Dargınlıkları unutup eski sevgilinizi affetmenin yolu

Kötü biten bir ilişkinin bıraktığı kırgınlık ve hüsranı atlatmak kolay bir şey değil. Duygularınızı kontrol etmeyi ne kadar öğrenseniz de, geçmişte yaşadığınız kırgınlıklar tekrar karşınıza çıkabilir. Kalbinizi kıran eski sevgilinizi, şimdilerde sevdiğiniz insanla kıyaslayabilir, hatta bazen yeniden hayal kırıklığına uğrayacağınızı düşünerek sahip olduğunuz ilişkiyi bile bitirme noktasına gelebilirsiniz. Bir öncekinde yaşadığınız o kalp kırıklığını yeniden yaşayacağınızı düşünerek korkabilir, bu yüzden tüm keyfinizi kaçırabilirsiniz. Karnınıza ağrılar girebilir, hatta panik atak bile geçirebilirsiniz. En kötüsü de aslında şimdilerde hayatınızda olan kişinin, bu güvensizlikleri hak edecek hiçbir şey yapmamış olması. O size karşı son derece dürüst, sevgi dolu, ilgili olmasına rağmen geçmişten gelen o duygular içinizi yiyip bitirir.

İlgili yazı: Eski sevgilimizin yeni sevgilisini merak etmemizin temelindeki bilimsel gerçekler

Oysa kırgınlıkları geride bırakıp ilerlemeniz lazım. Geçmişinizin geleceğinizi şekillendirmesine izin vermeyin. Uplifers olarak, geçmişten gelen hayal kırıklıklarıyla baş etmenize yardımcı olacak stratejileri derledik:

1. Düşüncelerinize yön verin

Sevgilisi tarafından aldatılan bir kişi, “Buna engel olmak için ne yapabilirdim? Acaba ona yeterince ilgi gösteremedim mi” diye düşünmeye başlar. Sonraları bu düşünce yerini “Bana bunu nasıl yapar? Yaşadığımız onca şeyi nasıl bir anda mahveder” sorularına bırakır.

Dargınlıkları unutup eski sevgilinizi affetmenin yolu
Eğer gelecekte sağlıklı bir ilişki kurmak istiyorsanız, geçmiş ilişkinizden gelen kötü anıları boşvermeyi öğrenmelisiniz.

Oysa kendinize boşuna işkence etmeyin. Bazı şeyleri kendi haline bırakmalısınız. Bunun için dikkatinizi yönlendirin. Acınızla oturmak yerine, kendinizi mutlu hissettiğiniz günleri düşünün. Her kötü düşünceyi, iyi bir düşünceyle takas edebileceğinizi unutmayın. Bir başkasını bana nasıl tercih edebilir” diye düşünmek yerine, “Bana değer veren, bana sevgiyle ve saygıyla yaklaşan biriyle daha mutluyum” diye düşünün. Siz bunu ne kadar fazla yaptıkça, kırgınlıklarınız o kadar azalır.

İlgili yazı: Bilmediğiniz yönleriyle bildiğimiz en eski alışkanlık: Aldatmak

2. Yüzünüzü gülümseten şeyleri hatırlayın

Bazen işler öyle bir noktaya gelir ve yaşadığınız ilişki sizi o kadar strese sokar ki, evden çıkmak bile istemezsiniz. Sokakta gördüğünüz mutlu çiftlere bile tahammülünüz kalmaz. Güneşli bir günde dışarı çıkmak bile zor hale gelir. Onun yerine yağmur yağsa ve ruh halimi yansıtsa diye düşünürsünüz.

Oysa içinizde biriktirdiğiniz tüm kırgınlıklara rağmen, hayatınızda hala şükredecek çok şey var. Tek ihtiyacınız olan, hayatınızda yolunda giden şeyleri anımsamak. Ailenizin sizi hiçbir zaman yalnız bırakmayacağını, arkadaşlarınızla vakit geçirdiğinizde ne kadar mutlu olduğunuzu düşünün. Canımız yandığında, zihnimizde aynı acıyı sürekli yaşamaya meyilli oluruz. Oysa hayattaki keyifli şeyleri fark ederek, zihnimizdeki negatif anıları pozitif anılarla değiştirebiliriz.

3. Ders çıkarın

Zamanı geri alma şansınız olsa bile geçmişinizi asla değiştirmeyin çünkü sizi bu kadar güçlü biri yapan şey, aslında geçmişiniz.

Dargınlıkları unutup eski sevgilinizi affetmenin yolu
Eski sevgilinizi affetmeye karar verdiğinizde, içinizin daha huzurlu olduğunu fark edeceksiniz.

Yaşadıklarınızdan ders çıkarmaya başladığınızda, kırgınlıklarınızla boğuşmaktan da vazgeçersiniz. Aldatılmış olmak sizin hatanız değildi. Ne kadar ilgili veya sevgi dolu olduğunuzun bir önemi yok, o nasıl olsa sizi aldatacaktı çünkü kendi isteklerinin peşinden gitti. Siz de aynı şekilde kendi mutluluğunuzun peşinden gitmeyi seçme hakkına sahipsiniz. Geçmişte yaşadığınız kırgınlıkları bırakmayarak, sadece kendinize acı verirsiniz. Üstelik, eğer gelecekte sağlıklı bir ilişki kurmak istiyorsanız, geçmiş ilişkinizden gelen kötü anıları boşvermeyi öğrenmelisiniz. Kalbinizi saracak yeni aşkın, eski aşkınızın hataları yüzünden acı çekmesine izin veremezsiniz.

İlgili yazı: Eski ve saplantılı ilişkilerden kurtulmak için zihnimizi eğitmenin 3 yolu

4. Her şeyi bir deneyim olarak görün

Eski sevgilinizi affetmeye karar verdiğinizde, içinizin daha huzurlu olduğunu fark edeceksiniz. Öfkenizi bir kere bıraktığınızda, bir daha sizi kontrol etmeyecek. Artık geçmişin yaralarının esiri olmayacaksınız.

Affetmenin farklı bir boyutunu keşfedebilirsiniz. Affetmek sadece başka bir insanı bağışlamak değildir, aynı zamanda kendinizi iyileştirmek anlamına gelir. Eski sevgilinizi affettiğinizde, duygularınızın sizin üzerinizde yarattığı kontrolü de ele geçirmiş olursunuz. Duygularınızı kontrol edebilecek tek kişi sizsiniz. Geçmişinizi kontrol edemezsiniz ancak geleceğinizi kontrol edebilirsiniz.

Kaynak:
Tiny Buddha

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!