Çocuğunuzla ilişkinizi daha iyi anlamak için bir kitap: Her Şey Aile İle Başlar

Dr. Serhat Semercioğlu’nun kaleme aldığı “Her Şey Aile İle Başlar” isimli kitap birbirinden farklı ailelerin yaşadığı, altı farklı olaydan oluşmaktadır. Tamamı yaşanmış olayları anlatan kitap; aile olmanın önemini, çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gereken önemli noktaları, ebeveynlerin çocukları üzerindeki etkileri anlatırken, çocukların günümüzde yaşayabilecekleri fiziksel ya da ruhsal rahatsızlıklar hakkında önemli bir rehber görevi üstlenmektedir.

Kitabın içeriğini; dezavantajlı, teşhisi tam olarak koyulamamış bir hastalığa sahip, sosyal davranış bozukluğu olan, internette birçok çocuğun ölümüne sebep olan “mavi balina” mağduru ve savaşta okuma mücadelesi veren aileler ile çocuklarının hayat hikâyeleri oluşturmaktadır.

Bu noktada Alfred Adler’in dediği gibi “Bir çocuğun ruhsal yaşamı ve kişiliğinin keşfedilmesi harika bir şeydir” görüşünü kendisine temel alan kitap, ailelere çocuklarıyla nasıl bir bağ içerisinde olduklarını sorgulama fırsatı vermektedir. Bu minvalde kitabın amacı; çocukları yetiştirirken, kaç yaşına gelmiş olurlarsa olsunlar ebeveynlerine muhtaç olmadan, kendisine ve çevresine katkı sunan, yaşadığı topluma katma değer üretme isteği olan ve karakteri oturmuş, güçlü bağlar kurabilen çocukların yetişmesine küçük de olsa bir katkı sunmaktadır. Unutulmamalıdır ki; “Bana hasbelkader bir bebek verin; soyu-sopu, yetenekleri, eğilimleri becerileri vs. ne olursa olsun ondan istediğim şeyi yapabilirim: Doktor, avukat, hırsız ya da bir katil…” demiş Watson. İşte tam da yüzden “Her Şey Aile İle Başlar”…

Kitaptaki en önemli hikayelerden birisi olan 12 yaşındaki Çınar’ın hikayesi, “Mavi Balina” oyunu ile ilgili gerçek hayattan alıntılanarak yazılmış ilk olay olma özelliği taşımaktadır. Çınar, istemeden Mavi Balina oyununa dahil olmuştur. Yaklaşık 50 gün boyunca kendisine görevler verileceği söylenmiş, eğer görevleri tam anlamıyla yerine getirmezse ailesine zarar verileceği söylenmiştir. Çınar gittikçe iğrençleşen oyunun sonlarına doğru kendisini kapana kısılmış gibi hissetse de (ki tam intihar edecekken) ailesinin yardımıyla son anda kurtulmuştur. Resmi vakalar göz önüne alındığında ülkemizde 158 çocuk mavi balina yüzünden intihara teşebbüs etmiştir. Bu noktada ailelere çok büyük görevler düşmektedir.

“Her Şey Aile ile Başlar” kitabını incelemek ve satın almak için tıklayın.

İlginizi çekebilir: Çocuklarda konuşma diyeti “Selektif Mutizm” üzerine

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!