Cinsel birlikteliğin atletik performans üzerindeki olumsuz etkilerinin temelinde psikolojik nedenler yatıyor – Video

Sporla ilgili yapılan her büyük organizasyon öncesinde sürekli gündeme gelen ve spor dünyasında en çok tartışılan konulardan biri olan cinsellik, 2014 Dünya Kupası heyecanı öncesinde yine gündemde: Cinsel yaşamın atletik performans üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi var mı?

Spor Öncesi Seks Yapmak Zararlı mıdır?
Spor Öncesi Seks Yapmak Zararlı mıdır?

Sporun hangi dalıyla uğraşıyor olursa olsun, bir çok atlet büyük spor müsabakalarından önce cinsel ilişki yaşamanın performansı üzerinde olumsuz bir etkisinin olduğunu düşünüyor. Bunun en yakın örneği; geçtiğimiz günlerde İngiliz boksör Carl Froch’un, önemli dövüşlerden önce 3 ay boyunca karısıyla hiç birlikte olmadığını açıklamasıyla gündeme geldi. Hatta daha da ileri giderek, herhangi bir uyarılmayı engellemek adına, ayrı odalarda uyumaya çalıştıklarını söyledi. Aynı şekilde Meksika’lı ünlü teknik direktör Miguel Herrera da, Dünya Kupası maçları öncesinde futbolcularına seks yapmaktan kaçınmalarını tavsiye etmesiyle uzun bir süre tartışma konusu olmuştu.

Peki, gerçekten cinsel hayatın spor performansı üzerinde olumsuz bir etkisi var mı?

Birazdan izleyeceğiniz videoda da göreceğiniz gibi, atletlerin performanslarını arttırmak için cinsellikten kaçınmalarını gerektirecek herhangi bir bilimsel bulgu yok. Hatta bu konu üzerine yapılan araştırmalar, seksin performans arttırıcı bir etkisinin olduğu gibi tam tersi bir görüş öne sürüyor. Fakat cinselliğin bireyin atletik performansı üzerindeki etkisi kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Ve bu durumun temelinde aslında fizyolojik nedenlerden çok psikolojik bir takım olgular yatıyor.

Does Sex Affect Athletic Performance?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!