Çiğ mutfağın temeli: Çimlendirme

Çimlendirme yani filizlendirme ilk kez Çinliler tarafından uygulanmıştır. Milattan önce, Çin’de soya fasulyesi filizleri insan doğasını desteklemede ve hastalıkları iyileştirmede ilaç olarak kullanılmıştır. Bitkilerin gelişimi için gerekli bileşenlerin oluşturulması amacıyla, tohumun içerisinde bulunan proteinlerin, karbonhidrat ve lipitler gibi maddelerin değişime uğramasına çimlendirme adı verilir.

Çiğ beslenme / Çimlendirme

Çimlendirme, baklagillerin ve tahılların besin değerini arttırmanın en etkili ve hızlı yoludur. Tohumlar çimlendirildiğinde içeriğindeki vitaminlerin, minerallerin ve enzimlerin değeri fazla miktarda artar. Baklagilleri ve tahılları filizlendirerek vitamin, mineral ve enzimlerini 8 katına kadar arttırabilirsiniz. Günde 5-6 çorba kaşığı çimlendirilmiş buğday yiyen şeker hastalarının kan ve idrarında şekerinin düştüğü de görülmüştür. Böylece kullanılan insulin miktarı azaltılabilir.

Her türlü tohum, buğday, fasulye, soya, nohut, yonca, arpa gibi birçok bitkide çimlendirme uygulanabilir.

Çimlendirme nasıl yapılır?

1. Bir avuç dolusu tohum veya bakliyat iyice yıkadıktan sonra 24 saat suda bekletilir.

2. Tohumların suyu tamamen süzülerek çimlendirmenin yapılacağı kaba veya kavanoza aktarılır.

3. Üzerine bir tülbent örtülür ve günde 2 defa sabah ve akşam olmak üzere tohumlar sudan geçirilir ve tamamen süzüldükten sonra üzeri tülbentle örtülür.

4. Ertesi gün şişen tohumlar sudan çıkarılıp küçük bir kabın içerisine yerleştirilir.

5. Tohumlar, direkt güneş ışığı almayan aydınlık ve soğuk olmayan bir yerde bekletilir.

6. Çimlendirme işlemini yaparken, tülbentin ve dolayısıyla tohumların kurumamasına dikkat edin. En önemlisi nemdir.

7. Her bitkinin filiz çıkartma süresi farklıdır. Ortalama 0,5 -1 cm uzunluğunda çıkan filizler kullanılabilir.

Filizlendirilmiş gıdaları salatalarda, raw wraplerde, çorbalarınızda ve Çin yemeklerinde kullanabilirsiniz.

Filizlendirilmiş gıdaları kullanmadan önce bolca yıkamayı ve suyunu iyice süzmeyi unutmayın. Çiğ veya buharda hafif pişirerek kolaylıkla tüketebilirsiniz. Salatalarda, raw wraplerde, çorbalarınızda ve Çin yemeklerinde kullanabilirsiniz. Kullanım miktarınızı 3-4 kaşık ile başlayıp sonra arttırabilirsiniz. Aksi takdirde yoğun lif içeriği dolayısıyla hazım sorunu yaşayabilirsiniz.

İlgili yazı: Sağlıklı dönüşüm başlasın: Bir günlük raw food planı

Dilşat Erdil
Sağlıklı Yaşam Danışmanı ve Bütünsel Bilinçaltı Değişim Uzmanı. Koç Üniversitesi İşletme Bölümü mezun olduktan sonra hayatını sağlıklı yaşam ve beslenmeye adamıştır. The BodyMind Institute’dan ... Devam