Bayram tatiline doğal alternatif: İstanbul’a yakın kamp alanları

Bayram tatili için çok kişi tarafından hazırlıklar yapıldı. Kimileri yurt dışında yeni rotalar keşfetmek isterken kimileri de Ege sahillerini tercih etti. Tabii tüm bu tatil alternatiflerinin yanında daha doğal bir tatil geçirmek isteyenler ve kamp hayatını sevenler de var. Neyse ki Türkiye’de kamp tatili yapmak için son derece keyifli alternatifler buluyor.

Uzun bir yol yapmayı tercih etmeyenler, popüler tatil yerlerinin kalabalığından uzak durmak isteyenler ve İstanbul’un çevresini daha yakından tanımak isteyenler için birçok tatil alternatifi bulunuyor. Şehrin tüm hareketini ve kirliliğini arkasında bırakarak birkaç günlüğüne de olsa doğa içinde kendini kaybetmek isteyenler için İstanbul’a yakın kamp alanlarını derledik. Çadırınız ve çantanız hazırsa yola çıkmaya ne dersiniz?

Bayram tatiline doğal alternatif: İstanbul’a yakın kamp alanları

Kıyıköy

Hem doğa içerisinde kamp yapmak hem de denize girmek istiyorsanız Kırklareli’ye bağlı olan Kıyıköy sizin için son derece güzel alternatiflerden biri. İstanbul’a 150 kilometre mesafede bulunan Kıyıköy Trakya’da yer almasına rağmen Karadeniz kıyısında yer alıyor. Dalgalı bir denize sahip olan sahil beldesine Çerkezköy-Saray karayolu üzerinden otomobil ya da motosikletle ulaşmak mümkün.

İğneada Longozu

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı olan İğneada, dünya üzerinde sayılı olan longoz ormanlarının birisine ev sahipliği yapıyor. Tabiat harikalarından kabul edilen İğneada Longozu, temiz havasıyla doğal bir tatil yapmak isteyenlerin alternatifi haline geliyor. Kıyıköy’e son derece yakın olan İğneada Longozu’nu ziyaret ettikten sonra birkaç günü Kıyıköy’de de geçirebilirsiniz.

Bayram tatiline doğal alternatif: İstanbul’a yakın kamp alanları

Ağva

Ağva, İstanbul’a en yakın ama ortamıyla da İstanbul’dan bir o kadar uzak olan yerlerden biri. İstanbul’dan 1-1,5 saat uzaklıkta bulunan Ağva, yeşil alan bolluğuyla dikkatleri üzerine çekiyor. Çevrede birçok pansiyon ya da otel olsa da Ağva kamp alanı bakımından da zengin yerlerden biri. Büyük şehirlerden kişilerle karşılaşma olasılığınız olsa da Ağva temiz havasıyla kamp yapmanın en keyifli olduğu rotalardan biri.  

Uçmakdere

Tekrdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı olan Uçmakdere kamp olanağının yanı sıra yamaç paraşütü etkinlikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Kamp yapmanın yanında ekstrem sporlar da ilginizi çekiyorsa Uçmakdere seçebileceğiniz rotalardan biri olabilir. İstanbul’dan 2,5-3 saat mesafede bulunan Uçmakdere, Türkiye’nin az bölgesinde yapabileceğiniz yamaç paraşütü imkanıyla farklı bir alternatif sunuyor. Çadırınızı da sahile ya da kamp bölgesine kurabiliyorsunuz.

Pürenli Yaylası

Düzce’nin Gölyaka ilçesine bağlı olan Pürenli Yaylası için İstanbul-Ankara otoyolunu kullanabilirsiniz. Tamamen doğal atmosferiyle dikkat çeken yaylaya ulaşmak için Gölyaka’ya vardıktan sonra 1500 metre yükseklikte yer alan yaylaya tırmanmanız gerekiyor. Tırmanış esnasında doğanın birbirinden güzel renkleri dikkatinizi çekerken temiz havayı da aynı anda hissedeceksiniz. Yaylada çadırınızı kurmanız için bolca alan bulunuyor.

Bayram tatiline doğal alternatif: İstanbul’a yakın kamp alanları

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı olan Balkayalar Tabiat Parkı, kamp yapmanın yanında trekkingi de sevenler için ideal yerlerden biri. İstanbul’da 2 saat uzaklıkta olan Ballıkayalar Tabiat Parkı, kanyon özelliklerini taşıyor ve içerisinde bolca engebeli yol barındırıyor. Kampa yeni başlayanlara değil, bu konuda tecrübesi olan kişilere daha çok hitap eden bu tabiat parkında uzun yürüyüşler yapabilir ve sizi şaşırtacak derecedeki sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz. Çadır kurmak içinse üst kısımlar çok daha elverişlidir.

Mudurnu Sülüklügöl

İstanbul’un hemen yanı başında olmasa da ulaşımın kolay olduğu Mudurnu Sülüklügöl, bolu’da yer alıyor. Mudurnu ilçesine yaklaşık 70 kilometrelik bir mesafede bulunan Sülüklügöl’ün en büyük avantajı ise göl kenarında kamp yapmaya olanak sağlaması. Tabii bir noktadan sonra araçlarınıza veda ederek uzun bir yürüyüş yapmanız gerekiyor.

Kamp planı yaparken Açık Hava Kamp & Piknik Koleksiyonumuza göz atmayı ve kamp çantanıza ekleyebileceğiniz ürünleri keşfetmeyi ihmal etmeyin. İyi eğlenceler…

 

İlginizi çekebilir: Sonbaharda kamp ateşi: Türkiye’nin en güzel kamp alanları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!