Çocuklar için en eğlenceli öğreti: Çocuk yogası

Günümüzde çocuklar; meşgul ebeveynlerin, okul baskısının, yoğun ve aralıksız derslerin, video oyunlarının, rekabetçi sporların, alışveriş merkezlerinin ve hızlı, acelesi olan bir dünyanın içinde yaşıyorlar.

Genellikle bu unsurları görmezden gelsek de çocuklar bu hızlı, meşgul ve stresli hayattan olumsuz etkileniyorlar. Özellikle bu durum, çocukların doğal olarak sahip oldukları yaşama sevincini olumsuz etkilerken hayal kurma yeteneklerini, yaratıcılıklarını, evrene-dünyaya-canlılara yönelik merak ve tanıma isteklerini köreltebiliyor.

Yoga önce kendi bedenimizde, zihnimizde, ruhumuzda birliği ve bütünlüğü hissederek tüm evrenle olan birlik ve bütünlük bilinci ve farkındalığı ile hayatı anlama ve keşfetme yoludur.

Günümüz şartları yetişkinleri ve çocukları bu yaklaşımdan uzak tutuyorsa da binlerce yıl önce ortaya çıkan Yoga öğretisini geliştiren ve günümüz ihtiyaçlarına yönelik düzenleyen Yoga üstatlarının geleceğimiz olan çocuklara yönelik çalışmalar yapmaları kaçınılmazdı.

Bu yazımda sizlerle, çocuk yogasının çocuklar üzerindeki faydalı etkilerini, çocuk yogasına örnek olacak ve çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenize yardımcı olacak bir video ve konu ile alakalı derinleşmek isteyenlerin katılabileceği eğitim programının bilgilerini paylaşacağım.

Çocuk yogası nedir ve faydaları nelerdir?

Çocuk yogasının en önemli faydası; çocuğun kendisine ve çevresine  zarar vermeyen, doğruluk, temizlik, öz disiplin, şükran, ılımlılık, benlik saygısı gibi temel değerleri kazanmasına yardımcı olmasıdır.

Fiziksel gücü arttırır. Çocuklar tüm kaslarını yeni yollarla kullanmayı öğrendiğinden fiziksel güçleri artar. Her poz çocuğun kendi bedeninden haberdar olmasını sağlarken bedenini nasıl kullanabileceğini de öğretir.

Denge ve koordinasyonu geliştirir. Çocuklar dengelerini geliştirdikçe başarı duygusunu da hissedeceklerdir.

Odaklanma ve konsantrasyonu geliştirir. Bu sayede çocukların okulda odaklanmalarına, konsantre olmalarına ve daha iyi derece almalarına yardımcı olur.

Enerjik olmak benlik saygısını ve kendine güveni arttırır. Yoga ile öğrenmeyi deneysel bir yol ile gerçekleştiren çocuğun kendine olan güveni artar.

Zihin-beden bağlantısını güçlendirir. Yoga çocukların fiziksel bedenleri ile egzersiz yaparak zihinsel ve ruhsal dünyalarını sakinleştirir.

Cocuk Yogasi Sebnem Surucu

Çocuk yogasını uygularken:

Çeşitli hayvan ve tabiat asanaları yani pozları uygulanır. Çocuklar için hayvanların, ağaçların, çiçeklerin rollerini üstlenmek çok eğlenceli ve ilgi çekici olacaktır.

Çeşitli hayvan ve tabiat asanaları uygularken onlara farkındalıklarını geliştirmek için betimledikleri canlı gibi olduklarını düşündürün.

Mesela baykuş pozunda dik bir duruşa gelerek gözlerini kocaman açıp ağır hareketler ile başlarını sağa sola çevirmeleri baykuş rolünü üstlenmelerinin ötesinde kendi bedenlerinin gücünü de geliştirecektir. Aynı şekilde sandviç pozunda, arasında peynir olan bir ekmek olduğunu düşünerek öne doğru katlanırlarken esnekliklerini ve zorlayıcı olmasına rağmen zorluk karşısında tahammül etme güçlerini arttıracaktır.

Bunların dışında çocuk yogası; duruş bozuklukları, sindirim problemleri, kabızlık ve göz tembellikleri gibi bir çok sorunun düzeltilmesine de yardımcı oluyor.

Çocuk yogası her yaştan çocuk için yararlı olduğu gibi özel ihtiyaçları olan çocuklar için de çok önemli gelişim fırsatları yaratmaktadır. Araştırmalar sonucunda otistik ve DEHB olan çocukların, çocuk yogası ile pozitif gelişim gösterdikleri görülmüştür.

Çocuk yogası konusunda kendinizi geliştirmek isterseniz, bu konuda eğitim seminerleri ve sertifika programları düzenleyen Derya Altunel’in çalışmalarını takip edebilirsiniz.

21-22 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşecek olan “Çocuk Yogası Eğitimi”ne katılmak isteyenler deryaaltunel.com adresini ziyaret edebilirler.

Şebnem Sürücü Pilates Eğitmeni
Spor hayatıma ortaokul döneminde Fenerbahçe Spor Kulübü’nde voleybol ile başladım. 1998 senesinde Los Angeles Madonna Grimes Fitness And Dance Company bünyesinde düzenlenen eğitim programına ... Devam