CrossFit Games’in en güçlü kadınları, dişi Vikinglerden çıkıyor

Her sene dünyanın en iyi CrossFit atletlerini bir araya getiren CrossFit Games 21-26 Temmuz 2015 tarihleri arasında Kaliforniya’da yapıldı. ABD dışında yaşayan CrossFit sevenlerinin YouTube kanalı üzerinden canlı olarak izleyebildikleri yarışma yine son oyuna kadar çekişmeli geçti.

İlk gün okyanusta yüzme ve sörf tahtası üzerinde “paddle” yarışı ile başlayıp, son gün son derece brütal iki antrenmanla biten CrossFit Games 2015’in “Fittest on Earth” unvanını alanlar, yani dünyanın en fit kadını ve erkeği olarak kabul edilen atletleri İzlandalı 22 yaşındaki Katrín Tanja Davíðsdóttir ve yedinci senesinde ilk defa dereceye (en tepeden) giren Ben Smith oldu.

Geçtiğimiz dört sene boyunca üst üste birinci olan Rich Froning ve en önemli rakiplerinden Jason Khalipa’nın 2014 yarışlarının son katılımları olacağını duyurduklarından beri herkes bu iki deneyimli atletin boşluğunu kimlerin dolduracağını merak ediyordu. En olası veliaht olarak bakılan (sempatik, alçak gönüllü ve ayakları yere basan tavırlarıyla favorim olan) Mathew Fraser, son oyundan koparak geçen seneki gibi ikincilikle yetinmek zorunda kaldı.

https://instagram.com/p/5nBnMNMW16/?taken-by=crossfitphotojournal

Yazının asıl konusu ise bu sene olduğu kadar geçtiğimiz senelere de izlerini bırakan CrossFit Games’in Vikingleri. Sebeplerini henüz yeterince araştırmadım fakat Avrupa’da CrossFit’in en başarılı temsilcileri İzlanda başta olmak üzere Kuzey Avrupa ülkelerinden çıkıyor.

Bu senenin birincisi Katrín Tanja Davíðsdóttir ve üçüncüsü Sara Sigmundsdóttir’in yanı sıra 2011 ve 2012 şampiyonu Anníe Thorisdóttir, 2015’in damarlarında Viking kanı dolaşan İzlandalı kadınlarıydı. Havasından mı suyundan mı bilemiyorum, fakat bu kadınlara saygı duymamak elde değil. Tabii ki erkekler üçüncüsü Björgvin Karl Guðmundsson’u da unutmayalım. Lider tablosunun tamamına da göz atabilirsiniz.

https://instagram.com/p/5kwVJbMW6s/?taken-by=crossfitphotojournal

Bana kalırsa son gün gerçekleşen “Pedal to Metal” 1 ve 2 adlı antrenmanlar tüm haftanın en keyiflileri değildi fakat mücadele, dayanıklılık, azim, rekabet ve dayanışma bakımından en heyecan verici olanıydı denebilir. Final günün tüm kaydını buradan izleyebilirsiniz.

CrossFit Games’in güçlü dişi Vikingleri
Kürsüde soldan sağa Katrin Tanja, Sara ve Annie, CrossFit Games 2015 Meridian bölge finalinde bu şekilde poz vermişlerdi.

Alttaki fotoğrafta ise Katrin Tanja hem rakibi, hem antrenman arkadaşları ve dostları olan Sara ve Annie ile…

Gelecek seneye yapılacak yarışları iple çekmek için bu kadar sebep yeter bile 🙂

Gözde Mimiko Türkkan Sanatçı & Sporcu
Gözde Mimiko Türkkan, fotoğraf, sanatçı kitabı, video gibi çeşitli medyumları kullanarak toplumsal olarak inşa edilmiş kimlikler ve cinsiyet rolleri üzerine çalışmalar üretir. Eserleri, 2010’da ... Devam