Çocuklarda balgam nasıl atılır?

Çocuklarda balgam nasıl atılır? Konuyla ilgili tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Bebeklerde ve küçük çocuklarda öksürük ve tıkanıklık oldukça yaygın olarak görülebilir. Bu tür rahatsızlıkların çoğuna virüsler neden olabilir ve aslında sadece süreçlerini tamamlamalarını beklemek gerekir. Bununla birlikte bazen öksürüğün ve balgamın çözülmesi için reçeteli antibiyotikler veya çeşitli ilaçlar gerekebilir. Reçetesiz satılan birçok öksürük ilacı, çocuklar için güvenli olmadığından, ebeveynler çocuklarına rahatlama sağlamak için doğal ev ilaçlarına başvurabilir. Neyse ki, çocuğunuzun iyileşirken daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için deneyebileceğiniz çeşitli doğal yöntemler var.

Eğer çocuğunuzun öksürük veya soğuk algınlığı ilacından faydalanması gerektiğini düşünüyorsanız, güvenli seçenekler konusunda doktorunuzla görüşün. Çocuklarda balgam hakkında daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Balgam nedir?

Balgam, hasta olduğunuzda boğazınızın arkasında asılı kalan kalın, yapışkan maddedir. Çoğu insan hastalandığında bunu fark eder ama aslında mukus her zaman oradadır. Mukus zarları, hastalık söz konusu olduğunda solunum sisteminizi korumak ve desteklemek için balgam üretir. Mukus yapışkandır; böylece tozu, alerjenleri ve virüsleri yakalayabilir. Sağlıklı olduğunuzda, mukus incedir ve daha az fark edilir. Hasta olduğunuzda veya çok fazla partiküle maruz kaldığınızda ise balgam kalınlaşabilir ve bu yabancı maddeleri hapsettiği için daha belirgin hale gelebilir.

Balgam, aslında solunum sisteminizin sağlıklı bir parçasıdır ancak sizi rahatsız ediyorsa, onu inceltmenin veya vücudunuzdan atmanın yollarını bulmak isteyebilirsiniz.

Rahatsızlıklarını yeterince ifade edemeyecek kadar küçük çocuklar da soğuk algınlığı sonrası tıkanıklık yaşayabilir. Bu durumda balgamı çıkarmak için ebeveynler çeşitli doğal yöntemler arayabilirler. Çocuklarda balgam nasıl atılır, öğrenmek için okumaya devam edin.

Çocuklarda balgam neden olur?

Bebeklerde ve çocuklarda öksürük, göğüs tıkanıklığı veya balgam virüsler, bakteriler ve diğer faktörlerden kaynaklanabilir.

Soğuk algınlığı ve bronşit

Çocuklarda çoğu öksürük vakasına virüsler neden olabilir. Virüsler soğuk algınlığı veya bronşite yol açabilir. Bu tür enfeksiyonlar genellikle hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve kendi kendine düzelebilir.

Bronşit çocuğunuzun akciğerlerine giden hava yolları iltihaplandığında ve mukus üretmeye başladığında ortaya çıkar. Bronşlar olarak bilinen hava yolları mukusla dolduğunda, çocuğunuz onu parçalamak ve çıkarmak için doğal olarak öksürür.

Bebeklerde ve çocuklarda öksürüğün bir diğer yaygın nedeni ise bronşiolittir. Bu, bronşiyol adı verilen daha küçük hava yolları daraldığında ve nefes almayı zorlaştırdığında ortaya çıkar.

Krup

Çocuğunuzun üst solunum yolu bir virüs nedeniyle iltihaplanırsa krup gelişebilir. Krup hırıltılı bir öksürük ile karakterizedir ve bazen nefes darlığına neden olabilir. Küçük çocuklarda nispeten daha yaygındır ve genellikle kendi kendine düzelebilir. Krupu tedavi etmek için bazen reçeteli ilaçlar gerekebilir, bu nedenle çocuğunuzun bu rahatsızlığı yaşadığından şüpheleniyorsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Boğmaca

Bakteriyel bir enfeksiyon da öksürüğe neden olabilir. Bu enfeksiyonların çözülmesi için genellikle antibiyotik tedavisi gerekir; ancak en uygun tanı ve tedaviyi doktorunuz yapmalıdır. Bakteriyel bronşit ve boğmaca, bakteriyel enfeksiyonlara örnek olarak verilebilir.

Boğmacalı çocuklar genellikle uzun öksürük nöbetleri ve ardından “boğmaca” sesi çıkaran derin bir nefes alırlar. Boğmaca olan çocuklarda ayrıca burun akıntısı, hapşırma ve ateş de olabilir. Bu hastalık çok bulaşıcıdır.

Asla iyileşmeyen kalıcı bir öksürüğün alerji, astım, çevresel tahriş edici maddeler veya sigara dumanı gibi kronik bir nedeni olabilir. Çocuğunuz üç haftadan uzun süredir öksürüyorsa, tıkanıklık yaşıyorsa hemen doktorunuza danışın.

Çocuklarda balgam nasıl atılır?

Peki, evde doğal yolla balgam nasıl sökülür? Siz de çocuklarda öksürük ve balgam için ne yapmalı merak ediyorsanız aşağıdaki yöntemlerden bazılarını denemeyi düşünebilirsiniz.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Buhar inhalasyonu

Sıcak, buharlı bir oda, kalın mukusun gevşemesine yardımcı olabilir ve çocuğun nefes almasını kolaylaştırabilir. Bunun için çocuğunuza yatmadan önce ılık bir banyo yaptırmayı deneyebilirsiniz. Ardından çocuğu küvetten çıkarın, suyu en sıcak ayarına getirin ve kapıyı kapatın. Onunla birlikte bir süre buhar dolu odada bekleyin. Elbette ortamın nefes almayı zorlaştıracak kadar sıcak olmaması gerektiğini unutmayın.

Hava nemlendirici

Bir nemlendirici, özellikle soğuk ortamları nemli tutar. Bu da öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilir ve özellikle geceleri tıkanıklığı azaltabilir. Bu nedenle çocuğun odasına bir nemlendirici koymayı deneyebilirsiniz. Çocuğunuzun nemlendiriciyle yalnız olmadığından ve ona oyuncak gibi davranmadığından emin olun. Nemlendiriciyi temiz tutun, çünkü küf ıslak alanlarda kolayca büyüyebilir.

Burun aspiratörü

Bebekler burunlarını temizleyemedikleri için tıkanıklıkla daha fazla mücadele edebilirler. Çocuğun burnunu nazikçe temizlemek için bir burun aspiratörü kullanmayı deneyebilirsiniz. Çocuğunuz buna izin vermiyorsa, başka bir tedavi seçeneğine yönelebilirsiniz.

Tuzlu burun spreyleri

Çocuklarda balgam nasıl atılır? Tuzlu burun spreyleri, geniz akıntısı ve kalın balgamı yumuşatmaya yardımcı olabilir. Çoğu eczanede bu tür çözümler, reçetesiz olarak satılır. Karışımı ayrıca ebeveynler, yarım çay kaşığı sofra tuzu ile 1 su bardağı ılık suyu karıştırarak kendileri de hazırlayabilirler.

Tuzlu suyu çocuğun burnuna hafifçe sıkın veya ona bunu nasıl yapacağını gösterin. Daha fazla rahatlama sağlamak için karışımı verdikten sonra bir ampul şırıngasıyla burnu çekmeyi deneyin. Buharlı odada zaman geçirdikten sonra tuzlu burun spreyleri daha fazla rahatlama sağlayabilir.

Tavuk çorbası

Tavuk çorbası yaygın olarak bilinen bir halk ilacından daha fazlasıdır. Enflamasyonu azaltarak tıkanıklığı hafifletebilir. Bazı araştırmalar, tavuk çorbasının üst solunum yollarındaki iltihabı hafifletebileceğini ve bunun da soğuk algınlığı semptomlarını hafifletebileceğini gösteriyor.

Ek olarak, tavuk çorbası, çocuğunuzun susuz kalmasını önleyebilir ve kendisini iyi hissetmediğinde yemeye devam etmeye teşvik edebilir.

Bol sıvı

Balgamı en iyi ne söker? En keskin balgam söktürücü elbette bol sıvı tüketimidir. Su ve diğer sıvılar çocuktaki kalın mukusun yumuşamasına yardımcı olur ve öksürük yoluyla atılmasını kolaylaştırır. Ayrıca çocuğun ateşi varsa sıvı tüketimi, dehidrasyonu da önlemeye katkıda bulunabilir. Çocuğunuz hastalandığında ona bol su verin.

Havayı temiz tutmak

Sigara içen anne-babalar çocukların yanında sigara içmemeli, çocuğu sigara içilen ortamlara götürmemelidir. Kontrol edilmesi daha zor olmasına rağmen, hava kirliliği çocukların sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Amerikan Akciğer Derneği’ne göre temiz havası olan bölgelerde yaşayan çocuklar balgam, tıkanıklık ve öksürük gibi solunum rahatsızlığı belirtilerini daha az gösteriyorlar.

Reçetesiz ağrı kesiciler

Bazı reçetesiz ağrı kesiciler tıkanıklığı rahatlatmak, tıkanıklıkla alakalı ağrı, ateş gibi belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir. Yine de bu ilaçları kullanmadan önce bir doktora danışın.

Okaliptüs yağı

Okaliptüs esansiyel yağı, mukusun göğüsten atılmasına yardımcı olabilir. Daha kolay öksürülebilmesi için mukusu gevşetmeye yardımcı olarak çalışır. Aynı zamanda hırıltılı öksürüğü de rahatlatabilir. Bir difüzör kullanarak çocuğunuza hafifçe buharı solutabilir veya bu bileşeni içeren bir balsam kullanabilirsiniz.

Ne zaman doktora görünmeli?

Çocuklarda balgam nasıl atılır, artık biliyorsunuz. Bununla birlikte, aşağıdaki durumlarda zaman kaybetmeden bir doktora görünün:

  • Çocuğunuz çok hasta görünüyor veya bu ev çözümlerine rağmen birkaç günde iyileşmiyorsa
  • Çok yüksek ateşi varsa
  • Uyuşuk veya kafası karışık görünüyorsa
  • 3 aylıktan küçük bir bebekse ve ateşi varsa

Çocuklarda balgama da yol açabilecek çoğu soğuk algınlığı, 7-10 gün içinde kendi içinde geçebilir. Ancak bazı belirtiler bundan daha uzun sürebilir. Enfeksiyon geçmezse, yürümeye başlayan çocukta alerji veya sinüs enfeksiyonu gibi bakteriyel bir enfeksiyon olabileceğinden dolayı mutlaka bir doktora görünün.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Kaynaklar: 1, 2, nortonchildrens, webmd, kidshealth

İlginizi çekebilir: Bebeklerde ve çocuklarda boğaz ağrısı rehberi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!