Doğru şekilde dilenmiş bir özürle tüm buzları eritebilirsiniz

İçtenlikle dilenmemiş bir özrün, karşımızdaki insanı bazen asıl hatamızdan daha fazla üzdüğünü söylemek mümkün. Bu sebeple, özür dilerken bazı noktalara dikkat etmek, özrün amacına ulaşmasına ve kırdığımız insanın gönlünü almamıza yardımcı olabilir.

Doğru şekilde dilenmiş bir özürle tüm buzları eritebilirsiniz
Özrünüzün herhangi bir bahaneye, açıklamaya ya da sebebe ihtiyacı yoktur.

1. Bahaneleri es geçin

Özrünüzün herhangi bir bahaneye, açıklamaya ya da sebebe ihtiyacı yoktur. “Özür dilerim” tek başına karşımızdaki insanın kalbini yumuşatmaya ve buzları eritmeye yetebilecekken, “Ama sen de beni küçük düşürdün.” şeklinde bir bahane ile devam etmek, yeni bir tartışmaya neden olabilir. Bu sebeple, sadece özür dilemekle yetinmeye çalışırsanız, sorunlar çok daha hızlı çözümlenebilir.

Birini kırdığımız zaman, utanç ve korku hissedebiliriz. Karşımızdaki insanın bizim yüzümüzden kızması ya da üzülmesi, kendini savunma ve açıklama ihtiyacı yaratabilir. Ancak, yeterince içten özür dilediğinizde, herhangi bir açıklamaya gerek kalmadığını fark edebilirsiniz.

2. Konuşun

Bir sürtüşme sonrası, hem incinen hem de inciten tarafın birbirine karşı oldukça hassas ve savunmasız kaldığını söylemek mümkün. Pişmanlığınızı içten bir şekilde gösterebilirseniz, büyük olasılıkla alacağınız tepki minnettarlık ve şefkat olacaktır. İncinen kişi sizin bu davranışınızla rahatlayacak ve olumsuz duygularının bir çoğundan sıyrılmayı başaracaktır.

Doğru şekilde dilenmiş bir özürle tüm buzları eritebilirsiniz
Özrünüzün ardından, hemen affedilmeyi beklemeyin.

3. Hemen affedilmeyi beklemeyin

Özrünüzün ardından, hemen affedilmeyi beklemeyin. Karşınızdaki kişinin olayları kabullenmesi biraz zaman alabilir. Özür diledikten hemen sonra, karşınızdaki insanın hiçbir şey olmamış gibi devam etmesini beklemek, özrünüzün değerini düşürecek ve onun neye kırıldığını, niçin üzüldüğünü anlamadığınız izlenimini yaratacaktır. Bu yüzden, özür diledikten sonra her şeyin yoluna girmesi için karşınızdaki insana biraz zaman tanımanız faydalı olabilir.

Hepimiz, her yaşta hata yapabiliriz. Önemli olan, bu hataların sorumluluğunu almak ve onları nasıl telafi edeceğimizi öğrenebilmektir. Bu sayede sadece ilişkilerimizin daha tatmin edici olmasını sağlamakla kalmaz, daha mutlu bir birey olma yolunda da önemli bir adım kaydetmiş oluruz.

Kaynak: 

Mind Body Green

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!