Çocuklara kurulabilecek en tehlikeli cümle

“Her şeyi yapabilirsin,” cümlesini ebeveyn olarak birçoğumuz çocuklarımıza söylemişizdir. Bunu yaparken amacımız, şüphesiz, onları ilgi duydukları alanlar konusunda cesaretlendirmekten başka bir şey değil. Fakat bu cümlenin aslında pek gerçek olmadığını ve beklenmedik sonuçlara yol açabileceğini hiç düşündünüz mü?

İlginizi çekebilir: Meraklı çocuklar yetiştirmek için onlara büyük resmi gösterin

çocuklarla iletişim
“Her şeyi yapabilirsin,” cümlesi, çocuklar için sanıldığı kadar olumlu özellikler taşımıyor olabilir.

Mesela herkes profesyonel bir basketçi olabilir mi? Ya da bir model? Veya herkes bir Nobel Ödülü kazanabilir mi? Gerçek olan; hepimizin genetik mirasımız ve hayattaki rekabet gerçekleri tarafından kısıtlanmış olduğu. Ayrıca şans da bu tür konularda tahmin ettiğimizden fazla rol oynayabiliyor.

Nitekim araştırmalar da kendimize çok hırslı hedefler koyduğumuzda bu hedeflerin zararlı olabileceğini gösteriyor. Buna hedefe giden yolda etik olmayan davranışlar sergilemek veya başarıya ulaşılmadığında insanın kendisini koca bir hata olarak görmesi örnek gösterilebilir.

Aynı şekilde çocuklara her şeyi yapabileceklerini söylemek de, onlara nasıl ulaşılacağı belli olmayan bir hedef göstermektir. Bu yüzden çocuklara bunu söylemeden önce çaba göstermeyi, sabretmeyi ve azmi öğretmemiz gerekiyor. Çünkü hedeflerine ulaşmaya çalışırken yolda karşılarına çıkacak bir sürü engel var ve bu engelleri ancak bunlar sayesinde aşabilirler.

İlginizi çekebilir: Çocukların hayallerini ezip geçmeyin, çünkü her çocuk özeldir

Kaynak:

psychologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!