Çocuklarınızla kampa gittiğinizde “yapmanız ve yapmamanız” gereken 7 şey

Ailecek kamp yapmak  ve çocuklarınıza (hele ki küçük yaşta bir çocuğunuz varsa) doğadayken de evlerindeymiş gibi hissettirebilmek başarması zor bir şey olsa gerek. 

Yetişkin olarak kamp yapmanın, ne kadar bilinçli olursanız olun bile zorlukları varken çocukları rahat ettirmenin, onların ihtiyaçlarını en sağlıklı şekilde giderebilmenin ve aynı zamanda da kamptan keyif almanın zorluğu çoğu zaman bizi kamp yapma fikrinden alıkoyabiliyor. Fakat zor olan her şeyde olduğu gibi ailecek kamp yapmanında küçük ve etkili ipuçları var. Uplifers olarak güzel havaların tadını bütün ailenizle birlikte doğada var olmanın en keyifli yollarından biri olan kampla çıkarabilmeniz için kaçınmanız gereken 7 şeyi sizler için derledik:

Kamp alanına elektronik cihazlar getirmeyin

Doğada tam anlamıyla var olmanın günümüzdeki en büyük karşılığı doğaya ne kadar yakınsak teknolojiden de bir o kadar uzak olmak. Dolayısıyla çocuklarınızın evde odalarına kapanıp saatlerce oynadıkları tablet, telefon ve benzeri teknolojik aletleri kamp alanına getirmek onları etrafı keşfetme fikrinden uzaklaştırır. Onun yerine yaratıcılıklarını kullanacakları ya da etrafta koşuşturmalarını sağlayacak oyuncaklar götürebilirsiniz. Çocuklar yokluktan birçok oyun yaratabilecek hayal gücüne zaten sahip. Bize kalırsa bırakın oyuncakları yapraklar, ağaçlar ve toprak olsun…

Çadır kurma aşamasını çocuklarınızla birlikte uygulayın

Kamp alanına vardığınızda ilk iş olarak çadır kurarız ve yerleşiriz, fakat bu kez alana biraz daha erken gidip bu aşamanın tadını çocuklarınızla birlikte çıkarın. Onlara küçük görevler vermeniz ve bu aşamaya dahil etmeniz, kendilerine olan güveni arttırırken, çocuklarınıza etkinliğe daha çok dahil olma isteği yaratacak, bu sayede aile içinde güven ve yardımlaşma duyguları pekişecek.

Kampa özel bir hikaye belirleyin ya da bir amaç edinin

Ailecek kampa giderken mutlaka bir amaç ya da tema belirleyin. Bu kamp yaptığınız alanda göreceğiniz bir yer de olabilir, çocuklarınızın yaratıcılıklarını tetikleyecek güzel bir hikaye de olabilir ya da yalnızca tırmanış temalı bir kamp yapmak da olabilir. Bu sayede kamp yapmak ve doğada olmak onlar için tamamlanması gereken bir oyun olarak algılanacak ve bu durum ilgilerini çekecek. Aynı zamanda doğayı tanımaya ve dikkatlerini çevreye vermeye daha çok odaklanacaklar. 

Fazla plan yapmayın ve akışa bırakın

Bir hikaye ya da tema belirlerken bunu birer kurala dönüştürmekten kaçının. Kamp yaparken tek amacınız “doğada var olmak” olsun. Eğer bir şeyleri plana göre olması için zorlarsanız, çocuklarınız bunu eğitimlerinin birer parçası olarak görürler ve kamp yapmaya ilgileri azalır, canları sıkılır, huzursuz olurlar ve sorgularlar. Bırakın her şey akışına göre devam etsin. Keşfedin, gezin ve araştırın. Çocuklarınızla birlikte siz de yeni şeyler deneyimlemeye ve öğrenmeye açık olun. Ve bazen sadece sessizliğin tadını çıkarın.

Tek “çatınız” çadır olmasın

Konakladığınız alanı ne kadar büyütürseniz, sınırlarınızı o kadar ortadan kaldırırsınız. Özellikle çocuklar için bu durum oldukça önemli. Tek bir yerde sabit kalmaları, onlara kendilerini dört duvar arasında hissettirir ve onları doğadan uzaklaştırır. Yanınızda götüreceğiniz birkaç farklı örtü ve tente seçenekleri, alanınızı büyütecek ve onlara kendi alanlarında doğayı keşfetme imkanı sağlayacak. Bizce en güzel çatı ağaç dalları tabii…

Yemek seçiminde yaratıcı olun

Kamp sırasında yenilen yemeklerin tadı her zaman daha güzel gelir, buna bir de ateşin etrafa yaydığı mistik ve etkileyici atmosfer de eklenince keyfinden geçilmez… Kamp alanlarında yemek yapmak genel olarak zor olarak algılansa da önemli olan yaratıcılığınızı kullanmanız. Fakat çocuklarınız için daha konforlu bir ortam yaratmak istiyorsanız katlanabilir ve kolay taşınabilir masa seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. 

Yemek yaparken ise çocuklarınızla birlikte karar vermek işi daha keyifli bir hale getirebilir. Onlara fikirlerini sorun ve yemek yaparken yanınızda bulunmalarına izin verin. Daha önce hiç denemediğiniz ufak tarifler ve atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Mantar, patates, soğan gibi garnitürler doğanın temiz kokusuna eşlik edecek lezzetli tercihler olabilir.

Kamp alanındaki diğer insanlarla sosyalleşin

Kamp atmosferini şehir hayatından ayıran en önemli detaylardan biri de doğanın yumuşattığı insan ilişkileri ve ortaya çıkardığı yardımlaşma iç güdüsü. Çocuklarınızın bundan fazla fazla faydalanmalarını sağlayın. Diğer kampçılarla tanışın, sohbet edin, akşam yemeğinizi paylaşın, çocuklarınızın diğer çocuklarla oynamalarına izin verin. Bu sayede iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacaksınız. 

İlginizi çekebilir: Çocuklarınızla seyahat ederken hayatta kalmanın yolları

Kaynaklar:
matadornetwork.com
coolmompicks.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!