Vücudumuzu tanıyalım: Vajina hakkında doğru bilinen yanlışlar

Yapılan güncel bir araştırmaya göre, kadınların vajina hakkındaki bilgileri oldukça sınırlı.

Kadınlar için vibratör üreten Epi24 markasının gerçekleştirdiği çalışmada, 300 kadına; vajina anatomisi, sağlığı ve belli işlevleriyle ilgili sorular soruluyor. Sonuçlara göre kadınlar, vajina hakkında oldukça yanlış bilgilere sahipler.

vajina
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kadınlar vajina hakkında oldukça yanlış bilgiye sahipler.

Vajina hakkında doğru bilinen yanlışlar

İlk olarak anatomiyi ele alırsak, katılımcıların %61’i vajinanın 3 ana bölümü olduğunu düşünüyor. Gerçekte vajina sadece tek bölümden oluşuyor. Aslında vulva, labya ve klitoris gibi başka şeylerde olsa da bu bölümler vajinadan bağımsız olarak adlandırılıyorlar.

Katılımcıların %30’u ilginç bir şekilde orgazmın doğurganlığı artırdığını düşünüyor. (Ne yazık ki bu da doğru değil) Bu noktada orgazmın hala kadınlar için bir gizem konusu olduğunu söyleyebiliriz. Kadınların %47’sinin orgazmın adet öncesi sancılara iyi geldiğini bilmiyor.

İlgili yazı: Gizemli kara delik vajina hakkında doğru bilinen trajikomik yanlışlar

Yine sonuçlara göre, kadınların %47’si kıl dönmesi nedeniyle jinekoloğa gitmeleri gerektiğinin farkında değil. Aslında bu durum ciddi bir enfeksiyon riskini ortaya çıkarabilir. Dahası katılımcıların %75’i kadınlarda testis ağrısını bilmiyor.

Kaynak:

womenshealthmag.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!