Tatil dönüşü sendromundan nasıl kurtulabilirsiniz?

Seyahat dönüşlerinde veya uzun aralardan sonra işe/okula/sorumluluklara geri başlama dönemlerinde yaşanılan “tatil dönüşü sendromu” aslında stres faktörünün başrol oynadığı bir duygu durumudur. Toplumun bunu dile getirmesi, reklamlarda, sosyal medyada dikte edilmesi, “yeni bir başlangıç” olarak nitelendirilip gözümüzde büyütülmesi bu duygu durumunu tetikleyebilir.

Her hafta başlangıcında yaşandığı gibi, tatil dönüşünde de sorumlulukların yeniden başlaması, aynı bir koşudayken aniden durup sonrasında “ivme” ile koşuya yeniden devam edilmesindeki fizyolojik zorluk gibidir. Isınma turları nasıl sakatlanmayı önlüyorsa, aynı bu durumda da “ısınarak geri başlama” kortizol seviyenizi dengede tutmak için etkili olacaktır.

Yeniden başlamak için nasıl ısınılır?

  • Zamana yayın: Her şeyi aynı gün yapmaya çalışmayın. Koskocaman bir haftanız, haftalarınız var. Bugün ilk gün olması sizi strese sokmasın.
  • Kendinizi unutmayın: En önemli kişi sizsiniz bu hayatta. Başka kimse/eylem/durum sizin mental ve fiziksel sağlığınızdan önemli değil. Bunu hatırlayarak hareket edin.
  • Bilinçli farkındalıkla hareket edin: Bilinçli olmak, otopilot modundan çıkmanızı sağlayarak sizi robot olmaktan korur.
  • Nefes alın: Derin nefes alın, verin. Şifa nefeste. Tüm bedeninizde hissedin.

İlginizi çekebilir: Davranış nasıl değiştirilir: Etkili davranış değişikliği için izlenmesi gereken 5 adım

Psikolog Melisa Darmar Psikolog
İstanbul’da doğdum. Liseyi Koç Lisesi ve üniversiteyi Koç Üniversitesinde Psikoloji alanında tamamladıktan sonra King’s College de Nörobilim ve Psikoloji Masterı yaptım. Aynı zamanda Barselona’da ... Devam