Doğanın kucağında huzur sunan lokasyon: Kabak Koyu gezi rehberi

Yaz mevsimine bir ay kala pek çok insan kendisine ve ailesine uygun tatil lokasyonlarını araştırmaya başladı. Türkiye’nin Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi, bu araştırma sürecinde ön plana çıkıyor. Başta İzmir, Antalya ve Muğla olmak üzere bu bölgelerdeki birçok şehir yaz tatili severlere hitap ediyor. Muğla’daki Kabak Koyu ise sadece bir yaz tatili deneyimiyle sınırlı kalmayıp insanları büyülemeye hazır bir şekilde bekliyor. Bu yazımızda, masmavi sularla yeşilin en derin tonlarını bir araya getiren gizemli lokasyon Kabak Koyu’nu sizler için kaleme aldık.

Kabak Koyu’na nasıl ve ne zaman gidilir?

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Kabak Koyu, Babadağ’ın eteklerinde bulunan harika bir lokasyon. 1980’lerde keşfedilmiş olan bu yer, tam olarak Likya Yolu’nun içine aldığı Faralya Köyü’nde konumlanıyor. Bu köy, hem yeşil tonlarıyla maviyi birleştiren doğası hem de köy turizmi sayesinde adından sıklıkla söz ettiriyor.

Kabak Koyu, Woodstock kültürüne bağlı kalmaya devam eden kamp severler tarafından tercih edilen bir tatil bölgesi. Bu lokasyon, yürüyüşü bir maceraya döndüren patikalarıyla adrenalin tutkunlarına hitap ettiği gibi yaklaşık 200 metrelik plajıyla da huzur arayan tatilcileri de etkisi altına alıyor.

İki dağın arasında gizemli bir tatil fırsatı sunan Kabak Koyu, 800 metreye kadar ulaşan yamaçlarıyla hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Bu lokasyona kişisel otomobillerle ulaşım sağlanabiliyor fakat Kabak’a giden yolların zorlayıcı olduğunu vurgulamak istiyoruz. Bu yollara özel aracıyla girmek istemeyenler, genellikle arabalarını Faralya’da bırakıp Kabak Koyu’na inen dolmuşlara biniyorlar. Ayrıca, dolmuşun geçtiği güzergahtan yürüyerek de Kabak’a ulaşılabiliyor. Otomobile ek olarak, otobüs ve uçakla da Kabak Koyu’na varılabiliyor. Uygun bir otobüs veya uçakla ilk olarak Fethiye’ye gidilmesi gerekiyor. Daha sonra, Fethiye merkezden ya da Ölüdeniz’den Faralya Köyü’ne giden dolmuşa biniliyor. Bu köyden de Kabak Koyu’na giden dolmuşa binerek yolculuk süreci tamamlanıyor. Son olarak, bu gizemli lokasyona deniz yoluyla da ulaşılabildiğini belirtmek istiyoruz. Bu seçenek için Fethiye’den Ölüdeniz’e geçilmesi ve Ölüdeniz’de tekne kiralanması gerekiyor. Bu tekneler, bireysel olarak kiralanabildiği gibi farklı gruplara aynı anda hizmet de verebiliyor.

Kabak’ta yaz sezonu genellikle Mayıs ayının sonuna doğru başlıyor ve Ekim ayına kadar devam ediyor. Eğer kalabalığın az olduğu bir tatil hayal ediyorsanız bu yere Mayıs’ta gidebilirsiniz. Sizin için insan sayısı sıkıntı değilse ve hareketli bir tatil arayışındaysanız Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını Kabak’ta geçirebilirsiniz.

Kabak Koyu’nda görülmesi gereken yerler

Kabak Koyu’nda görülmesi gereken yerlerden bahsetmeden önce, bu lokasyonda otel konforuna ve lüksüne ulaşmanın zor olduğunu belirtmek istiyoruz. Kabak’ta genellikle bungalovlarda ve çadırlarda konaklanıyor. Eğer uyanır uyanmaz çok kısa bir sürede sahile varmak istiyorsanız Lilith Camping’i tercih edebilirsiniz. Lilith’te bungalovdan, vardodan veya çadırdan yana seçim yapabilirsiniz. Masmavi suların iyice kıyısında olayım diyorsanız oda ücretleri biraz daha yüksek olan Sea Valley Bungalows sizin için en mantıklı tercih olabilir. Alışılagelmiş bungalovlardan daha büyük odalar sunan Sea Valley, Kabak Koyu’nun denize en yakın bölgesinde yer alıyor. Eğer denize 10 dakika yürüme mesafesinde olup adım atarken mis gibi yeşillik havasını içinize çekmek istiyorsanız biraz tepede yer alan The Fabric Lounge’nin odalarına bir göz atabilirsiniz. Şimdi, konaklamayı ayarladıktan sonra Kabak’ta ziyaret etmeniz gereken yerlerden bahsetmek istiyoruz.

Aladere Şelalesi

Kabak Koyu’nda mutlaka denize girmeniz ve gün batımını sahilde izlemeniz gerekiyor. Bu iki deneyimle birlikte, vadideki Aladere Şelalesi’ni de ziyaret etmelisiniz. Bu koyu dahil edeceğiniz tatil planınızda doğanın keyfini en fazla çıkartacağınız yerin burası olduğunu vurgulamalıyız.

Aladere Şelalesi, içerdiği doğal havuzlar ve kayalar ile dikkat çekiyor. Şelalenin döküldüğü yerde oluşmuş olan bu göletlerde yüzülebiliyor fakat buradaki suyun biraz soğuk olduğunu belirtmeliyiz. Yeşilin neredeyse tüm tonlarına rastlayabileceğiniz bir yürüyüş rotası, sizi Aladere Şelalesi’ne çıkartıyor. Bu yürüyüşün sonunda doğal havuzlarda yüzmek ise paha biçilemez.

Cennet Koyu

Kabak sahiline indiğiniz zaman, kıyıda bekleyen birkaç tane tekneye rastlayabilirsiniz. İşte, bu teknelerle Cennet Koyu’na ulaşılabiliyor. Kabak’tan yaklaşık 15 dakikalık bir tekne turuyla varılabilen Cennet Koyu, gerçekten cennet gibi bir yer.

Cennet Koyu, ilk olarak suyunun rengiyle dikkatleri üzerine topluyor. Ayrıca, burada taş koleksiyoncularının fazlasıyla ilgisini çekebilecek birbirinden güzel taşlar bulunuyor. Bu koy, herhangi bir tesis barındırmıyor ve genellikle az sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu sayede, Cennet Koyu’nun fazlasıyla temiz ve sakin olduğunu belirtebiliriz. Bir diğer yandan, yiyecek ve içecek gibi hizmetlere ulaşımın kısıtlı olduğu Cennet Koyu’na uygun bir çanta hazırlayarak gitmenin faydalı olacağını vurgulamalıyız. Eğer sessizlik içinde kitabınızı okumak ve sıcakladığınız zaman kendinizi serin sulara atmak istiyorsanız mutlaka bu koya uğramalısınız.

Kelebekler Vadisi

Faralya Köyü’nde yer alan Kelebekler Vadisi de Kabak’a gitmişken es geçilmemesi gereken lokasyonlar arasında bulunuyor. Kabak sahilinde yer alan bazı tekneler, Kelebekler Vadisi’ne günübirlik turlar düzenliyor.

Kabak Koyu’ndan çok da uzun sürmeyen bir tekne turuyla ulaşabileceğiniz Kelebekler Vadisi, kamp ve doğa turizminin en iyi adreslerinden biri olarak görülüyor. İsmini ev sahipliği yaptığı 80’den fazla kelebek türünden alan bu vadide denize girebilirsiniz ve çeşitli deniz sporlarını deneyebilirsiniz. Ayrıca, vadinin yaydığı huzur ortamından yararlanarak meditasyon, nefes egzersizleri ve yoga da yapabilirsiniz.

Geçtiğimiz senelerde Kabak Koyu’nun popülaritesi hızla yükseldi. Bu nedenle, bu yaz Kabak’ta tatil yapmak istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden uygun bir konaklama yerine rezervasyon yaptırmalısınız.

İlginizi çekebilir: Yavaş seyahat tutkunlarının tercih edebileceği rotalar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!