Diyet yaparken doğru ekmeği tüketmenin önemi: Hangi ekmeği ne kadar ve nasıl yemeli?

Diyet yapıyor ve kilo vermek istiyorsanız, fazla kilolarınızın sebebi yalnızca yediğiniz ekmek olamaz rahat olun, üstelik doğru ekmeği miktarına dikkat ederek tüketmenin sağlık için pek çok faydası var. Ekmek seçerken çeşit yaratın ve tam tane tercih edin. Tam buğday, tam çavdar, karabuğdaylı, siyez buğdaylı, chialı gibi seçimler olabilir.

Tam tane tahıllılar kepek, endosperm (unsu öz) ve tohum (rüşeym) kısımlarını birlikte içermeleri sebebiyle, protein, lif, vitamin ve mineral bakımından zengindirler. Aynı zamanda kompleks karbonhidrat yapısıyla kan şekerinin dengelenmesini sağlar ve hızlı acıkmayı önler. Lif kaynağı olduğu için bağırsak sağlığı için önemlidir. Yapılan araştırmalar da tam tane tahıllı besinlerin diyabet, kanser ve kalp sağlığı hastalıklarının riskini azalttığını söylüyor. Bana en çok sorulan bazı sorulara bir kerede buradan cevap vermek istedim.

Tam tane ekmek ve patates aynı karbonhidrat mıdır?

1 dilim tam tane tahıllı ekmek, yaklaşık 55 kalori, 4.5 gram lif ve 3 gram protein içerir. Patates de bizim için ekmek grubundadır ve 1 küçük patates 70 kalori, 0.5 gram lif ve 2.1 gram protein içerir. Patates yerine 1 dilim tam tane tahıllı ekmek tükettiğinizde kalori, protein ve lif açısından daha sağlıklı bir seçim yapmış olursunuz.

Protein yanında çorba ile ekmek tüketmek doğru mudur?

Izgara köfte yanına, pirinç pilavı veya çorba yerine 2 dilim tam tane ekmek ilave ettiğinizde daha fazla protein lif vitamin ve mineral almış olursunuz. Tam tane tahıl tüketmek sindirim sistemi ve kalbinizi korur ve uzun süreli tokluk sağlar.

Chia tohumunu duymuş muydunuz?

Chia tohumu geçtiğimiz yıl adından çokça bahsettirdi. Tatlılarda, sabah kahvaltılarında, kek ve kurabiyelerin içinde birçok şekilde kullanılabiliyor. Zengin protein, yağ ve lif içeriği ile Aztekler’in en önemlisi besin kaynaklarından olan chia aslında maya dilinde “güç” anlamına geliyor. Bitkinin tohumları bitkisel omega-3 bakımından zengin. Suyla temas ettiğinde jelimsi bir yapı oluşturuyor. Böylece hem daha uzun süre tok tutmasına sebep oluyor, hem de daha çok tarifte kullanılmasına olanak sağlıyor.

Chia tohumları ekmek yapımında zenginleştirmek amacıyla da kullanılabiliyor. Artık piyasada çok kolay bulabileceğiniz chialı tam taneli ekmekler de var. Doğru ekmeği tüketmek konusunda bu güzel farkındalık bir beslenme uzmanı olarak beni de çok mutlu ediyor. 

Fakat chia tohumunu tek başına tüketecekseniz, zayıflamaya mucizevi bir etkisi olmadığını hatırlatmak isterim. Ve tabii ki denge önemli, günde 2 yemek kaşığından daha fazla tüketmemeye özen gösterin.

İlginizi çekebilir: Doğru beslenmeyle yağ yakımına yardımcı olun

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam