Dış mekanlarda ışık terapisi: Etkileyici bir bahçe peyzajı yaratacak 4 aydınlatma yöntemi

Dekorasyonun ruhunu ve stilini tamamlayan aydınlatma, pek çok farklı formda hayat buluyor. Dış mekanlarda büyüleyici ve sıra dışı atmosferler yaratmak için en yeni seçenekleri keşfetmeye hazır mısınız?

Balkon ve bahçe için aydınlatma seçimi yaparken yaratacağı atmosfer, dekorasyon stili, tasarruflu oluşu ve doğaya saygılı olması çok önemli. Her bahçe birbirinden farklı biçimde ve büyüklükte olduğundan aydınlatma stili için çok belirgin bir şablon olmasa da ev, manzara ve peyzajı doğru yansıtan seçenekleri birlikte kullanmalısınız. Evin ön cephesini ve varsa mimari detayları boydan boya Led ışıklarla aydınlatın. Bahçenin görkemli ağaçlarını öne çıkarmak için ise spotlar tercih edebilirsiniz. Bahçenin dekoratif köşelerini aydınlatmak için sanatsal seçimler yapılabilir.

Teknolojik cazibe

Yeni nesil fonksiyonel armatürler sayesinde hem genel, hem de noktasal bir aydınlatma sağlayabilirsiniz

Evin siluetini led aydınlatmalarla vurgulayabilirsiniz. Yeni nesil fonksiyonel armatürler sayesinde hem genel, hem de noktasal bir aydınlatma sağlayabilirsiniz. Ayrıca çok az sayıda armatür kullanarak da doğru bir aydınlatma sistemi uygulanabiliyor.

Simetrik aydınlatma 

Eğer geniş bir bahçeniz varsa doğru aydınlatma için elektrik hesaplama tekniğini bilen uzmanlardan, elektrik mühendisleri ve peyzaj mimarlarından yardım almalısınız.

Evin ya da bahçenin güvenlik ve emniyetini sağlayan bahçe duvarına, hatta yola ışıklandırmalar belli bir simetri içinde, eşit aralıklarla yerleştirilir. Eğer geniş bir bahçeniz varsa doğru aydınlatma için elektrik hesaplama tekniğini bilen uzmanlardan, elektrik mühendisleri ve peyzaj mimarlarından yardım almalısınız. Daha teknik olan bu tarz aydınlatma sistemlerini dekoratif ve yaratıcı seçeneklerle desteklemelisiniz.

Doğal ışık dengesi

Daha doğal bir ışık için düşük voltajlı ampuller kullanabilirsiniz.

Tüm bahçeyi teknik açıdan yeterli olacak şekilde aydınlattıktan sonra belli alanlara yerleştireceğiniz dekoratif armatürler, bahçedeki doğal ışık dengesini sağlayacaktır. Bunu yaparken simetrik düşünmek ya da belli noktalara vurgu yapmak yerine daha yaygın aydınlatma tekniğini uygulayın. Böylece daha etkili bir sonuç alırsınız. Daha doğal bir ışık için düşük voltajlı ampuller kullanabilirsiniz.

Kontrast aydınlatma

Karanlık köşeleri aydınlatmak için güçlü armatürler kullanarak bahçede aydınlık/karanlık kontrastı yaratabilirsiniz. Bu oldukça dekoratif ve şık bir aydınlatma uygulamasıdır. Bu uygulamayla bahçede farklı köşelerde yaşam alanları yaratabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Evinizde mutlu köşeler yaratın: Dış mekanlardan iç mekanlara geçiş zamanı

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Eda Atay
2018 yılında Trabzon Avrasya Üniversitesinden İç Mimar ve Çevre Tasarımcısı olarak mezun oldu. Bir süre Medipol Sağlık Grubu Polart Yapı A.Ş (İstanbul) bünyesinde büyük ... Devam