Dinlenmeyi unutmayın: Dinlenmek için neler yapabilirsiniz?

Nefes alıp vermeyi unutmamak çok önemli. Nefes tutmak, kas gerginliğine ve kan basıncının yükselmesine sebep olabilir. Oysa günlük yaşamda tam nefes alış ve verişlerle düzgün solumak, sağlık için çok yararlı olup stresi azaltmaya katkıda bulunur.

Atlıyoruz ya da önemsemiyoruz ama şunu bilmeliyiz ki dinlenmeden iyileşemeyiz. Hayatımıza yeterince fiziksel aktivite katmaya özen göstermek gerektiği gibi dinlenmeye de zaman ayırmak önemlidir. Birçok öğrencim yüzleri soluk ve bitkin halde işten çıkıp doğrudan stüdyoya gelir ve bir saatlik yoğun Pilates sonrasında cilt rengi ve duruşlarındaki düzelmeyi fark ederim. Hepimiz iş çıkışında, iş sorunlarını eve götürmemek adına yapacak bir şeyler bulma gereksinimindeyiz ve Pilates sağlık açısından bilgisayar başında geçirilmiş bir saate göre çok çok daha tercih edilir bir etkinlik.

Ve tabii ki kaliteli uyku da çok önemli. Her gün uykunun sağlığımız üzerindeki önemi hakkında araştırmalar yayınlanıyor. Genel sağlığımız uykumuzun kalitesinden etkileniyor, bu yüzden uykumuzun derin ve tazeleyici olması için elimizden geleni yapmamız gerekiyor.

Kaliteli bir yatak ve yastığa sahip olmak, yanıp sönen bilgisayar ışıkları ya da bipleyen cep telefonu gibi dikkati başka tarafa çeken aletlerin olmadığı, serin ve karanlık bir odada yatmak yardımcı olacaktır.

Eklem ağrısı uykuyu olumsuz yönde etkileyebilir ancak Pilatesin doğru eklem hizalanması yöntemini bir kez kavradığımızda, prensipleri rahat bir uyuma pozisyonu bulacak şekilde uyarlayabiliriz. Özellikle dizlerimizin arasına yastık koyup yan yatarak uyumak pelvisi doğru konumda tutmak ve belimizin çekmesini önlemek için iyi bir yoldur, ayrıca birçok insan için oldukça rahat bir uyuma pozisyonudur.

Pilates egzersizleri sırasında mutlaka vücudunuzun sesine kulak verin. Hiçbir zaman sizi rahatsız eden ya da acı veren hareketleri yapmaya çalışmayın. Tek başınıza çalışırken kapasitenizi aşan hareketlerden kaçınmanız son derece önemlidir. Ayrıca Pilates egzersizlerini size tavsiye edilenden fazla tekrarlamayın çünkü kaslarınızı gereksiz yere yorabilirsiniz.

Gün içinde mutlaka tek başınıza kalın ve 5-10 dakikalık meditasyonlar yaparak kendi içinize dönerek zindelik kazanın.

Peki siz kendi sağlığınız hakkında ne düşünüyorsunuz? Bireysel seanslar için [email protected] adresine e-posta atabilirsin ya da sağlık ile ilgili daha fazla bilgi için Instagram hesabıma bakabilirsin.

İlginizi çekebilir: Her gün yapılan hareketlerin omurga üzerinde nasıl bir etkisi vardır?

Fatma Nur Bilgin
Fatma Nur Bilgin, beden rehabilitasyonunu kişisel dönüşümün adımı olarak görüyor ve bir bütün olarak beden-zihin-ruh dengesini hedefliyor. Beden rehabilitasyonunda Pilates, Dorn-Breuss terapisi ve KranyoSakral ... Devam