Çocuklar neden mindfulness etkinliği yapmalılar?

Sürekli dikkat dağınıklığıyla dolu bir dünyada yaşıyoruz. Ve eminim bildiğiniz gibi, gürültüyü filtreleyip sadece “olmak” kolay değil. Çocuklar için daha da zor. Bu nedenle çocuklarda ve gençlerde ruh sağlığı sorunları artıyor.

Ancak çocuklarımıza nasıl bilinçli bir şekilde farkında olacaklarını öğrettiğimizde, hayat önlerine ne çıkarırsa çıkarsın, sakin, odaklanmış ve kontrollü hissetmek için geri dönüş yollarını bulmalarında yardımcı olacak bir beceri geliştirmelerini sağlıyoruz.
Kulağa oldukça iyi geliyor, değil mi?

“Günümüzün koşuşturmacasında hepimiz çok fazla düşünüyoruz – çok arıyoruz – çok istiyoruz – ve sadece var olmanın sevincini unutuyoruz.”
Eckhart Tolle

Tolle’un atıfta bulunduğu “sadece var olmanın sevincini” kıvılcımlamak için farkındalık ne yapar? Ve çocuklara bu uygulamayı nasıl öğretebiliriz?

Hepimizin rahatlamak için zamana ihtiyacı var, çocukların bile. Tamamlanması gereken çok sayıda okul yükümlülüğü ve okul sonrasında katılmanız gereken bu kadar çok şey varken, dinlenme hayati önem taşır. Çocuğunuzun programını hiç düşünmediyseniz veya çocuğunuzun aşırı programlandığından endişeleniyorsanız, rahatlamayı düşünmenin zamanı geldi. Aşırı programlanmış çocuklar sürekli bir şeyler yapıyor. İyi niyetle yapılsa da, onların tabağına çok fazla şey koyuyor olabilirsiniz. Dinlenmek için yer bırakmıyor olabilirsiniz.

Bir çocuğa gevşemenin gerçekte ne olduğunu ve buna ihtiyacı olduğunu açıklamak önemlidir. Çocuğunuzun herhangi bir yerde olması veya hiçbir şey yapması gerekmediği bir zamandır dinlenme zamanı. Yapmamız gereken, çocukların bedenlerini ve duygularını tanımalarına yardımcı olmaktır. Bunalmış olabilirler ve topraklanmak için yardıma ihtiyaçları olabilir. Bu anlamda davranış yönetimi yerine rahatlamaya odaklanmamız gerekiyor. Çocuklara gevşeme tekniklerini öğretmek, kesinlikle onları hayatlarının geri kalanında stresle akıllıca yüzleşmeleri için donatır.

Çocuklarınızla aşağıdaki egzersizleri deneyebilirsiniz…

Çocukların dikkatini çekmenin kolay bir yolu vücut pozlarıdır. Çocuklarınızı heyecanlandırmak için eğlenceli pozlar vermenin kendilerini güçlü, cesur ve mutlu hissetmelerine yardımcı olabileceğini söyleyin.

Çocukların sessiz ve tanıdık, kendilerini güvende hissedecekleri bir yere gitmelerini sağlayın. Ardından, aşağıdaki pozlardan birini denemelerini söyleyin:

1. Süpermen / Süper Adam: Bu poz, ayaklar kalçalardan biraz daha geniş, yumruklar sıkılı ve kollar gökyüzüne uzatılmış, vücudu mümkün olduğunca uzatarak ayakta durarak uygulanır.
2. Wonder Woman /Harika Kadın: Bu poz, bacaklar kalça genişliğinden daha geniş ve eller veya yumruklar kalçalara yerleştirilerek uzun süre ayakta durarak yapılır.

Çocuklara bu pozlardan herhangi birini denedikten sonra nasıl hissettiklerini sorun.

Aslan nefesi: Diz çökün, eller geniş, nefes alın ve sonra bir haaaa ile nefes verin, dilin aşağı düşmesine ve gözlerin iri açılmasına izin verin. Her şey bu kükreme ile serbest kalsın.

Yeme egzersizi: Başlamadan önce, farklı doku ve tatlara sahip bazı yiyecekler seçin. (Şeftali olabilir, dokunarak tüylü yapısının hissettirdiklerini sorabiliriz.)

  • Başlamak için yiyeceğe bakın. Neye benziyor?
  • Her yiyeceğin rengine dikkat edin. Ne renk?
  • Ellerinizi kullanarak yemeği hissedin. Dokusu nasıl?
  • Sonra kokla. Nasıl kokuyor?
  • Şimdi bir lokma alın.
  • Yiyeceği çiğnemeye başlamadan önce, dilinizin lezzeti tatmasına izin verin.
  • Damağında nasıl bir his bırakıyor?
  • Yavaş çiğneyin. Hoşuna gitti mi?
  • Şimdi ikinci lokmayı al. Yavaşça çiğneyin ve tadına odaklanın.
  • “Teşekkür ederim!” demesini isteyip yediği şeyin ona nasıl faydalı olduğunu anlatabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mindfulness temelli çocuk yogasının faydaları

Aylin Aslan Gök
Merhaba sevgili okuyucu ben Aylin. Bir yolcuyum. Bence bir insanın kendisini en iyi tasviri budur diye düşünüyorum. Kendimi bildim bileli “kimim ben?” sorusunun peşine ... Devam