‘Çok yaşayanlar’dan evlilik, kariyer ve hayatta mutlu olmak üzerine 15 kadim öneri

Bazen öyle bir an olur ki, bir tavsiyeye çok ihtiyaç duyarız; gelecekle ilgili bir endişemiz vardır ya da bir konuda karar verme aşamasında önümüzü göremeyebiliriz. Bu durumda özellikle neyi ararız? Elbette bu alanda daha önce bir tercih yapmış ve bu tercihin sonucunda bir hayatı tecrübe etmiş bir ‘’çok yaşayan’’.

İşte bu noktada, imdadımıza yetişen sevgili Karl Pillemer, yola aynı soruyla çıkmış ve yaşlılarla, yani bir ömre çok fazla tecrübe sığdırmış insanlarla, hayatımızda en önem verdiğimiz ve tercihlerimizin hayatımızın tümüne yansıdığı, ‘Evlilik, kariyer ve hayatta mutlu olmanın anlamı nedir?’, ‘Mutluluk arayışı’ gibi başlıklarda konuşarak, tüm aldığı fikirleri bir kitapta derliyor. Ve elinde olmayarak konuştuğu herkesle o kadar derin sohbetlere, o kadar güzel paylaşımlara girmiş ki, ‘’Yaşam İçin 30 Ders’’ isimli bu kitabı çıkartması onun için 5 yıl gibi bir kitap yazma süresinin çok ötesinde bir süreçte gerçekleşmesine rağmen hayatının anlamı da olan bir öğreti süreci olmuş.

İlgili yazı: 80 yaşındaki büyüklerinizden öğrenebileceğiniz hayat dersleri

İşte sevgili Pillemer’e bu kitabın oluşumunda katkıda bulunan, buradan sevgiyle andığımız (kitabın yayını öncesinde birçoğu vefat eden ve kendilerine bu alanlarda fikirleri sorulduğu ve onları yargılamadan dinlediği için sevgili Pillemer’e her daim teşekkür etmiş olan) ‘’çok yaşayanlardan’’ evlilik, kariyer ve hayatta mutlu olmak üzerine sizler için derlediğim 15 kadim öneri, gerisi size kalmış…

Evlilik:

Size çok benzeyen biriyle evlenin:

Mutlu bir evliliğin sırrı benzer temel değerlere ve özgeçmişe sahip olmak. Birini evlendikten sonra değiştirebileceğiniz fikrini unutun.

Arkadaşlık romantik aşk kadar önemlidir:

Kalp atışlarınızı coşturan tutku yaşam boyu süren ilişkilerde mutlaka başkalaşım geçirecektir. Aşk kadar derin bir dostluk da hissettiğiniz biriyle evlenin.

Çetele tutmayın:

Evliliğin her zaman yarı yarıya bir ortaklık olması gerektiği tutumuna kapılmayın. Daima koyduğunuz kadarını alamazsınız. Başarılı olmanın sırrı her iki eşin de ilişkiden aldıklarından daha çok vermeye çalışmasında gizlidir.

Birbirinizle konuşun:

sohbet eden çift
Sağlıklı ve mutlu bir ilişkinin sırrı konuşkan bir çift olmakta gizlidir.

Güçlü ve sessiz tipler ile evlenmek bir ilişki için ölümcül olabilir. Uzun süredir evli olan çiftler konuşkandırlar (en azından birbirlerine karşı ve önemli olan konular hakkında).

Sadece eşinize değil, evliliğin kendisine de bağlanın:

Evlilik fikrine bağlanın ve onu ciddiye alın. Evliliği eşlerin acil ihtiyaçlarından daha önemli görmekte çok büyük fayda vardır.

Kariyer:

Kariyer seçiminizi maddi değil, içsel kazanımlarına göre yapın:

Meslek seçiminde yapılan en büyük hata, kazanç potansiyeline göre seçim yapmaktır. Kişinin işine azim ve tutkuyla bağlı olması ise kazancınızı her gün büyütecek bir unsurdur.

Sizi mutlu eden bir işi aramaktan asla vazgeçmeyin:

mutlu kadın
Unutmayın, mutlu olduğunuz işte çalışırsanız hiçbir zaman çalışmak zorunda kalmazsınız.

Ustalara göre sevdiğiniz işi bulmakta sebat etmek çok önemlidir. Kolay pes etmeyin.

Kötü bir işten en iyisini elde edin:

Kendinizi pek de ideal olmayan bir iş yaparken bulursanız buradan kazanabileceğiniz deneyimi boşa harcamayın. Ustaların çoğu kötü işlerde çalışırken paha biçilmez dersler aldıklarını söylediler.

Duygusal zeka tüm diğer zeka türlerini alt eder:

İş yerinde başarılı olmak istiyorsanız iletişim becerilerinizi geliştirin. En teknik işlerde çalışan işçiler bile duygusal zekaya sahip olmadıklarında kariyerlerini baltalıyorlar.

Özerkliğe herkesin ihtiyacı vardır:

Kariyer tatmini sıklıkla işinizde ne kadar çok özerkliğe sahip olduğunuza bağlıdır. Karar verme özgürlüğü arayın ve yukarıdan çok fazla kontrol olmayan bir ortamda ilgi duyduğunuz yönde ilerleyin.

Mutlu olmak:

Kaybedecek zaman yok:

Hayat kısaymış gibi yaşayın, çünkü öyle. Önemli olan bu bilgilerden ötürü bunalıma girmemek ama buna göre eyleme geçmek, önemli şeyleri şimdi yaptığınızdan emin olmaktır.

bisiklet süren kadın
Hayat kısaymış gibi yaşayın, çünkü hayat gerçekten de çok kısa.

Mutluluk bir durum değil, bir seçimdir:  

Mutluluk koşullar kusursuz yada kusursuza yakın olduğunda oluşan bir durum değildir. Er yada geç, yaşamın zorluklarına rağmen mutlu olmak için kasıtlı bir seçim yapmanız gerekecektir.

Endişeyle geçirilen zaman boşa harcanmıştır:

Endişelenmeyi bırakın. Ya da en azından azaltın. Bu, değerli ömrünüzden muazzam bir kayıptır.

Küçük düşünün:

Konu hayatın tadına varmak olduğunda, küçük düşünün. Kendinizi günlük basit mutluluklara uyumlandırın ve onların tadını şimdi çıkarın.

İnançlı olun:

İnançlı bir hayat refahı arttırır ve dini bir topluluğun parçası olmak yaşamın kriz dönemlerinde size eşsiz bir destek sağlar. Ancak nasıl ve neye ibadet ettiğiniz size kalmıştır.

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam