Checkmat İstanbul’da CrossFit antrenmanlarında yenilik mevsimi

Emirgan’da hem beyaz yakalı yöneticilerin gözde dövüş sporu Brazilian Jiu-Jitsu dalında, hem de CrossFit alanında yoğunlaşmış bir antrenman programı sunan Checkmat İstanbul’da yenilik mevsimi geldi!

CrossFit antrenmanlarında yenilik mevsimi
CrossFit antrenmanlarında yenilik mevsimi

Bu yeniliklerin en önemlisi, CrossFit antrenmanlarını yürüten eğitmen ve sporcu Gorhan Olay Ünlü ve Roni Menda ile deneyimli atletik performans koçu ve profesyonel CrossFit yarışmacısı Utku Tuncer’in ekibe katılmaları oldu.

Türkiye ve Avrupa’da yarışmalarda 1.lik ve çeşitli derecelerin dışında, kısa süre önce Reebok CrossFit Games‘in Kore’de yapılan Asya Bölge yarışmalarında 8. Olarak, “Asya’nın 8. en fit adamı” sıfatına hak kazanan Utku Tuncer, Checkmat İstanbul’un CrossFit antrenman programlamasının danışmanlığını yapmaya başladı.

Olay Ünlü ve Roni Menda tarafından Pazar günleri hariç haftanın her günü yürütülen grup antrenmanları, aynı ders içerisinde farklı ağırlık, süre ve/veya tekrar sayısını, kişinin mevcut atletik kapasitesine uygun şekilde ayarlayarak, sağlıklı ve fit olmak isteyenlerden, yarışmacı seviyesinde antrenman yapmak isteyenlere kadar farklı ihtiyaçlara hitap edebiliyor. Böylece, bu antrenman programının düzenli olarak takip edilmesi halinde, kişinin mevcut atletik beceri, kapasite ve gücünün sistemli bir şekilde artırılması amaçlanıyor.

GT_ND700_20140512_0079GT_ND700_20140512_0116

Üstte: Olay Ünlü   Altta: Roni Menda

Daha sağlıklı ve fit olmak amacıyla yapıldığından haftada 3 gün olarak sunulan CrossFit antrenmanlarını, Pazartesi-Çarşamba-Cuma veya Salı-Perşembe-Cumartesi günleri, sabah işe gitmeden, öğleden sonra veya akşam saatlerindeki farklı seçenekler arasından tercih yapabilirsiniz. Ayrıca kendi çalışma programınıza uygun olması için bireysel veya grup özel derslerinden de yararlanmak da mümkün. Haftalık ders programı şu şekilde;

Ekran Resmi 2014-06-10 10.36.18

Uzun bir süredir kendi antrenmanlarını Checkmat İstanbul’da yapmakta olan Tuncer, aynı zamanda kısa süre önce Roma’da Brazilian Jiu-Jitsu Avrupa Şampiyonası’ndan altın madalya ile dönen İbrahim İnal’ın atletik performans koçluğunu üstlenerek, antrenman programını tasarlıyor. Katıldığı BJJ şampiyonalarına hazırlık sürecinde performansını geliştirmek için uzun süredir CrossFit yapan İnal, bu antrenman sisteminin branş antrenmanlarının tamamlayıcısı olarak vazgeçilmez olduğuna inanıyor.

Farklı zamanlarda yurt dışında yaşadıkları dönemde CrossFit antrenmanlarına ara vermeden devam eden ve daha sonra ‘’CrossFit Level 1 Trainer’’ ve ‘’CrossFit Gymnastics’’ gibi spesifik eğitim sertifikalarını alan Olay Ünlü ve Roni Menda’nın derslerinde en çok dikkat çektikleri konulardan biri, teknik becerilerin gelişmesi ve yüksek motivasyon sağlayarak herkesin bireysel sınırlarını zorlamalarını sağlamak. CrossFit’e olan bağlılıklarını;

“Her zaman aynı şeyleri yapmak yerine sürekli değişken olan ve sıkmayan bir antrenman yöntemini daha mantıklı ve uzun vadede sürdürülebilir buluyor ve seviyoruz. Normal bir spor salonuna gidildiğinde, haftalık programlarda her göğüs veya bacak günü ne yapılacağı bellidir; ama CrossFit’te günlük antrenman programı her sefer çeşitlilik göstermekle birlikte, genelde vücudun aynı anda birçok farklı bölgesini çalıştıran hareket serilerinden oluşuyor. Aslında ister sadece fit olmak için yapın, ister hedefiniz bir yarışmacı olmak olsun, CrossFit’te amaç her şeye hazırlıklı, her şeyi yapabiliyor ve her şeyde iyi olmak. Bizi cezbeden şey bu.”

diye dile getiren Ünlü ve Menda, son olarak;

“Eğitmen olarak amacımız sizleri daha iyi birer sporcu, daha fit birer birey ve daha mutlu birer insan yapmak”

diye ekliyorlar.

Ayrıca Checkmat İstanbul’un her iki CrossFit eğitmenini de 15 Haziran’da yapılacak olan İstanbul Throwdown yarışmasında izlemeniz mümkün!

 

Fotoğraflar: Gözde Türkkan

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!