Çocukların manevi dünyasını keşfetmenin yolları

Kitap raflarına baktığınızda zihin-beden-ruh kitaplarının çoğunun yetişkinlere yönelik olduğunu fark edersiniz. Oysa, çocukların ruh dünyasıyla ilgili daha fazla araştırma yapılsa ve onları daha iyi anlayabilsek, çocuklarla daha derin bir bağ kurmanın yollarını arayabiliriz.

İlgili yazı: Nitelikli oyunlarla çocuklarınızın oyun oynama becerisine katkıda bulunun

Çocuk maneviyatı üzerine araştırma yapan isimlerden biri Columbia Üniversitesi’nden Prof. Dr. Lisa Miller. Bu konuda bir kitap da yazan Miller, kendisine danışan birçok ailenin “Çocuğumda maneviyatı nasıl geliştirebilirim” sorusunu sorduğunu söylüyor. Aslında hepimiz doğal bir maneviyat duygusuyla doğuyoruz. Din de bu duygunun bir parçası. Miller, dinin önemli bir maneviyat kaynağı olduğunu söylüyor ancak bununla sınırlı değil. Çocuklar, din dışında ses, koku, görsellik ve daha birçok şeyden manevi unsurlar bulabiliyor.

çocuk 01
Çocuklar, hayatla ilgili birçok yetişkinin sormadığı “büyük soruları” sormaya daha meyillidir.

İşte çocukların manevi dünyasını keşfetmenizi sağlayacak yöntemlerden bazıları:

1. Çocukların hayatın anlamı ve amacıyla ilgili arayışlarını anlayın

Çocuklar da hayatın anlamını ve amacını ararlar. Oyun veya başka yollarla kimlik, kişilik, inanç ve değer gibi kavramları gelişir. Çocuklar, hayatla ilgili birçok yetişkinin sormadığı “büyük soruları” sormaya daha meyillidir. İnsanlar öldüğünde ne olduğunu, insanların neden acı çektiğini, bir yaratıcının varlığını sorgulamak konusunda daha cesur olurlar. Sizi korkutsa veya bıktırsa da bu sorulara kulaklarınızı tıkamayın. Eğer bazı sorulara yanıt verirken kendinizi rahatsız hissediyorsanız, insanların farklı bakış açıları olduğunu veya kendi verdiğiniz yanıtlardan emin olamadığınızı söyleyebilirsiniz. Ama en önemlisi, çocukları sordukları sorular yüzünden yargılamamak ve onlara düşüncelerini sormak.

çocuk 02
Yetişkinlerin gözden kaçırdığı şeylerden biri de çocukların yaratıcı dünyasının, aslında derin manevi duygular içeren anlar olabileceği gerçeği.
2. Maneviyatın hayatın her alanında olduğunu fark edin

Çocuğunuzun gündüz vakti okula giderken hayallere daldığını veya resim yapma gibi sessiz bir faaliyet sırasında tümüyle kendi içine kapandığını fark ettiniz mi? İşte böyle anlar, aslında çocuğunuzun kendi özüyle bağ kurduğunun, kimliğini ve hayatın anlamını aradığının birer göstergesidir. Buradaki kilit nokta, günlük hayatın “koşuşturması” sırasında gözden kaçan bu tür özel anların, aslında gözlemlendiğinde her türlü kesintiden korunması gerektiği.

İlgili yazı: Dünya genelinden çocukların sihirli dünyasını yansıtan muhteşem fotoğraflar

3. Sıradan olmayan şeyler maneviyatı gösterebilir

Yetişkinlerin gözden kaçırdığı şeylerden biri de çocukların yaratıcı dünyasının, aslında derin manevi duygular içeren anlar olabileceği gerçeği. Böyle zamanlar, çocuğun hayatın anlamını ve hedefini araştırdığı zamanlardır. Araştırmalar, çocukların düzenli olarak koruyucu melekleri, hayatını yitirmiş yakınlarını veya dini, manevi karakterleri gördüklerini söyler. Yetişkinler de genellikle çocukların bu tür durumlardan korktuğunu düşünür. Bu da çocukların yaşadığı bu deneyimin, yetişkinler tarafından yanlış algılanmasına neden olur. Oysa yetişkinlerin, çocuklarda böyle şeyleri mümkün görmeleri ve çocukların bu tür şeyleri paylaşmalarında bir sakınca olmadığı algısını göstermeleri gerekiyor. Bazen bir çocuğun tek istediği şey, başkaları tarafından sempati ve saygıyla dinlenmiş olmaktır.

Kaynaklar:
Psychology Today
Huffington Post

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!