Çikolata, regl sancısına iyi gelir mi?

Birçok kadın için sancılı regl dönemleri, hayatın ayrılmaz bir parçası ve acı bir gerçeği. Günlerce süren karın ağrıları, kasılmalar, halsiz hissetme, huzursuz ruh hali günlük rutinin verimli bir şekilde işlemesine engel olabiliyor. Sıcak su torbası, ağrı kesiciler, uzun süren istirahat hali veya kısa şekerlemeler bu sancılı dönemi daha hafif geçirmek için başvurulan yollar arasında yer alabiliyor. Ancak hepsinden de öte bir şey var ki muhtemelen çoğu kadının özellikle adet dönemlerinde en yakın arkadaşı… Evet; tahmin edebileceğiniz üzere, çikolata.

Peki, çikolata gerçekten regl dönemlerindeki ağrıları hafifletmek için etkili bir aracı mı? Birçok kadının adet zamanlarını çikolatasız geçirememesinin nedeni, çikolatanın sancıları dindirmesi mi? Bu yazımızda çikolata ve adet sancıları arasında nasıl bir ilişki olduğuna göz atacağız.

Yapılan birçok araştırma, bazı yiyeceklerin kas kasılmalarını azaltarak regl kramplarını hafiflettiğine dikkat çekiyor. Müjdeli haber: Çikolata da bu yiyeceklerden biri! Özellikle kakao oranı yüksek bitter çikolata, sancılı adet dönemlerinin en tatlı ilacı.

Çikolata, zengin magnezyum kaynağı olmasından dolayı kasların gevşemesine yardımcı oluyor; aynı zamanda içerdiği polifenoller sayesinde inflamasyonu da azaltıyor ve mutluluk hormonu olarak da bilinen dopaminin üretimini tetikliyor. E daha ne olsun? Regl dönemlerinde iyi hissetme halini destekleyecek her şeyi yapıyor 😊.

Peki, çikolatanın kasların gevşemesine yardımcı olan magnezyum içeriği nasıl menstrüel sancılarını hafifletiyor? Şöyle ki, adet dönemi rahim, astarını dökmeye başladığında oluşur ve prostaglandinler adı verilen hormon benzeri lipitler salınarak rahmin kasılması sağlanır. Rahmin kasılması sırasında ortaya menstrüel kramplar olarak adlandırılan sancılar çıkar. Bu kasılmayı rahatlatmak için kasların gevşemesi gerekir. Çikolatanın içerisindeki magnezyum da bu görevi üstlenir.

Yapılan birçok araştırma, bitter çikolatanın sütlü çikolataya göre daha besleyici ve magnezyum açısından daha zengin olduğuna dikkat çekerek en az %70 kakao içeriğine sahip çikolataların bu dönemde tüketilmesinin krampları hafifletmekte etkili olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu nedenle eğer regl dönemlerinizde çikolata tüketecekseniz yüksek kakao içeren bitter çeşitlere yönelebilirsiniz 😊.

Gelelim, diğer yiyeceklere. Çikolata, en tatlı seçenek olsa da tek değil. Menstrüel krampları hafifleten alternatif yiyecekler de var. Birçok araştırma, magnezyumun yanı sıra sağlıklı yağlar, proteinler, kalsiyum, B, D, E, K vitaminleri ve çinko açısından zengin olan gıdaların da regl sancılarını hafifletmekte etkili olduğuna dikkat çekiyor. İşte bu gıdalardan bazıları:

-Muz
-Portakal
-Avokado
-Yeşil yapraklı sebzeler
-Pirinç, farro gibi tam tahıllar
-Siyah fasulye, mercimek gibi baklagiller
-Yoğurt
-Somon
-Tavuk
-Pekmez
-Zencefil
-Zerdeçal
-Ceviz, fındık, badem gibi yemişler

Beslenme düzeninize ekleyebileceğiniz bu sağlıklı gıdaların yanı sıra adet dönemlerinde yaşadığınız kramplarla doğal yolla mücadele etmek için şu yöntemlere de başvurabilirsiniz:

  • Düzenli hareket edin ve yoga, hafif tempolu yürüyüş gibi düşük yoğunluklu egzersizler yapın
  • Vücudunuzdaki iltihaplanmayı artırabilecek kızarmış ve çok tuzlu yiyeceklerden uzak durun
  • Hormonal dengesizliği artırabilecek alkollü içecekleri tüketmeyin
  • Daha iyi uyku ve derin rahatlama için akupunkturu deneyin

Regl dönemlerini daha rahat geçirmek için bu konuyu farklı açılardan ele aldığımız diğer yazılarımıza da mutlaka göz atın:

Regl sancılarınızın hafiflemesine yardımcı olacak yoga pozları
Regl döneminde doğru beslenme ve egzersiz
Regl dönemiyle ilgili her kadının bilmesi gereken 7 şey
Regl sancıları için her ay tapınağa gitmek mi: Regl ve regl ağrısı konularına geniş bir bakış

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!