Doğada spor: Doğal malzemelerle functional training

Yıllardır sporla uğraşan ve spor eğitmenliği yapan biri olarak, spor salonundan çok doğayla baş başa kalabildiğim alanlarda spor yapmayı seviyorum.

functional training

Geçtiğimiz günlerde de Çakallık adlı bir köyde, doğayla baş başa bir antrenman yaptım. Güç çalışmam için de mümkün olabildiğince çevrede bulunan doğal malzemelerden yararlandım. Uzun bir odun parçası bulup, odunu farklı formlarda kullanarak farklı kas gruplarını çalıştıran egzersizler yaptım. Karşıma çıkan duvar, ağaç gibi doğanın kendisinde var olan engellerle başa çıkmaya çalışmak bana keyif veriyor.

Videodaki hareketler:

– lumberjack squats

– side lunge (yan hamle)

– tree trunk flip (odun fırlatma)

– overhead squat (baş üstü ağırlık squat)

– one leg push-up (tek bacak şınav)

– up and down plank (yukarıda ve aşağıda plank)

– wall jump (duvardan atlama)

Açık havada ve yemyeşil bir ortamda antrenman yapmak benim için çok keyifliydi. Videoda da gördüğünüz gibi birçok farklı kas grubunu çalıştıran farklı egzersizleri doğadaki malzemeleri kullanarak da yapabilirsiniz . Bilimsel olarak ilk iki harekette (lumberjacks squats ve side lunge) balistik antrenman tekniği kullandım. Yunancada “ballein” kelime olarak “atmak” demek ve balistik kelimesi de buradan geliyor. Balistik hareketler patlayıcı gücünüzü geliştiriyor.

Bütün egzersizleri yaparken spesifik kaslar ve segmentler çalışıyor. (örnek: quadriceps (squat), omuz (odun fırlatma). Ancak egzersizlerin tamamı, vücudun güç ve denge merkezi olan core bölgesini çalıştırabilir nitelikte. Her kasın özel bir fonksiyonu ve görevi olsa da, hareketler sırasında yalnızca çalıştırdığınız bölgedeki kaslar çalışmıyor. Tüm kaslar birbiriyle bağlantılı. Hatta bu açıdan bakıldığında tüm vücudu tek bir kas olarak tanımlamak da yanlı olmayacaktır. Functional Training ya da güce dayalı herhangi bir antrenman yaptığınızda söylediklerimi çok daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

Uplifers’taki ilk yazım olması dolayısıyla bu yazıyı büyük bir heyecan ve merak duygusu içinde yazdığımı bilmenizi istiyorum. Siz Uplifers okuyucularına parkta, sahilde, deniz ortasındaki bir teknede, kendi vücut ağırlığınızla veya doğal malzemeleri kullanarak nasıl spor yapabileceğinizi, aktif ve sağlıklı bir yaşam için gerekli olan tek şeyin kendi vücudunuz olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Gittiğim köylerde tattığımyöresel yemekler ve unutulmuş doğal lezzetler ile macera dolu yolculuklarımı ve spora dair tüm deneyimlerimi sizlerle paylaşmak içim sabırsızlanıyorum. Doğal yaşama geri dönmeye hazır olun!

Coraline Chapatte Sporcu
İsviçreliyim ama neredeyse 10 senedir Türkiye'de oturup çalışıyorum. Neuchatel'de 4 sene ekonomi okudum. İsviçre'de doğan her çocuk bütün sporları küçük yaşta öğrenir. Bu yüzden ... Devam