Chia tohumlu şekersiz puding

Merhabalar, yaz tatili ve yoğunluğum sebebiyle bir süredir sizlerden ayrı kaldım. Arayı lezzetli ve sağlıklı tariflerle kapatacağım: Chia tohumlu şekersiz puding. Chia tohumu, barındırdığı yüksek lif ve protein açısından süper bir besin. Chia tohumu aynı zamanda uzun süre tok tuttuğundan zayıflamak isteyenlerin gözdesi haline geldi. Tarifte herhangi bir pişirme işlemi yok; çünkü chia tohumu, suyun ya da sütün içerisinde beklediğinde jelatinimsi bir yapıya dönüşüyor. Tam da puding kıvamında oluyor. Eminin denedikten sonra, lezzeti ve pratikliği ile favorileriniz arasında yer alacak. İşte tarifimiz:

Malzemeler:

  • 1 litre pastörize süt
  • 10 yemek kaşığı Chia tohumu
  • 4 yemek kaşığı hindistan cevizi şekeri
  • 3 adet muz

Yapılışı:

Sütü, hindistan cevizi şekerini ve muzu mikserde karıştırıyoruz. Bu karışımı bir kabın içerisine döktükten sonra Chia tohumlarını ekliyoruz. Ve bir kaşık yardımı ile karıştırıyoruz. Kabı, buzdolabında yaklaşık 2 saat bekletiyoruz. 30 dakikada bir Chia tohumları birbirine yapışmasın diye karıştırıyoruz. Puding 2 saat sonra koyulaşmış olunca, servis yapacağımız kaselere pudingi döküyoruz. Afiyet olsun.

Satenay Ünal
Lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler, yüksek lisans eğitimini ise Gazetecilik bölümünde tamamladı. 18 yaşından itibaren Türkiye’de ve Hindistan’da spiritüel anlamda birçok eğitime katıldı. Her yaştan ... Devam