Çocuk yogasının en büyük faydaları: Eğlence, mutluluk ve sağlık

Çocuk yogası eğlencelidir. Çocuk yogasının öncelikli amacı eğlenmektir. Şimdiye kadar sizinle paylaştığım tüm yazılarım içerisinde çocuk yogasının yararlarından, örnek çalışmalardan bolca bahsettim. Bu yazı ise son dönemde tanık olduğum yanlış bir algı ile ilgili. Gelin bu algıyı birlikte değiştirelim.

Yeni bir aktiviteye başlayacağınızı varsayalım. İlk olarak aklınıza ne gelir? Genellikle yapacağımız eylemlerin önce sonucunu düşünürüz, sürekliliği olan bir eylem, alışkanlık olduğunda ise bize sonucunda ne kazandıracağını da düşünüyor olabiliriz.

Birçok anne ve baba çocuklarını yoga ile tanıştırmak istediğinde öncelikle sonuca odaklanıyor. Biraz da sosyal medyada sıkça kullanılan görsellerin etkisiyle oluşan bu durum sonucunda “Çocuğum daha esnek olacak mı? Zaten esnek, var olan esnekliğini koruyabilecek mi? Ya da sakinleşebilecek mi?” gibi süreçten öte sonuca ve faydalara yönelik sorular sorabiliyor.

İşte tam olarak yazımın girişinde bahsetmiş olduğum yanlış algı örneklerinden birkaçı. Görseller ile tanınan yoganın ve dolayısıyla da çocuk yogasının aslında asıl niyetinin yanlış bilinmesi.

Oysaki çocuk yogası eğlencelidir ve çocuk yogasının öncelikli amacı eğlenmektir.

Genelde insanlar sağlık ve egzersizin öneminden, eğitimin ve disiplinin öneminden bahsediyorlar, peki ya eğlencenin önemi?

Eğlence, hem yetişkinlerin hem de çocukların hayatında çoğu zaman ihmal edilen ve önceliklendirilmeyen bir konu olsa da hayatımıza eğlenceyi dahil etmenin birçok faydası vardır. Bunlardan sadece birkaçına bakalım birlikte.

  • Mutluluk hormonları; endorfinler. Adı üstünde olan bu hormonlar sayesinde daha mutlu ve dolayısıyla sağlıklı hissederiz.
  • Bedenin rahatlamasına, gevşemesine ve bu sayede bedendeki gerginliğin azalmasına yardımcı olurlar.
  • Daha rahat ve güvende hisseden bir beden içinde duyguları kolaylıkla keşfedebilir ve yönetebiliriz.

Mutluluğun sağlık açısından kritik önemi, modern tıp bilimi ve psikoloji tarafından da desteklenmektedir. Fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığımız, mutluluk düzeyimizden etkilenir. Hastalara yaygın olarak kronik ağrı ve hastalığın tedavisinde verilen duygu durum dengeleyici ilaçların sağladığı aynı etkinin çok daha bütünsel bir şekilde elde edilebileceğini gösteren destekleyici çalışmalar bulunmaktadır.

Stres azaltıcı olarak gülmenin sağlığa yararlarını ve tersine stresin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini gösteren çalışmalar ile kahkaha ve mutluluğun bağışıklık sistemini güçlendirmeye, uzun ömürlülüğü artırmaya ve hastaların hastalıklarla başa çıkma yollarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu kanıtlayan çalışmalar mutluluğun kritik önemini anlatması açısından oldukça önemlidir.

Gülmenin sağlığımız üzerindeki stresi azaltan inanılmaz faydalarını destekleyen tıbbi kanıtları da göz önünde bulundurarak, bu basit hareketin duygusal ve fiziksel sağlığımızı destekleyerek hayatımızı nasıl değiştirebileceğini hayal edin. Eğlendiğimizde endişelerimizden uzaklaşırız.

Yani eğlenmek bir tür meditasyon ve doğal ilaç olabilir!

Çocuklarımız bunu zaten doğuştan biliyor. Fakat erken yaşta başlayan sorumluluklar, sınav, ders, ödev kaygıları nedeniyle oyun, hayal ve eğlence dünyalarından uzaklaşarak daha kaygı dolu olmaya başlayabiliyorlar.

İşte tam burada çocuk yogasının önemi devreye giriyor. Bütünsel bir yaklaşım içinde eğlenmenin önemi yeniden hatırlatılıyor. Derslerimizde yer alan nefes çalışmaları, yoga pozları, eşli pozlar, oyunlar ve hikayeler içinde sonu ve sonucu düşünmeden keyif almak tek niyetimiz oluyor. Bu sayede bedenleri ve zihinleri rahatlayan çocuklar kendilerini, duygularını ifade etmekte daha rahat ediyor ve çok daha fazla endorfin salgılamaya başlıyorlar.

Bu şekilde kaygıyla hedeflenmeden gelinen nokta bizi bütünsel sağlığa götürüyor.

Yoga aynı zamanda bir tutum pratiğidir. Eğlenmenin gücünü keşfeden çocuklar, bu tutumlarını hayat boyu ilişkilerine ve iletişimlerine yansıtmakta çok daha rahat ederler. Erken yaşta kazanılan bu alışkanlık ömür boyu tüm eylemlerinde sürer.

Yoga zihindedir. Yoga yapılandan çok, düşündüğümüz şeydir. Yoga tavırdır.

O nedenle çocuk yogası derslerim için taahhüt ettiğim tek şey eğlencedir. Daha fazla esneklik, konsantrasyon, sakinlik, ders başarısı gibi beklenen sonuçların hepsi zaten bonus. Derslere düzenli devam edilmesi ile bu sonuçları görmek elbette ki mümkün oluyor.

Ama asıl olan mutluluğu kalplerimize, zihinlerimize ve çevremizdeki dünyaya yaymak. Bu sayede hep birlikte değişebilir ve daha bilinçli bir dünya oluşturabiliriz.

Yazımı okuyan sevgili arkadaşlarım, geç kalmadık.

Bugün olduğumuz yerde hayatımıza eğlence katmak için hatırlamanız yeterli.

Minik bir gülümseme ile başlamak ister misiniz?

Şimdi oldu, teşekkürler.

Çocuk yogası derslerini deneyimlemek ve dersler konusunda detaylı bilgi edinmek için @minikyogees Instagram, YouTube hesaplarını ve Spotify hesaplarını takip edebilir www.minikyogees.com web sitesini ziyaret edebilir ve her türlü sorunuz için bana bu kanallardan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Meditasyonu çocuklar için nasıl alışkanlık haline getirebiliriz?

Günce Dere Çocuk Yogası Eğitmeni
Çocukların herhangi bir madde olmadan sadece kendi zihin ve bedenleri ile kalabildikleri tek branş Çocuk Yogası'dır. İşte bu nedenle yurt dışında hemen her anaokulunda ... Devam