizin, sürekli kalacağını düşünüyorsanız, bundan vazgeçin. Çünkü bu durum kalıcı değil, geçicidir.

Son olarak, doğum sonrası depresyonu ve kaygısı gerçek olan ve tedavi edilebilen rahatsızlıklardır. Bununla başa çıkabilmek için profesyonel yardım almanız size iyi gelebilir.

Kaynak:
Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!