Diyet yapmadan kilo vermek mümkün: 4 adımda beslenmenizi değiştirin

Kilo vermek zaman zaman hepimizin gündemine aldığı bir konu. Özellikle mevsim geçişlerinde daha fazla üzerine düşüyoruz. Yeni mevsimde yeni bir görüntüye sahip olmayı arzu ediyoruz. Bunun için de hızlı kilo vermenin yollarını arıyor ve birçok değişik diyet uyguluyoruz. Şok diyetler, İsveç diyeti, Atkins diyeti bunlara sadece birkaç örnek…

Kilo vermek için uygulanan çeşitli diyetler ise bir süre sonra yemek yeme ile ilişkinizi etkiliyor. Sürekli diyette olma düşüncesi, sürekli kısıtlanma duygusu yaratıyor ve bu da beraberinde yeme ataklarını getiriyor. Bir düşünün her diyete başladığınızda “yasak” dediğiniz yiyecekleri canınız daha çok çekmiyor mu? Bazen kendinizi lahmacun yerken, bazen de bir paket çikolata yerken buluyorsunuz. Sonra diyete uyamamanın suçluluğuyla kendinizi cezalandırıyorsunuz. Bu döngü böylece sürüp gidiyor. Oysa böyle bir döngüye kendinizi sokmadan da kilo vermeniz mümkün. Yasakların getirdiği stresten uzak, istediğinizi yiyebildiğiniz bir beslenme şekline geçiş yapabilirsiniz. Peki, diyet yapmadan kilo vermek, hem de mutlu olmak nasıl mümkün?

1. Bedeninizi dinleyin

Beslenmeyi düzenlemenin ve kilo vermenin yollarından bir tanesi bedeninizi dinlemek çünkü vücudunuz ihtiyaçlarını çeşitli sinyallerle size iletiyor. Siz bu sinyalleri okuduğunuzda o ihtiyaçları karşılamak kolaylaşıyor. Örneğin, canınız sürekli tatlı bir şeyler istiyorsa durup bunu okumaya çalışın. Belki acıktınız, bu sebeple kan şekeriniz düştü. Vücudunuz ise kan şekerinizi dengeleyecek hızlı bir çözüm arıyor. Bu durumda en kolayı şekerli şeyler tüketerek hızla kan şekerini yükseltmek oluyor. Açlığınızın sinyalleri, ağız kuruluğu, odaklanma güçlüğü olarak kendini gösterir. Bunları yakalamak tatlı krizlerinizin önüne geçecektir.

2. Kendinize uyan saatlerde yemek yiyin

Herkes biriciktir. Dolayısıyla yemek yiyeceğiniz saatler de size özgü olmalıdır. Acıktığınız zamanları tespit edip düzenli bir şekilde bu zamanlarda yemek yemelisiniz. Bu, yeme atağı yaşamanızı engelleyecek ve porsiyon kontrolü sağlamanıza destek olacak. Ancak burada tekrar etmek istediğim bir nokta var, o da saatlerinizi bir düzene oturtmanız. Her gün aynı saatlerde yemek yemeniz önemli.

3. Aktif olun

İş gereği birçok kişi az hareket ettiği bir sistem içinde yaşıyor. Bu da enerji açığı yaratmaya engel oluyor. Bu sebeple yapabileceğiniz, sürdürebileceğiniz bir hareket düzenini hayatınıza katmaya çalışın. Her ne yapıyorsanız onu da sürekli yapmanız enerji harcamanız açısından önemli.

4. Kendinize şefkat gösterin

Kendinize şefkat göstermeniz çok önemli çünkü şefkatli bir yerden yaklaştığınızda “hata” dediğiniz noktalarda kendinizi cezalandırmak yerine durumu kabul edip sonraki adımda ne yapacağınıza odaklanabilirsiniz. Böylece hata dediğiniz şeyler hata olmaktan çıkar. Örneğin, lahmacun yediğiniz için kendinizi suçlayıp ertesi gün sadece yeşil çay içmeye çalışmak yerine, lahmacun sonrasındaki öğünü daha az ekmek yiyerek, ancak normal porsiyonlarda geçirirseniz herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Tüm bu adımları attığınız zaman, bedeninizle de yemek şeklinizle de barışacaksınız. Bu, kilo vermenizi kolaylaştırırken kendi doğal güzelliğinizi bulmanıza da yardım edecek. Önemli olan sizsiniz ve siz kaloriden ibaret değilsiniz.

İlginizi çekebilir: Beslenmede mükemmeli aramayın: Sağlıklı beslenmenin anahtarı “denge”

Sena Tuvanç Diyetisyen
2013'te Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun oldum. Obezite ve diyabet üzerine çalıştıktan sonra ABD’ye gittim. ABD'deyken birçok eğitim ve kongreye katıldım ve ... Devam