Çocuklarını okula gönderen ebeveynler için tavsiyeler

Uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitim tekrar başladı. Bu doğrultuda bir tek yüz yüze eğitim değil, aynı zamanda sosyalleşme, rutinler ve düzenler de yenileniyor. Çocuklarını ilk defa veya uzun bir aradan sonra tekrar okula gönderen ebeveynler için bazı öneriler…

  1. Rutinden farklı bir gün geçirdiği için çocuğunuz büyük bir heyecanla size gününü anlatmak isteyecektir. Onu tüm dikkatinizi vererek, sorular sorarak dinleyin. Bırakın anlatsın, her detayına dikkatinizi verin.
  2. Okul sonrası arkadaşlarıyla sosyalleşmeye devam etmek isteyebilir. Mümkün olduğunca özgür bırakın. Kısıtlamalar sonrası sosyalleşme ihtiyacı normal.
  3. Stres veya endişeli olduğunu belirtirse veya siz gözlemlerseniz meraklanmayın. Uzun bir süre sonra değişim, farklı ruh halleri doğurabilir.
  4. Dijital çağdayız. Okul sonrası tablet/televizyon gibi teknolojik cihazlarda huzur bulabiliyor, dinleniyor olabilir. Bunu tamamen yasaklamak yerine orta yolu bulabilirsiniz.
  5. Okul sonrası vakit bulabiliyorsanız çocuğunuzla yürüyüş yapabilirsiniz. Hem açık havada vakit geçirmiş olursunuz hem de anlatacaklarını dinlemiş olursunuz.

Herkese mutlu, sağlıklı ve başarılı bir eğitim yılı olsun.

İlginizi çekebilir: Tatil dönüşü sendromundan nasıl kurtulabilirsiniz?

Psikolog Melisa Darmar Psikolog
İstanbul’da doğdum. Liseyi Koç Lisesi ve üniversiteyi Koç Üniversitesinde Psikoloji alanında tamamladıktan sonra King’s College de Nörobilim ve Psikoloji Masterı yaptım. Aynı zamanda Barselona’da ... Devam