Çevre dostu bir kamp çantasında neler olmalı?

Gün ortasında işlerden çok bunaldığımızda, hafta sonu şehirden kaçmak istediğimizde, havalar ısınıp güneş yüzünü gösterdiğinde, kendimizle ya da sevdiklerimizle baş başa kalmak istediğimizde hemen hemen hepimiz kendimizi doğanın kollarına bırakıyoruz, değil mi? Sahilde yürüyüş yapmak, serin sularda yüzmek, ormanda çamların kokusunu çekmek, göl kenarında piknik yapmaya gitmek ya da doğayla daha uzun süre iç içe olabilmek için kamp yapmak; şüphesiz ki kendimizi en iyi hissettiren açık hava etkinlikleri arasında.

Özellikle pandemi sürecinden sonra doğanın değerini daha iyi anlamamız ve ona hasret kalmamızla tatil planlarımız ya da kaçamaklarımız da doğada daha fazla zaman geçirebilmek üzere kurgulanmaya başladı. Kamp alanları, karavan ya da çadır tatilleri de haliyle daha da popüler bir hale geldi. Ancak, doğada zaman geçirirken onu korumayı ihmal etmemek, bize sundukları karşısında mümkün olduğunca doğadan aldıklarımızı ona geri vermek için özen göstermek şart. Her zaman cömert davranan, bizden hiçbir güzelliği esirgemeyen doğaya karşı çevre dostu bir tutum sergilemek hepimizin dünya için yapması gereken en önemli şey. Peki, neler yapabiliriz, özellikle kamp hazırlığı yaparken doğa dostu önlemleri nasıl alabiliriz? Cevaplar, yazımızın devamında. İşte çevre dostu bir kampçının çantasında olması gerekenler:

Güvenlik ekipmanları ve kamp eşyaları

Doğanın sesleri çoğu zaman, keyif verici olsa da özellikle karanlık çöktüğünde zaman zaman korkutucu olabilir. Bu nedenle endişe etmemek için birkaç ekipman işinizi kolaylaştırabilir. Üstelik, konforunuzu artıracak eşyalar da keyfinizi katkı sağlayabilir.

-Uyku tulumu
-Şişme yatak
-Göz bandı
-Sineklik
-Çadır, branda
-Fener
-Çok amaçlı bir araç
-Kağıt-kalem
-Katlanabilir sandalye
-Mat, kilim ya da yere sermek için örtü
-Arabaya takılabilecek şarj aleti
-İlk yardım kiti

Her an kolayca ulaşabileceğiniz ve acil durumlarda zorlanmadan bulabileceğiniz ekipmanları çantanızın ön veya yan ceplerine koyarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Dilerseniz Açık Hava ve Kamp Ekipmanları koleksiyonumuza göz atarak eksiklerinizi tamamlayabilir ya da kendinize sıfırdan kamp çantası hazırlayabilirsiniz.

Yiyecek-içecek servis ve saklama kapları

Yiyecek-içecek, kampların en önemli konularından biri. Saklamak, yemeye hazırlamak, servis etmek gibi aşamalar keyifli olabildiği kadar zorlayıcı dakikalar da yaratabilir.

-Yeniden kullanılabilir gıda boneleri
-Matara ve cam su şişesi
-Paslanmaz çelik termos
-Yeniden kullanılabilir bez keseler
-Çelik su ısıtıcısı ve tencere
-Bambu ya da çelik pipetler
-Metal çatal-kaşık seti
-Organik bulaşık deterjanı
-Bulaşık yıkamak için doğal kabak lifi

Hazırlıklarınız tam olduğunda doğanın cıvıltılı sesleri eşliğinde keyifli atıştırmalıklarınızı yiyebilir, öğünlerinizi pişirirken veya sunuma hazırlarken doğa dostu seçimler yaptığınız için vicdanınız rahat bir şekilde yemek zamanlarının tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik uzun ömürlü, sağlam ve dayanıklı ürünler seçerek her seferinde kamp alışverişi yapmak yerine elinizdekileri kullanabilirsiniz.

Kıyafetler

Havalar ısınsa ve gün boyu güneş etkisini gösterse de gecelerin serin olduğu bir gerçek. O yüzden ister bir günlük ister daha uzun süreli bir kamp planı yapın; yedek kıyafetleri, ince-kalın farklı üst-alt giyim parçalarını ve en önemlisini güneşten korunmanızı sağlayacak aksesuarları unutmayın:

-Çorap
-İç çamaşırı
-Nemi uzaklaştıran gömlekler
-Çabuk kuruyan pantolon
-Sıcak tutan, hafif bir ceket
-Güneş şapkası
-Güneş gözlüğü
-Yürüyüş ayakkabıları
-Yürüyüşünüzden sonra değiştirebileceğiniz sandaletler veya terlikler
-Kirli kıyafetlerinizi koymak için file ya da bez çanta

Hem cildinize hem doğaya dost olması için pamuk, keten, bambu gibi kumaşlardan üretilmiş kıyafetleri tercih edebilir, sürdürülebilirlik anlayışını benimsemiş markalardan kıyafet ve ayakkabı alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Kişisel bakım ürünleri

Nasıl ki günlük rutinlerinizde kişisel bakımınıza özen gösteriyorsanız evden uzakta olduğunuz zamanlarda da aynı düzeni devam ettirebilir ve bunu doğaya zarar vermeden yapabilirsiniz.

-Böcek savar krem, sprey
-Güneş kremi
-Nemlendirici el kremi
-Tuvalet kağıdı
-Çevre dostu diş fırçası
-Diş macunu tableti
-Küçük pamuklu havlular
-Organik katı sabun
-Katı şampuan
-Kişisel ilaçlar ve varsa takviyeler
-Regl külodu veya menstrual kap

Özellikle cilt bakımında organik, doğa dostu, atıksız ürünleri tercih ederek kamp boyunca çevrenizin korunmasına destek olabilirsiniz. Dilerseniz Açık Hava Kamp & Piknik Koleksiyonumuzda hem günlük rutinlerinize hem de kamp çantanıza ekleyebileceğiniz ürünleri keşfedebilirsiniz.

Kaynak: mindbodygreen

İlginizi çekebilir: İstanbul’a yakın kamp alanları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!