CrossFit Games Meridian Regionals’ta yarışan Ateş Boran deneyimini anlatıyor

Geçtiğimiz Mayıs ayında CrossFit Games Meridian Regionals’ta yarışan Türkiye’nin başarılı Crossfit atletlerinden Ateş Boran’a hazırlık sürecini ve yarışlar esnasındaki deneyimini sorduk.

Öncelikle biraz CrossFit Games Meridian bölgesi yarı finallerindeki ortamdan bahseder misin? İzleyiciler, atletler, hakemler nasıldı? Tanıdık yüzler var mıydı?

CrossFit Games Meridian Regionals; Avrupa ve Afrika’dan eleme ile seçilen on binlerce sporcudan en iyi 40 erkek ve 40 bayan CrossFit sporcusunun katıldığı bir yarışma ve aynı zamanda CrossFit Games organizasyonunun ikinci ayağı. Meridian Regionals, Erkekler’de Avrupa’dan 30 Afrika’dan ise 10 sporcuyu Danimarka’da buluşturdu. Türkiye Afrika bölgesine dahil olduğu için, ben de Afrika bölgesinde ilk 10 sporcu arasındaydım. Türkiye’den katılan sporcular arasında da 1. sıradaydım.

CrossFit Games Meridian Regionals'ta yarışan Ateş Boran deneyimini anlatıyor
Ateş Boran, geçtiğimiz Mayıs ayında CrossFit Games Meridian Regionals’ta yarıştı.

Avrupa’da başka özel yarışmalar da düzenleniyor fakat, CrossFit şirketinin resmen düzenlediği tek yarışma bu, bu yüzden de bu sporda bulunulabilecek en önemli yerlerden birindeydim aslında. Danimarka’nın biraz dışında Ballerup Arena isimli kapalı stadyumda düzenlenen bu yarışmada çok profesyonel bir ortam hakimdi. Hakemler ve görevliler eğitilmiş ve konusunda uzman insanlardan oluşan bir ekipti. Türkiye’den hakemlik için gönüllü olmuş bir arkadaşımız da etkinlikte görev aldı.

Görevliler ve sponsorlar atletlerin rahatı için gün boyu çalıştılar. Yemek sponsorları, fizyoterapi hizmetleri yeterli ve çok yardımcıydı. Yerli izleyicilerin yanı sıra, Avrupa’nın her yerinden sporcularını desteklemeye gelen seyirciler vardı. Biz de CrossFit 34 ekibi olarak oradaydık. Geçen seneki Regionals’tan ve diğer özel yarışmalardan tanıdığım atletlerle tekrar görüşme ve yarışma fırsatını buldum.

Zorluk ve katılımcıların seviyelerini geçen seneyle kıyaslarsan neler söyleyebilirsin?

CrossFit Games Meridian Regionals'ta yarışan Ateş Boran deneyimini anlatıyor
Boran, bu yarışlarda ülkemizi temsil eden sayılı atletler arasında yer aldı.

Geçen sene Asya bölgesinde yarışmıştım, bu sene hem katılımcıların artması hem de Avrupa ve Afrika’nın da birleşmesiyle zorluk iki katı arttı diyebilirim. Amerika’dan sonra bu işte en iyi sporcular Avrupa’dan çıkıyor ve onlara karşı yarışmak bir yandan çok zor, diğer yandan da çok gurur verici ve keyifliydi.

3 gün üst üste, günde 2 ve daha fazla sefer yarışmak nasıl bir his, zorlukları neler? WOD’ların arasında dinlenmek ve toparlanmak için neler yaptın?

Hazırlık sürecinde yarışma yaklaştıkça zaten yarışmada karşılaşacağım antrenman hacim ve yoğunluğuna yakın antrenmanlar yapıyordum, fakat yarışma günleri tabii ki daha farklı oluyor. Yarışma stresi, farklı bir ülkenin havasına, saatine uyum sağlamak biraz zorlayıcı olabiliyor. Günde 3 adet yarışmaya girerken, yarışma aralarında hidrasyon, beslenme ve yenilenme çabaları önem kazanıyor. Bazı durumlarda iki antrenman arasında yalnızca 1 saat gibi bir süre oluyor ve burda da hızlı ve kolay sindirilen besinler tüketmek önemli, tam bu noktada besin destek ürünleri imdadımıza yetişti.

CrossFit Games Meridian Regionals'ta yarışan Ateş Boran deneyimini anlatıyor
Ateş Boran, yarışların arasında beslenmenin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Sponsorum B-Active sporcu gıdalarının bana sağladığı ürünler antrenmanlar arasında katı beslenmeye gerek kalmadan vücuduma gerekli besin ve vitaminleri almamı sağladı. Fizyoterapistim Görkem Gürcan da antrenman aralarında terapi ve masajlarıyla beni bir sonraki antrenmana hazırladı. Koçum Fırat Tarhan da bir sonraki antrenman için ısınma taktikleriyle yanımdaydı.

Bu yoğunluğa hazırlanmak için nelere dikkat ettin, nasıl bir hazırlık süreci geçirdin?

Sene boyunca süren hazırlık sürecinde doğru antrenman programlaması önemli, seneyi belirli periyodlara bölüp bu periyodların her birinde başka bir unsura önem verecek şekilde planladık. Tabii ki, beslenmenin miktarı ve cinsi de bu dönemlerde farklılık gösterdi. Kimi zaman daha yüksek karbonhidrat, kimi zaman daha yüksek sağlıklı yağlar tükettim.

CrossFit Games Meridian Regionals'ta yarışan Ateş Boran deneyimini anlatıyor
Ateş Boran, yarışlar esnasında B-Active sporcu gıdalarını kullanarak besin takviyesini sağladı.

Sıkı bir beslenme programının olmazsa olmazı, protein kaynaklarını da bol bol tükettim. Böyle yüksek bir tempoda yine besin destek ürünleri ihtiyaçlarımı B-Active sporcu gıdaları fazlasıyla karşıladı.

Önümüzdeki seneler CrossFit Games için hedeflerin neler?

CrossFit Games Meridian Regionals dönüşünde kısa bir aradan sonra hemen tekrar senelik programımı yapıp çalışmalara başladım. Bu sene geçen seneye göre ekip olarak daha tecrübeliyiz.

CrossFit Games Meridian Regionals'ta yarışan Ateş Boran deneyimini anlatıyor
Boran’ın en büyük hedefi, uluslararası bir başarı elde etmek.

Programlama ve beslenmemi daha da iyi planlayıp seneye CrossFit Games Meridian Regionals’ta daha iyi bir derece yapmak istiyorum. Uzun vadeli hedefim tabii ki  Meridian Regionals elemelerinden ilk 5 içerisinden çıkıp, CrossFit Games finalinde yarışacak ilk Türk olmak.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!