Diyet yaparken tartıda azalmayan kilolar nasıl gider?

Diyet yapmaya başladın ve birkaç hafta hatta belki birkaç ay her şey yolunda gitti. Ama bir süre sonra tartıda her zaman seni mutlu eden o farkı görememeye başladın ve ne kadar uğraşsan da tartıdaki rakamı bir türlü değiştiremedin?

Zayıflamaya çalışanların ortak sorunlarından birisidir tartıda değişmeyen, takılan kilo problemi. Diyet yaparken belirli bir süre sonra kilo kaybı yavaşlayabilir ve hatta durabilir. Hiç endişelenme, bu durumun birkaç sebebi olabilir, ben hem sebeplerini hem de çözümü seninle paylaşacağım.

Aldığın kaloriler fazla geliyor olabilir.
Diyet yaparken ilk haftalar motivasyon genelde fazladır ama tecrübelerime göre ilerleyen haftalarda azalan motivasyonla egzersiz düzeni de aksayabiliyor.

Kilo kaybetmenin matematiği temelde basittir; gün içinde harcadığından daha az kalori almak. Diyet yaparken bir süre sonra motivasyonun ve diyete uyumun azaldığını ve canının farklı şeyler yemek istediğini biliyorum. İşte tam da böyle zamanlarda fark etmeden fazladan kalori alıyor olabilirsin. Ayrıca kilo kaybıyla birlikte bazal metabolizma hızında doğal ve küçük bir düşüş olur. Uzun süredir diyet yapıyorsan ilk diyete başladığında aldığın kalori, bir süre sonra sana fazla gelmeye başlayabilir. Bu durumda bir beslenme uzmanıyla birlikte uygun düzenleme yapılması gerekir. Kısacası kilo vermen durduysa, aldığın kalorileri gözden geçirmeni tavsiye ederim. Bunun için bir beslenme günlüğü tutabilirsin.

İlginizi çekebilir: Gaps Diyeti

Egzersizi ihmal ediyor olabilirsin.
Tahmin edebileceğinden çok fazla etken kilo verme konusunda destek de olabiliyor, köstek de.

Tartıda azalmayan kilo probleminin sebeplerinden biri de azalan egzersiz olabilir. Diyet yaparken ilk haftalar motivasyon genelde fazladır ama tecrübelerime göre ilerleyen haftalarda azalan motivasyonla egzersiz düzeni de aksayabiliyor. Hadi itiraf et!

Diğer koşulları gözden geçir.

Kilo vermenin tek anahtarı diyet ve egzersizmiş gibi görünse de aslında iş bu kadar basit değil. Tahmin edebileceğinden çok fazla etken kilo verme konusunda destek de olabiliyor, köstek de. Eskisine göre daha stresli bir dönemden geçiyor olabilirsin ve yaşadığın bu stres kilo kaybını engelliyor olabilir. Bunun yanı sıra düzensiz ve yetersiz uyku, sıvı tüketiminde azalma da kilo kaybı konusunda istediğin sonucu alamamana neden oluyor olabilir. 

Öncelikle bu durumun sürecin normal olduğunu ve kilo vermek isteyen herkesin bunu yaşayabileceğini bil ve bu dönemde lütfen hızlı kilo verebilmek için senin için planlanmayan şok diyetlere lütfen yönelme. Şimdi geldik çözüm önerime;

Mola ver!
Uluslararası Obezite Dergisi’nde yayımlanan bir çalışma da bunu destekliyor ve diyor ki “diyet sırasında iki haftalık bir ara vermek kilo kaybını iyileştirebilir”.

Bütün bu sebeplerle ya da herhangi başka bir sebeple kilo kaybın durduysa, hiç endişelenme sana çok güzel bir çözüm önerim var. Mola ver… Evet yanlış duymadın, diyeti bırak ve bir süre sadece boyunca sadece kilonu korumayı hedefle. Çünkü diyet yaparken kısa bir süre ara vermek ve bu süreçte diyet yerine kilo koruma programı yapmak, kilo kaybını kolaylaştırabiliyor.

Uluslararası Obezite Dergisi’nde yayımlanan bir çalışma da bunu destekliyor ve diyor ki “diyet sırasında iki haftalık bir ara vermek kilo kaybını iyileştirebilir”. Yapılan bu çalışma sırasında, iki grup katılımcı, kalori alımını üçte bir oranında kesen 16 haftalık bir diyet uyguluyor. Bir grup diyetini 16 hafta süreyle devam ettirirken, diğeri iki hafta diyet yapıp, 2 hafta diyeti bırakıyor ve koruma programı uyguluyor. Bu döngüyü yaklaşık 30 hafta boyunca devam ettiriyor. Ve çalışmanın sonuçlara göre aralıklı diyet yapan grup, diğer guruba göre daha fazla kilo vermiş ve verdikleri kiloyu daha iyi korumuş.

İlginizi çekebilir: Kalorileri saymayın: Beslenme yeterli, dengeli ve kaliteli olmalıdır!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın. 

Betül Karakuş Diyetisyen
2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi onkoloji, ... Devam