Diyetisyenlerin yemekten kaçındığı besinler ve nedenleri

Diyette olduğunuz zamanlarda, yemekten kaçınmanız gereken bir sürü yiyecek olabilir. Diyetisyenin verdiği listeye uymak, zor gelebilir, küçük kaçamaklar yapılabilir. Fakat, diyette olunmasa bile sağlıklı olmak için bir takım önlemler alınması ve bazı besinlerden uzak durulması gerekebilir. Uplifers olarak, diyetisyenlerin tüketmekten kaçındıkları yiyecekleri ve nedenlerini sizler için derledik.

MeatPower6

Tüketilmemesi gereken besin

Trans yağları, her zaman ve her şartta yemekten kaçınılması gerekiyor. Diyetisyen ve beslenme uzmanı Tamara Melton “trans yağ içeren her yiyecekten uzak durmaya çalışıyorum. Hem kalp hastalıkları hem de felç riskini ciddi derecede artırıyor. Trans yağ dışındaki besinleri abartıya kaçmamak üzere tüketmeye çalışıyorum” diyor.

Trans yağlar lezzeti ve dokuyu daha güzel hale getirmek nedeniyle genellikle işlenmiş ve kızarmış yemeklerde bulunuyor. Bu yüzden, yediğimiz yemeklerin bir çoğu trans yağ içeriyor olabilir. Her ne kadar yediğimiz besinin içindekileri kontrol etsek bile, farkında olmadan trans yağ tüketiyor olabiliriz. Bunun nedeni ise Türkiye’de yasalara göre eğer 100 gramlık bir ürün içinde 1 gramdan az trans yağ varsa ürünler “trans yağ içermez” olarak etiketleniyor. Genellikle trans yağ içeren yiyeceklerden bazıları ise; salata sosları, donmuş börekler ve keklerin üzerinde bulunan dolgu kremaları.

Şekerli ve işlenmiş yemeklerden uzak durulmalı

İşlenmiş yemeklerin tümünden uzak durarak, trans yağ tüketmeyi engelleyebilirsiniz. Trans yağlar dışında tatlandırıcılı yiyeceklerden de uzak durmaya özen göstermelisiniz. Mısır şurubu gibi früktoz oranı yüksek besinler sağlığa çok zararlı. Dukan Diyeti’nin baş beslenme uzmanı ve diyetisyen Simone Gloger’a göre “Tatlandırıcılı besinler tüketmek hem cildi yaşlandırıyor hem de eklemlerin sertleşmesine yol açıyor.” Bunun dışında işlenmiş ve tatlandırıcılı yiyecekler tüketmek almanız gereken sağlıklı besinleri vücudunuzun alamadığı anlamına gelerek kendinizi daha yorgun hissetmenize ve cildinizin daha soluk gözükmesine neden olur.

Peki, bu besinlerden nasıl uzak durulabilir?

Bu yiyeceklerden uzak kalmak, özellikle çok acıktığınızda ve evde değilseniz çok zor olabilir. Bu yüzden, önceden hazırlık yapmak çok önemli. Sugar Savvy Solution kitabının yazarı Kathie Dolgin yanında her zaman sağlıklı atıştırmalıklar bulundurduğunu ve böylece şeker ve trans yağ bulunduran yiyeceklerden uzak kaldığını söylüyor. Diyetisyen Allison Enke ise “yemekten tek kaçındığım yiyecek; patlamış mısır. Patlamış mısır 500 kaloriyle 1500 kalori arasında olabiliyor. Bu yüzden sinemada acıkmama karşın yanımda daha önceden hazırladığım taze meyve salatasını bulunduruyorum” diyor.

Trans yağlardan uzak durmak için ise, tükettiğiniz besinlerin ‘içindekiler’ bölümünü mutlaka okumaya özen gösterin. Ayrıca, restoranlarda mümkün olduğu kadar az kızarmış yemek söylemeye çalışarak trans yağlardan uzak durabilirsiniz.

 

Kaynak:

Pop sugar

Wikipedia

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!