Doğum sonrası depresyonla nasıl mücadele edilir?

Doğum sonrası depresyon, bebek sahibi olduktan sonra pek çok kadının yaşadığı bir durum. İstatistiklere göre her 10 kadından biri, doğum sonrası depresyon yaşıyor. Bu durum bazen erkekleri de etkileyebiliyor ancak erkeklerde görülme sıklığı kadınlardakinden çok daha düşük.

Doğum sonrası depresyon geçiren bir kişi için en önemli şeylerden biri, yardım istemek. Aksi takdirde depresyon daha da kötüleşebiliyor ve depresyonun etkileri hem anne hem bebek hem de aile üzerinde kendini hissettiriyor.

Uplifers olarak doğum sonrası depresyondan kurtulmak için nasıl yardım isteyebileceğinizi araştırdık:

1. Açık olun

Etrafınızdakilerle iletişim kurun. Kendinizi nasıl hissettiğinizi dürüstçe söyleyin ve destek isteyin. Arkadaşlarınızla ve ailenizle konuşun. Siz yeterince dürüst olduğunuzda, karşınızdaki kişiler de aslında mükemmel olmadıklarını kolayca söyleyecektir. Bunun yanı sıra doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Doğum sonrası depresyon yaşayan birçok kadın suçluluk duyabilir, mutlu olması gerekirken depresyonda olduğu için negatif düşüncelere kapılabilir. Ancak başkalarına açık olup, endişelerinizi paylaşırsanız, sorunları anlamanız kolaylaşabilir.

İlgili yazı: Sosyal baskılar doğum sonrası depresyonu daha da kötüleştiriyor

2. İnternetten faydalanın

Annelerin ve ebeveynlerin birbirine destek olduğu forumlarda dolaşabilirsiniz. Kendinizi depresif ve gergin hissetmenizin garip bir şey olmadığını, kendinizi bu yüzden suçlu hissetmek zorunda olmadığınızı hemen görebilirsiniz.

Doğum sonrası depresyonla nasıl mücadele edilir?
Kendinizi hatalarınızla, eksiklerinizle sevmeyi öğrenin çünkü etrafınızdakiler sizi böyle seviyor.

3. Kendinize zaman ayırın

İnsanın kendiyle ilgilenmesi bir lüks değil. Fiziksel ve ruhsal sağlığınıza dikkat etmelisiniz, beslenmenize ve uyku düzeninize özen göstermelisiniz. Aksi durumda ne kendiniz ne de çocuğunuz için enerji bulabilirsiniz.

4. Günlük tutun

Kendinizi nasıl hissettiğinizi, kimseyle paylaşmak istemediğiniz düşüncelerinizi yazın. Her şeyi yazdıktan sonra bir de şükretmeniz gerekenleri yazın. Bir süre sonra aslında etrafınızda şükretmeniz gereken ne kadar çok şey olduğunu fark edeceksiniz.

İlgili yazı: Yeni doğum yapan kadınlarda depresyon taramasının faydaları

5. Meditasyon yapın

Bir yoga dersine yazılabilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa, internetten yoga veya meditasyon uygulamaları indirip onlardan faydalanabilirsiniz. Bir şeyler öğrenmek, sizi tüm negatif duygularınızdan uzaklaştırır.

6. Mükemmel olmaya çalışmayın

Kendinize biraz alan tanıyın. Mükemmel bir eş, mükemmel bir anne, mükemmel bir evlat veya herhangi bir konuda mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Hiçbirimiz mükemmel değiliz. Kendinizi hatalarınızla, eksiklerinizle sevmeyi öğrenin çünkü etrafınızdakiler sizi böyle seviyor.

Kaynaklar:
Tinybuddha
NHS Choises

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!