Dikkat süresini ve odaklanmayı artıran 10 etkili yöntem

Bir işi yaparken kendimizi başka bir düşünceyle iç içe bulma, dış uyaranlardan kolayca etkilenme, uzun süreli dikkat ve odaklanma gerektiren işleri erteleme… Bu tür durumlar size de tanıdık geliyor mu? Susmayan telefonlar, sürekli bildirim sesi gelen mailler, konuşmaların bitmediği whatsapp grupları, kısa aralıklarla cep telefonunu kontrol etme isteği… Peki ya bunlar? Dikkat süresini ve odaklanmayı artıran yöntemlerin arayışındaysanız, yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. 

Hızla gelişen ve kolay erişilebilen teknoloji başta olmak üzere, yetersiz uyku, yanlış besinler, hareketsizlik, dağınık ortamlar, çevresel uyaranlar gibi birçok faktör odaklanma üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Ders çalışırken, bir iş yetiştirirken, toplantıya hazırlanırken veya araştırma yaparken uzun süre dikkatimizi o iş üzerinde tutabilmenin zor olduğunu kabul etmek gerek. Zihnimiz, biz çalışırken başka düşüncelerle meşgul olduğundan veya cep telefonumuza sürekli bildirimler geldiğinden dikkatimizi toplayamamamız çok normal.

Dikkatimizi uzun süreler boyunca toplayabilmemiz, işlere kolayca odaklanabilmemiz için neler yapılabileceğini bilerek olumsuz durumları tersine çevirebiliriz. Sağlıklı, üretken bir zihin için sağlıklı bir bedenin ilk şart olduğu gerçeğini görmezden gelemeyiz. Dinlenmiş bir beden ve rahatlamış bir zihin uzun süre odaklanabilmek için gerekli en önemli iki unsur. İnsanların çoğu aksini düşünüyor olsa da aynı anda birden fazla iş ile uğraşmak pek iyi bir durum değil. Dikkatimizin uzun süre toplu kalmasını istiyorsak aynı anda birden fazla işe odaklanmamalı, adım adım, sırasıyla sorumluluklarımızı yerine getirmek için çalışmalıyız.

Dikkat süremizi etkileyen diğer bir önemli nokta ise bulunduğumuz ortam. Kalabalık, dağınık, dikkat dağıtıcı unsurlarla dolu bir odada ne kadar süre verimli çalışılabilir? Bu nedenle çalıştığımız ortamın dikkat dağıtıcı eşyalardan arınmış olması, dağınıklıktan kurtulmuş, zihni rahatsız etmeyen bir atmosferin hüküm sürmesi odaklanma süresi için çok etkili.

Pandemi ile beraber hayatlarımızda yerini alan evden çalışma sistemi çoğumuzun çalışma tarzını da etkiliyor. Günün büyük bir kısmını bilgisayar başında bir yandan gelen mailleri bir yandan telefon bildirimlerini takip ederek geçirmek odaklanma süremizi düşürebiliyor. Çalışma ortamında ufak düzenlemeler yapmak, telefonu biraz olsun uzaklaştırmak iyi bir başlangıç olabilir. İşte odaklanmanıza ve dikkat sürenizi artırmanıza yardımcı olacak 10 etkili yöntem:

 

Kaynak: lifehack