Çocuk yogasının faydaları: Farkındalık ve neşe dolu anlar

Yoga denince; gözleri kapalı, derin meditasyonda olan, yanan tütsülerle çevrili ve rahatlatıcı müzik eşliğinde sakin bir yetişkin gelir aklımıza. Ancak son zamanlarda yoga beklenmedik bir şekilde çocuklara doğru bir dönüş yaptı. Artık çocuklar da yoga yapıyor ve bunun sadece eğlence için olmadığını kanıtladı.

İşin aslı, Amerika’da yaşayan ve bir eğitimci olan Marsha Wenig, özellikle çocuklar için bir yoga programı tasarlayarak 1998 yılında Yoga Kids’i kurdu. Indiana’nın La Porte kentindeki aile rekreasyon odasında işe başladı ve daha sonra yerel Montessori okullarında dersler vermeye başladı. Yoganın çocukların fiziksel ve zihinsel sağlığı için inanılmaz derecede faydalı olduğunu ortaya çıkardı. Böylece Amerika’da ve diğer ülkelerde çocuk yogasının yayılmasına öncülük etti. Ebeveynler ve eğitimciler, çocuklar için yoganın birçok faydasını keşfettikçe; özellikle konsantrasyon, stres azaltma, esneklik ve güç geliştirme gibi konularda, çocuk yogası hızla giderek popülerlik kazandı.

Ancak hepimizin bildiği üzere çocuklar sakin ve odaklanmış tavırlarıyla tanınmazlar. Peki yoga, onlar için nasıl işliyor derseniz; her şey pozları eğlenceli ve etkileşimli hale getirmekle ilgili. Yoga duruşlarından biri olan Aşağı Bakan Köpek; çocuk yogası derslerinde uygulama yaparken havlar, kuyruk sallar, diş gösterir ve hatta işer. Ağaç Duruşu’nda; o ağacın kolları dallanır, çiçekler açar, meyveler verir, rüzgardan savrulur, bazen dallarına bir kuş konar. Çocuklar bu pozları somutlaştırmak için hayal güçlerini kullanmaya teşvik edilir.

Beş yaşındaki çocuklarla dolu bir odada kelebek gibi uçan, aslan gibi kükreyen, yılan gibi sürünen, dağ gibi sabit, ağaç gibi davranan çocukları hayal edin. Bu başlarda kaos gibi gelebilir fakat aynı zamanda görülebilecek en şahane şeylerden biridir. Ve en iyi kısmı? Çocuklar, farkında bile olmadan temel yaşam becerilerini öğrenirler.

Yoga, çocuklara farkındalığı ve öz farkındalığı öğretir, duygularını düzenlemelerine ve stresle başa çıkmalarına yardımcı olur. Çocukların büyüyen bedenleri ve zihinleri için çok önemli olan fiziksel aktiviteyi teşvik eder. Ve belki de en önemlisi, rekabete dayalı olmayan bir uygulama olduğu için, fiziksel yapıları atletik yetenekleri ne olursa olsun her çocuk katılabilir ve kendini başarılı hissedebilir.

Hindistan’daki keşişler tarafından tasarlanmış yüzlerce yıllık bir uygulamanın Batı dünyasındaki küçük çocuklar için vazgeçilmez bir fiziksel aktivite haline geleceğini kim bilebilirdi? Meditasyon çalışmaları için bu söylenemez fakat bazen en şaşırtıcı kombinasyonların en önemli faydalara yol açabileceğini gösteriyor. Ve kim bilir, belki bir gün, tam bir sessizlik içinde meditasyon yapan küçük çocuklarla dolu bir oda görürüz. Namaste!

İlginizi çekebilir: Çocuk yogası derslerinde sanat etkinliği uygulamaları

Ebru Nida Çobanoğlu Eğitim Direktörü
Merhaba, ben Ebru Nida Çobanoğlu. Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Öğretmenliği alanlarında tamamladığım lisans eğitimlerimin yanı sıra, çocuklar için robotik kodlama, pilates, Montessori, latin ... Devam