Çiçeklerin büyülü güzelliği: Floralfest, 18-20 Aralık’ta Akmerkez’de

Rengarenk çiçeklerin eşsiz kokusu ve büyüleyici görüntüsü ile yeni yılı karşılamayı, yılın soğuk kışın etkisiyle geçen son günlerini içinizde adeta bahar çiçekleri yeşerterek geçirmeyi istemez misiniz? Eğer cevabınız evet ise ve şimdiden çiçeklerin coşkusu gözünüzde canlandıysa bu yazımız tam size göre. Geçmişten günümüze çiçeklerinin güzelliğini sergilemeyi başaran ülkelerin başında gelen İngiltere, her yıl Londra’da düzenlediği çiçek festivali Chelsea Flower Show ile ülkemize de ilham kaynağı olmayı başarıyor.

Londra, İngiltere ve Birleşik Krallık’ın başkenti olmasının yanı sıra, dünyanın en gözde şehirlerinden de birisi… Festivalleri, modası, müzeleri ve müzikalleri ile ön plana çıksa da sessiz sedasız köklenmiş bir kültürün de parçası bu büyülü şehir. Tarihi dokusu korunmuş sokakları kadar insanlara geniş yaşam alanı açan büyük parklarıyla da bilinen Londra’da şehir merkezini bir renk cümbüşüne çeviren çiçeklerin de kültürlerindeki yeri farklı. Öyle ki kraliyet ailesinin çiçek ve aranjmanlarıyla ilgilenen floristleri bile bulunuyor. Doğanın bizlere sunduğu en zarif ve incelikli bitkiler olan çiçekler için 1913 yılından beri Londra’nın batısındaki, Kraliyet Chelsea Hastanesi‘nin bahçesinde binlerce kişiyi ağırlayan özel bir festivalin de ev sahibi aynı zamanda Londra. Yüz yılı aşkın süredir devam eden ve kraliyet ailesinin her bir üyesinin sevdikleri çiçekleri paylaştıkları ve özel aranjmanları ile katıldıkları festival, şehrin dokusuna farklı bir ferahlık da getiriyor.

Çiçeklerle kurulan bu güzel ve köklü bağ, doğayla bir bütün olduğumuzu daha çok hatırladığımız her geçen gün ülkemizde, özellikle de metropol hayatının içerisinde kendisini göstermeye başladı.  Peyzaj çalışmalarının öğesi olmasının ötesinde evlerimizin içerisinde olmasının bile ruh halimizi değiştirdiğine birebir tanıklık ettiğimiz çiçekler, şehrin sokaklarında farklı noktalarda bizlerden selamlarını eksik etmiyor. Cemal Süreya’nın şu dizeleri her geçen gün daha da anlamlanıyor; “Birdenbire/Bir çiçek/Rıhtım taşının aralığından/Uzatmış başını/Bir çiçek yolumu kesti!”. Gözümüzün takıldığı o çiçeği fark ettiğimizde aslında onun da tıpkı bizim gibi nefes alan ve aldıran, hayatımıza renk katan o detay olduğunu anlıyoruz. Anları ve mekânları kısacık süren büyülü bir masal hâline getiren doğanın bu rengârenk parçalarını yaşam alanlarımıza daha fazla dahil etmemiz gerektiğini siz de hissetmiyor musunuz?

İstanbul’un mis kokulu festivali, her sene artan katılımcılarıyla Türkiye’nin en yaratıcı çiçek tasarımcılarını ve butik çiçekçilerini bu sene 18-20 Aralık tarihlerinde Akmerkez’de bir araya getiriyor. Konsept çiçek tasarımlarından tadı damakta kalacak çiçekli tatlara, bitki özlü bakım ürünlerinden çiçekli aksesuarlara kısaca çiçekler hakkında her şeyin yer aldığı Floralfest’te çok renkli, çok coşkulu ve çiçek kokularına bürünmüş üç gün geçirerek, unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz. Doğanın bize sunduğu en güzel renkleri ile hem erken yeni yıl ruhunu hem de kışın ortasında bahar coşkusunun içinize yayıldığını göreceksiniz.

İlginizi çekebilir: 2022’de Salomon Cappadocia Ultra-Trail’de sen de yer almak ister misin?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!