Risk budur: Cinsel uyarılmaların risk alma davranışını artırmasının ardındaki şaşırtıcı gerçek

Söz konusu cinsellik olduğunda en uysalımız bile sürpriz bir şekilde pençelerini çıkararak kaplana dönüşebiliyor. Bir çoğumuzun sonuçlarının ne kadar ağır olduğunu bile bile korunmasız seksle sağlığımızı tehlikeye atabiliyor, istenmeyen gebeliklerle sonuçlanan tek gecelik ilişkiler yaşayabiliyoruz.

c_fit,h_1280,q_80,w_720-http---images-origin.playboy.com-ogz4nxetbde6-2IovdLNzp6iucMkooAYEUm-44df41dd117ae690fcb1a0b8a7d59ec8-main

Peki, cinsel davranışlar sergilerken bu kadar cesur olmamızın altında yatan sebep ne? Alkolün bu konuda büyük bir etkisinin olduğunu biliyoruz, ancak söz konusu cinsellik olduğunda bir anda risk alma davranışımızın artmasının altında çok önemli başka bir sebep var.

Archives of Sexual Behavior adlı bilimsel dergide yayınlanan yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, en ufak bir cinsel uyarılma bile zihinde risk alma davranışını tetikleyerek daha cesur davranmamıza neden olabiliyor. Libidosu yüksek olan kişiler sadece cinsellik sırasında değil, günlük hayatlarında da sınırları zorlayıcı davranışlarda bulunmaya eğilimli olabiliyorlar.

Kanadalı bir araştırmacı grubunun da yapmış oldukları iki farklı çalışma bu bulguları destekler nitelikte. Bu çalışmalarda araştırmacılar heteroseksüel üniversite öğrencileri pornografik içerikli bir video aracılığıyla cinsel olarak uyarılıyor.

Yapılan iki çalışmada da 100’er katılımcı kullanılıyor. Katılımcıların yarısına direkt olarak cinsel birleşme içeren görüntüler, kalan yarısınaysa dizi ve filmlerden herhangi bir cinsel birleşme içermeyen, kadın ve erkek etkileşimleri izletiliyor.

Videolar sonucunda tüm katılımcıların cinsel birleşme içeren videoları izledikten sonra daha çok uyarıldıkları, erkek katılımcıların cinsel birleşme içeren filmlerden kadınlara göre daha fazla etkilendikleri sonucu elde edildi.

Cinsel uyarılmadan sonra ise, katılımcılara vaka örnekleri verilerek, bu senaryolar karşısında nasıl hareket edeceklerini öngörmek amacıyla bazı sorular soruldu. (Hoşlandığınız bir kadınla / erkekle yataktasınız ve tam sevişmenin ortasında kondomun yırtıldığını fark ediyorsunuz. Bu şekilde devam mı edersiniz yoksa yeni bir kondom için bir süreliğine ara verir misiniz? )

Cinsel içerikli film izlemiş ve uyarılmış olan katılımcılarının büyük çoğunluğunun bu gibi sorular karşısında risk aldığı ve normalde davranacaklarından çok daha cesur davrandıkları gözlemlendi. Risk alma davranışında kadınların erkeklere göre çok daha istekli ve yatkın oldukları da araştırmadan elde edilen sonuçlar arasında.

Peki, cinsel uyarılmadan sonra risk alma konusunda daha cesur davranmamızın sebebi ne? Araştırmacılar bu durumu, ‘sexual myopia’ (‘cinsel körlük’ olarak çevrilebilir) adını verdikleri bir olguyla açıklıyorlar. Cinsel olarak uyarıldıktan sonra bedenimiz diğer uyaranlara daha az tepki verme eğiliminde oluyor. Dikkatimiz sadece cinsel ihtiyaçlarımız üzerinde yoğunlaşıyor ve bunun dışındaki tüm ihtiyaç ve isteklerimiz önemsizmiş gibi gelebiliyor. Bu da, cinsel mutluluğumuzu ilgilendiren konular dışındaki tüm kararlarda risk almaya daha eğilimli olmamıza neden oluyor.

Araba fuarlarında, kumarhanelerde, reklamlarda ve satış odaklı tüm mesleklerde çalışan kişilerin iyi görünümlü ve çekici olmasına özen gösterilmesinin arkasındaki önemli sebeplerden biri de bu olsa gerek. Sonrasında pişman olacağınız kararlar vermeden önce cinsel olarak uyarılmış durumda olmadığınızdan emin olmanızı öneriyoruz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!