Çocuklarınızın fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmadan önce 2 kere düşünün

Çocuklar hakkında bilgi paylaşmanın onların mahremiyetinin yanı sıra genel mutluluklarına da olumsuz etkileri olabilir. Konuyla ilgili artan sayıda yapılan araştırmalar, sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların yabancılar tarafından amacı dışında kullanılabildiğini ve dolayısıyla çocukların bununla ilgili zarar gördüğünü ifade ediyor.

Ebeveynler hangi konularda dikkatli olmalı?

Bu konuda ebeveynler tarafından atılması gereken en önemli adımlardan biri, çocukları yeterince büyükse onlara sosyal medyaya fotoğraflarını koymadan önce danışmak olacaktır. Florida Üniversitesinden Hukuk Profesörü Stacey Steinberg, çocuklara bu konularda karar verme imkanı sağlanması gerektiğini vurguluyor.

Öte yandan çocuklarının davranışsal sorunlarıyla ilgili bilgi paylaşmak isteyen ebeveynlerinse bunu isim belirtmeden yapmaları gerektiği ifade ediliyor. Ayrıca her ebeveyn mutlaka çocuklarının ismi için Google uyarı sistemini kullanmalı. Bu şekilde çocuklarının adı arama sonuçlarında her çıktığında ebeveyne de bunu belirten bir e-posta gidiyor olacaktır.

Bunlara ek olarak ebeveynler fotoğraf ya da bilgi paylaştıkları sitenin gizlilik kurallarına dikkat etmeli, bir başka deyişle paylaştıkları fotoğrafların kimler tarafından görülebileceğini bilmeliler. Aynı zamanda sosyal medyada konum paylaşmak da bazı sıkıntılara yol açabilir.

İlginizi çekebilir: Çocuklar ekran karşısında kaç yaşında ne kadar zaman geçirmeli?

sosyal medyada çocukların fotoğraflarını paylaşmak
Ebeveynler fotoğraf ya da bilgi paylaştıkları sitenin gizlilik kurallarına dikkat etmeli, bir başka deyişle paylaştıkları fotoğrafların kimler tarafından görülebileceğini bilmeliler.
Asla paylaşılmaması gereken fotoğraflar

Ebeveynler tarafından asla paylaşılmaması gereken fotoğrafları toplam 8 kategoride toplayabiliriz:

  • Banyo zamanı

Çocuğunuzun banyo yaparken veya başka zamanlardaki çıplak fotoğraflarını sosyal medyaya asla koymamalısınız. Çünkü sizin sevimli bulduğunuz böyle anların fotoğrafları, çocuk pornografisi gibi farklı amaçlarla kullanılabilir.

  • Hasta olduklarında veya yaralandıklarında

Ebeveynler olarak çocuklarımızı korumak görevimiz. Dolayısıyla onların kendilerini kötü hissettikleri anlara ait fotoğrafları paylaşmak, onlara istemeden de olsa zarar vermemiz anlamına gelebilir.

  • Utandıracak fotoğraflar

Çocukları utandıracak paylaşımlar ebeveyn-çocuk arasındaki güveni yıkmakla kalmaz, aynı zamanda onlarda daha sonra gelişebilecek travma sonrası stres bozukluğuna, depresyona ve kaygıya da neden olabilir.

  • Lazımlıkta

Çocuğunuzun lazımlık ya da portatif tuvalette fotoğrafını çekmiş olabilirsiniz; ancak bunu yayımlamayı düşünüyorsanız, paylaştığınız her şeyin sonsuza dek kaldığını tekrar hatırlamanızda fayda var. Ayrıca ileride ergenlik çağına girecek ve sonra yetişkin olacak bir bireyin sosyal medyada tuvaletini yaparken görünmek istemeyeceği muhakkak.

İlginizi çekebilir: Çocuklara kurulabilecek en tehlikeli cümle

  • Mahrem detaylar

Çocuklarınızın güvenliği açısından onların tam ismi, adresi, okul adı gibi bilgileri paylaşmamaya özen gösterin. Bu tür bilgilerin kimler tarafından ne amaçlarla kullanılabileceğini bilemezsiniz.

  • Grup fotoğrafları

Kendi çocuğunuzun fotoğraflarını burada yer verdiğimiz uyarılara dikkat ederek paylaştığınız sürece bir sorun yok. Ancak bu kararı başka ebeveynler adına vermek yanlış olacaktır. Bu yüzden grup fotoğrafları paylaşırken ayrıca dikkatli olunmalı ve gerekirse izin alınmalı.

  • Akran zorbalığına neden olabilecek fotoğraflar

Paylaştığınız fotoğraf ya da bilgide, çocuğunuza dair bir zayıflık, bir korku ya da küçük düşürücü bir lakap onun arkadaşları arasında sıkıntılar yaşamasına neden olabilir. Çocuğunuzun akran zorbalığına maruz kalmaması için bu tür fotoğraflardan kaçınmalısınız.

  • Güvenli olmayan eylemler sırasında

Arabada çocuğunuzun direksiyonu tutmasına izin verdiniz ve bu şekilde sanki arabayı o kullanıyormuş gibi fotoğraf çektiniz. Bu ve bunun gibi anlar o sırada her ne kadar sevimli ya da eğlenceli olsa da, bu tür fotoğrafları sosyal medyada paylaşmak sizi eleştiri oklarına maruz bırakabilir. Bu yüzden çocukların yapması uygun olmayan eylemlerin fotoğraflarını da sosyal medyada paylaşmamaya özen göstermelisiniz.

İlginizi çekebilir: Sosyal medyanın üzerinizdeki 5 etkisi ve bunları kontrol etmenin yolları

Kaynak:

livescience.com

parenting.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!