Cennet Hurması (Trabzon Hurması) Kaç Kalori?

Cennet Hurması

(1 gr)
1
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 15.06 0.15
Protein (g) 0.39 0.00
Yağ (g) 0.08 0.00
Lif (g) 5.06 0.05
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 2 0.02
Potasyum (mg) 177 1.77
Kalsiyum (mg) 12 0.12
Vitamin A (iu) 153 1.53
Vitamin C (mg) 7 0.07
Demir 0.13 0.00

Cennet hurması esasen ülkemizin yerli meyvelerinden bir tanesi değil ancak domates şekilli bu tatlı meyve, Asya ülkelerinin en sevilen meyvelerinden bir tanesi. Bu nedenle ülkemizde ve diğer Avrupa ülkeleri ile ABD’de bile büyük bir popülerlik yakalamayı başarmış durumda. Eğer daha önce yemediyseniz, tadının nasıl olduğuna dair endişeleriniz olabilir. Türüne bağlı olarak biraz kekremsi olabilir veya olmayabilir. Eğer hafif tatlılığını seviyorsanız, meyve alımınızı arttırmak için sağlıklı bir yöntem olarak kesinlikle sofralarınızda yerini alacaktır.

Cennet hurması temel olarak iki türe sahiptir. Her iki türü de karbonhidrat formunda zengin bir enerji kaynağıdır ancak iyi miktarda life de sahiptir. Ayrıca pek çok antioksidana sahip olduğu için beslenmenize sağlıklı bir katkı sağlayacaktır.

Cennet Hurması Kaç Kalori, Besin Değeri Nedir?

Bir cennet hurması 168 gram kadar tutar ve bu miktarında 118 kalori, 1 gram protein, 31 gram karbonhidrat ve 0.3 gram yağ vardır. Cennet hurması mükemmel bir lif, potasyum ve beta karoten kaynağıdır.

  • Kalori: 118 kcal
  • Yağ: 0.3 g
  • Sodyum: 1.7 mg
  • Karbonhidratlar: 31 g
  • Lifler: 6 g
  • Şekerler: 21 g
  • Protein: 1 g
  • Potasyum: 270 mg
  • Beta karoten: 425 mcg

Karbonhidratlar

Sıradan bir cennet hurmasında 31 gram karbonhidrat olacaktır ama bunun 6 gramı liflerden gelecektir ve 21 gramı ise doğal şekerler olacaktır. Genelde beslenmenizdeki şeker miktarını sınırlandırmak akıllıca olsa da, doğal yoldan oluşan şekerler bir enerji kaynağıdırlar. Cennet hurmasının lifli olması kan şekerinizin çok hızlı artışına engel olacaktır.

Yağlar

Cennet hurması yağ bakımından zayıftır ve bir tanesinde yarım gramdan az yağ bulunur.

Protein

Cennet hurmasının bir tanesinde 1 gramdan daha az protein vardır ve bu nedenle proteinler bakımından zayıf bir meyve olduğu söylenebilir.

Vitamin ve Mineraller

Cennet hurması potasyum ve beta karoten bakımından zengindir. Ayrıca C vitamini, folat, fosfor, magnezyum ve kalsiyum da sağlar.

Cennet Hurmasının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Güçlü Antioksidanlar Bakımından Mükemmel Bir Kaynaktır

Cennet hurmasında antioksidan özelliklere sahip faydalı bitkisel bileşenler vardır.

Antioksidanlar serbest radikal adı verilen dengesiz moleküllerden kaynaklanan oksidatif strese karşı gelerek hücre hasarını engeller veya yavaşlatırlar.

Oksidatif stresin kalp hastalıkları, diyabet, kanser ve Alzheimer gibi nörolojik rahatsızlıklar dahil olmak üzere belli kronik hastalıklar ile bağlantıları vardır.

Neyse ki cennet hurması gibi antioksidan zengini gıdaları tüketmek oksidatif stresle savaşa yardımcı olabiliyor ve bu da bazı kronik hastalıkların riskinde azalma sağlayabilir.

Güçlü antioksidanlar arasında yer alan flavonoidler cennet hurmasının kabuğunda ve etli kısmında yüksek miktarda bulunurlar ve bunların kalp hastalıklarında, yaşa bağlı bilişsel gerilemede ve akciğer kanserinde daha düşük oranlar ile ilişkileri vardır.

Cennet hurması aynı zamanda beta karoten gibi karotenoid antioksidanlar bakımından da zengindir. Bu pigment pek çok parlak renkli meyve ve sebzede bulunur.

Çalışmalara göre beta karotenler bakımından zengin bir beslenme kalp hastalıkları, akciğer kanseri, kolorektal kanser ve metabolik hastalık risklerindeki düşüşle bağlantılı.

37.000 insanla yapılan bir çalışmada bol miktarda beta karoten tüketenlerin tip-2 diyabet risklerinde de ciddi bir azalma görülmüş.

Kalp Sağlığına Fayda Sağlayabilir

Kalp hastalıkları dünya çapında önde gelen ölüm sebepleri arasında yer alıyorlar ve milyonlarca insanın hayatını etkiliyorlar.

Neyse ki çoğu kalp hastalığı türü sağlıksız beslenme gibi risk faktörlerini azaltarak önlenebiliyor.

Cennet hurmasında bulunan besinlerin güçlü kombinasyonu onu kalp sağlığını güçlendirmek için mükemmel bir seçenek haline getiriyor.

Cennet hurmasında quercetin ve kaempferol gibi flavonoid antioksidanlar vardır.

Flavonoidler bakımından zengin bir beslenmenin kalp hastalıkları riskinde düşüş sağladığı pek çok çalışmada görülüyor.

Flavonoid zengini beslenme tansiyonu, kötü kolesterolü ve inflamasyonları azaltarak kalp sağlığına destek sağlıyor.

Bunun yanında tam olgunlaşmamış cennet hurmasına kekremsiliğini veren tanenler de tansiyonu düşürmeye yardımcı oluyorlar.

Pek çok hayvan deneyinde, cennet hurmasında bulunan tannik asit ve gallik asidin tansiyonu düşürme konusunda etkili olduğu görülüyor ve bu da önemli bir risk faktörünün daha iyi hale gelmesini sağlıyor.

İnflamasyonu Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Kalp hastalıkları, artrit, diyabet, kanser ve obezite gibi rahatsızlıkların kronik inflamasyonla bağlantısı vardır.

Neyse ki anti-inflamatuvar bileşenler bakımından zengin gıdalar tüketmek inflamasyonu azaltabiliyor ve riski düşürebiliyor.

Cennet hurması mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Hatta bir tanesi günlük ihtiyacınızın %20’sini karşılayabilir.

C vitamini hücreleri serbest radikallerden kaynaklanan hasara karşı korur ve ayrıca bedendeki inflamasyonlar ile savaşır.

C vitamini dengesiz moleküllere bir elektron vererek serbest radikal hasarını azaltır, böylece onları nötralize eder ve daha fazla zarar vermelerine engel olur.

C-reaktif protein ve interleukin-6 bileşenleri beden tarafından inflamasyona tepki olarak üretilirler.

64 obez bireyle yapılan sekiz haftalık bir çalışmada, günde iki defa 500 mg C vitamini takviyesi almanın bu bileşenlerin miktarını ciddi oranda azalttığı görülmüş.

Ayrıca daha büyük çalışmalarda da günlük C vitamini alımını yükseltmenin kalp hastalıkları, prostat kanseri ve diyabet gibi inflamatuvar rahatsızlıkların riskinde azalma sağladığı belirtiliyor.

Cennet hurmasında karotenoidler, flavonoidler ve E vitamini de vardır ve bunların hepsi bedende inflamasyon ile savaşan güçlü antioksidanlardır.

Lif Bakımından Zengindir

Çok fazla kolesterole, özellikle de LDL yani kötü kolesterole sahip olmak, kalp hastalıkları, inme ve kalp krizi riskinde artışa sebep olur.

Meyve ve sebzeler gibi çözünür lifler bakımından zengin gıdalar, fazla kolesterolün atımına yardımcı olarak kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı olurlar.

Cennet hurması yüksek lifli bir meyvedir ve bu nedenle kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

Lifler düzenli bağırsak hareketleri için de önemlidirler ve yüksek kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilirler.

Cennet hurması gibi meyvelerdeki çözünür lifler, karbonhidrat sindirimi ve şeker emilimini yavaşlatabilirler ve bu da kan şekerinin aniden yükselmesine engel olur.

Lifler aynı zamanda bağırsaklardaki faydalı bakterileri beslerler ve bu da genel olarak sindirim sistemine ve genel sağlığa pozitif etkilerde bulunur.

Sağlıklı Görüşü Destekler

Cennet hurması göz sağlığı için önemli olan çok miktarda A vitamini ve antioksidana sahiptir.

Hatta bir cennet hurması, günlük A vitamini ihtiyacının %55’ini karşılar.

A vitamini kornea ve konjünktival membranların işlevlerine yardımcı olur. Ayrıca normal görme için gerekli olan rhodopsin proteininin temel bir bileşenidir.

Cennet hurmasında lutein ve zeaxanthin de bulunur ve bunlar görmeye yardımcı olan karotenoid antioksidanlardır.

Bu bileşenler retinada yüksek düzeyde bulunurlar ve bu bölüm gözün arkasında bulunan ışığa hassas bir dokudur.

Lutein ve zeaxanthin bakımından zengin bir beslenme, bazı göz hastalıklarının riskinde azalma sağlayabilir. Bu rahatsızlıklar arasında görme kaybına sebep olabilen ve retinayı etkileyen yaşa bağlı maküler dejenerasyon da bulunuyor.

Sonuç Olarak

Cennet hurması tatlı, güçlü bir meyve ve pek çok vitamin, mineral, lif ve faydalı bitkisel bileşen ile dolu.

Ayrıca inflamasyonları azaltabiliyor, kalp sağlığını destekliyor, görmeye destek oluyor ve sindirim sistemini sağlıklı tutuyor. Lezzetli ve pek çok başka gıdanın yanında da iyi gidiyor.

Sağladığı bu faydalardan dolayı onu lezzetli bir meyve olarak beslenme düzeninize eklemek mantıklı olacaktır.

Kaynaklar;

https://www.medicalnewstoday.com/articles/persimmon-fruit

https://www.healthline.com/nutrition/persimmon-nutrition-benefits

https://www.verywellfit.com/persimmon-nutrition-facts-4587438

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!