Chionophile (çiniofil) nedir: Kar seven insanların hayata daha pozitif bakmasının sebepleri

Hava durumu tahminlerinde kar yağışını duyar duymaz ya da havada uçuşan birkaç kar tanesi görür görmez içinizi tarif edilmez bir mutluluk kaplıyor mu? Eğer öyleyse belki de adını daha önce hiç duymadığınız “çiniofil” olabilirsiniz. 😊 Yunanca kar anlamına gelen ‘chion’ ve sevgili karşılığı olan ‘ophile’ kelimelerinin birleşiminden oluşan chionophile, Türkçe’de çiniofil olarak geçiyor ve kar seven insan anlamına geliyor. Kar yağışını izlemekten, karla oynamaktan keyif alan ve karlı havalarda kendini daha mutlu hisseden insanları ifade etmek için kullanılan bu terim, aslında sadece insanları değil karda yaşamına zorlanmadan devam eden tüm canlı organizmaları kapsıyor.

Kar seven insanların hayata daha pozitif bakmasının sebepleri

Kar yağışını sabırsızlıkla bekleyen, incecik bir örtü oluşsa bile kendini hemen dışarıya atan, içindeki mutluluğu kocaman bir coşku ile karla buluşturan çiniofillerin hayata daha pozitif bakmasının sebepleri:

Anın tadını çıkarırlar

Kar yağışının her dakikasını doya doya anın tadını çıkararak geçirirler. Kar yağışını izlerler, kartopu oynamak için dışarı çıkarlar, kardan adam yaparlar, karın sesini dinlemek için uzun yürüyüşlere çıkarlar, hatta kar toplayıp çok özlediklerinde az da olsa oynamak için buzluğa atarlar. 😊

Yalnız kalmayı severler

Çiniofiller, kendileriyle baş başa geçirdikleri anlardan keyif almayı çok iyi bilirler. Onlar için hafif hafif atıştırmaya başlayan karı sıcacık kahve ile koltuğun en rahat köşesinden izlemek çok kıymetlidir. Yalnızlıktan şikayet etmezler; aksine anın tadını çıkarırken kendilerini dinlemeye de zaman ayırdıkları için mutlu olurlar.

Karın sesiyle huzur bulurlar

Yeni tutmuş karın üzerinde, hele bir de sizden önce kimse ayak basmamışsa kütür kütür yürürken çıkan o ses fazlasıyla huzur verici değil mi? Çiniofiller hem karda yürümekten hem de karda yürürken çıkan sesi dinlemekten büyük keyif alırlar.

Küçük şeylerle mutlu olurlar

Çiniofiller, o mini minicik kar taneleriyle mutluluklarını anında çok yüksek seviyelere çıkarabilirler. İlk kar tanesi gökten düşer düşmez sevinçten havalara uçarlar ve yaşadıkları coşkuyu herkesle paylaşmak için sabırsızca dışarı koşarlar. Küçük şeylerde mutlu olmasını başardıkları için daha pozitif bir bakış açısıyla yaşamlarını renklendirebilirler.

Karda yuvarlanmaya bayılırlar

Çiniofiller, heyecanla karın tutmasını beklerler; ki üzerinde yuvarlanabilsinler. Çoğu insan için belki çimlerde ya da kumsalda yuvarlanmak cazip olabilir ama çiniofiller için yuvarlanmanın en güzel zemini bembeyaz kar örtüsüdür.

Zorluklara karşı hazırlıklıdırlar

Kış, çoğu insanın favori mevsimi olmayabilir; ancak çiniofiller için durum biraz farklıdır. Onlar, soğuk havaya, yağan kara, esen rüzgara aldırış etmezler; çünkü her zaman hazırlıklı davranırlar. Kar şemsiyeleri, kalın eldivenleri, su geçirmez botları bir kenarda bekler. Sadece havanın zorlu şartlarına değil; yaşamın farklı alanlarındaki çetin koşullara karşı da hazırlıklı tavırlarını devam ettirirler.

Karın tadını bilirler

Evet, eminiz ki gerçek bir çiniofil mutlaka karın tadına bakmıştır. 😊 Çocuklarda görmeye alışık olduğumuz bu eğlenceli durum, çiniofillerde de geçerli. Havadayken diliyle kar tanelerini yakalamaya çalışan veya tadına bakmak için yerde tutmuş karın temiz tarafını arayan birilerini tanıyorsanız (ya da o sizseniz) bu madde çok tanıdık gelmiş olmalı.

Çocuk ruhludurlar

Çiniofiller, anın içindeki güzellikleri görmeyi başarabildikleri için her zaman çocuk ruhludurlar. Çocuklar gibi şen şakrak eğlenirler ve başkalarının ne düşündüğünü umursamadan sadece kendi mutluluklarına odaklanırlar.

Karda yaşamaktan keyif duyan diğer canlılar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, çiniofil, sadece insanlar için kullanılan bir terim değil. Çiniofil, aynı zamanda soğuk kış koşullarında büyümeye, gelişmeye devam eden; çetin şartlarda karda hayatta kalmayı başaran canlı organizmalar için de kullanılıyor. Çeşitli hayvanlar, bitkiler ve mantarlar da bu grubun içinde yer alıyor. Zorlu kış şartlarında hayatta kalmalarına yardımcı olan özel adaptasyon becerilerine sahip olan bu canlı organizmalar arasında ren geyikleri, kutup tavşanları, kar baykuşları, penguenler, Antarktika sumruları, gri başlı albatroslar, güney dev kuşları ve daha birçok tür bulunuyor. Onlar da tıpkı kar yağışıyla mutlu olan, soğuğa aldırış etmeyen insanlar gibi karla kaplı ortamlarda hayatlarına devam ediyorlar. 😊

Bonus: Bir kap mama, bir kap su, sıcak bir yuva

Soğuk ve çetin şartlarda geçen kış mevsiminde karın zorlayıcı etkisinden zarar görmemeleri için sokak hayvanlarına elinizi uzatmayı unutmayın. Onlar için hazırlayacağınız bir kap mama, bir kap su, soğuk günlerde yaşamlarını sürdürmelerini kolaylaştıracaktır. İmkanınız varsa evinize alarak en azından karın etkisi geçinceye dek sıcak bir ortam sağlamanız da onları da çok sevindirecektir. 

İlginizi çekebilir: Yağmur seven kişilerin hayatta daha mutlu olmasının 7 sebebi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!