Misket Limonu Kaç Kalori?

Misket Limonu

(1 gr)
0
kcal
Miktar

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 11 0.11
Protein (g) 0.7 0.01
Yağ (g) 0.2 0.00
Lif (g) 2.8 0.03
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 2 0.02
Potasyum (mg) 102 1.02
Kalsiyum (mg) 33 0.33
Vitamin A (iu) 33.5 0.34
Vitamin C (mg) 29,1 0.29
Demir 0.6 0.01

 

Misket limonu, C vitamini, antioksidanlar ve vücut açısından faydalı diğer besinler bakımından zengin bir turunçgildir. Bağışıklığı destekleme, kalp rahatsızlığı riskini azaltma, böbrek taşlarını engelleme ve demir emilimine yardımcı olma gibi pek çok faydası bulunan misket limonunu beslenme düzeninize çeşitli şekillerde dahil edebilirsiniz.

Misket limonunun kalori ve besin değerlerini, faydalarını ve misket limonuna dair merak ettiğiniz diğer şeyleri bu yazıda okuyabilirsiniz.

Misket Limonunun Besin Değeri

Yaklaşık 67 gramlık bir misket limonunun kalori ve besin değerleri şu şekildedir:

Kalori: 20

Yağ: 0,1 g

Sodyum: 1,3 mg

Karbonhidrat: 7,1 g

Şeker: 1,1 g

Protein: 0,5 g

Bir adet misket limonunda 7 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Bu karbonhidratın 2 gramı lif, 1 gramı ise şekerdir. Bir misket limonunun suyunda hiç lif bulunmamakta ve limonun kalorisi ile karbonhidrat değeri yarı yarıya azaltmaktadır.

Misket limonunun glisemik indeksi bilinmemektedir. Ancak misket limonunda az miktarda karbonhidrat bulunduğu için kan şekeri üzerinde çok fazla bir etkisi olduğu düşünülmemektedir. Glisemik indeks, yenilen yiyeceklerin miktarı ile kan şekerinizi ve insülin yanıtınızı nasıl etkilediği göz önüne alınarak hesaplanan bir değerdir. Glisemik indeksi 10’un altında olan yiyecek-içeceklerde bu değer düşük kabul edilmektedir. Misket limonunun glisemik yükü 1 civarındadır.

Misket limonu tıpkı diğer turunçgiller gibi harika bir C vitamini kaynağıdır. Bir adet misket limonunda yaklaşık 20 mg C vitamini vardır. Bu miktar, yetişkinler için önerilen C vitamini miktarının yaklaşık üçte birini oluşturmaktadır. C vitamini, hücrelerin gelişimi ve onarımına yardımcı olur ve bağışıklık sistemini destekler. Misket limonu aynı zamanda folat, B6 vitamini ve potasyum bakımından da iyi bir kaynaktır.

Misket Limonunun Faydaları

Misket limonunu yemenin veya suyunu içmenin sağlık üzerinde çeşitli faydaları olduğu bilinmektedir. Misket limonunun sağlık üzerinde sağlayabileceği faydalardan bazılarına aşağıda göz atabilirsiniz.

Antioksidan kaynağıdır

Antioksidanlar, serbest radikallere karşı savaşarak hücre hasarını engelleme konusunda oldukça önemlidir. Vücudunuzdaki serbest radikallerin sayısı çok olduğunda hücreleriniz zarar görebilir. Bu durumda kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanser türlerine yakalanma riskiniz artabilir. Misket limonu gibi antioksidanlar bakımından zengin yiyecekler tüketerek vücudunuzu serbest radikallere karşı korumanız mümkün olabilir.

Böbrek taşlarını engelleyebilir

Böbrek taşları, idrar yaparken ağrıya neden olan ufak minerallerdir. Bunlar, idrarın çok yoğun hale gelmesi ya da idrarda kalsiyum gibi minerallerin çok fazla bulunması durumunda böbreklerin içerisinde oluşabilmektedir. Misket limonu gibi sitrik asit bakımından zengin yiyecekler, vücudunuzdaki sitrat seviyesini yükselterek ve taş oluşumuna neden olan minerallere bağlanarak taş oluşumunun önüne geçebilmektedir.

Kilo vermeyi destekleyebilir

İçme suyuna misket limonu damlatıp içmek oldukça ferahlatıcı ve sağlıklıdır. Üstelik suyu bu şekilde içmek, sağlıklı olmanın yanı sıra kilo vermeye de yardımcı olabilir.

Gün içerisinde düzenli olarak şekerli gazlı içecekler ya da meyve suyu tüketiyorsanız, bunlar yerine misket limonlu su tüketerek kalori alımınızı azaltabilirsiniz. Örneğin, kola içtiğinizde 35 gram karbonhidrat alırsınız ve bunun 33 gramı şekerden gelir. Misket limonlu su ise tamamen kalorisizdir. Yani şekerli içecekleri bırakıp içerisine misket sıktığınız suyu içerek kalori alımınızı azaltıp kilo verebilirsiniz.

Bağışıklığı desteklemeye yardımcı olabilir

Misket limonu, güzel bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, bağışıklığı desteklemede önemli bir besindir. C vitaminiyle ilgili yapılan araştırmalar, bu vitaminin soğuk algınlığı süresini ve şiddetini azaltabileceğini göstermektedir.

C vitamini aynı zamanda inflamasyonu azaltarak ve kolajen üretimini teşvik ederek yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamaya da yardımcı olabilmektedir. Kolajen, yara onarımı açısından önemli bir proteindir.

Üstelik misket limonu yalnızca C vitamini bakımından zengin değildir. Misket limonunda bulunan antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Kalp hastalığı riskini azaltabilir

Kalp hastalığı, dünya çapında ölüme neden olan faktörlerin başında gelmektedir. Misket limonu, C vitamini bakımından zengin olduğu için kan basıncınızı (tansiyonunuzu) düşürerek kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı açısından büyük bir risk faktörüdür.

C vitamini aynı zamanda damar sertliğine karşı koruma sağlayabilir. Damar sertliği, arterlerde plakların biriktiği ve bu nedenle arterlerin daraldığı bir rahatsızlıktır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, misket limonunun damar sertliğinin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kanserle savaşmaya yardımcı olabilir

Misket limonu, hücrelerinizin kanserle savaşmasını desteklemeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni, misket limonunun antioksidanlarla dolu olmasından kaynaklanmaktadır. Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak kanserle savaşmaya yardımcı olabilir. Misket limonunda bulunan flavonoidler, flavonlar, triterpenoid ve limonoidler, kanser hücrelerine karşı etkili olabilir.

Demir emilimini arttırır

Demir, vücut açısından oldukça önemli bir mineraldir. Kan üretimi sürecinde rolü olan ve hemoglobinin ana bileşenlerinden biri olan demir, vücudun ihtiyaç duyduğu oksijeni almasına yardımcı olur.

Yeteri kadar demir almadığınızda demir eksikliği anemisi yaşayabilirsiniz. Bu da baş dönmesi, kolayca kırılan tırnaklar, saçlarda dökülme ve yorgunluk gibi belirtilere neden olabilir.

Misket limonunda bulunan C vitamini, demir emilimini arttırmaya yardımcı olarak demir eksikliği anemisini engelleyebilir. Demir emiliminizi arttırmak için beslenme düzeninizde et, mercimek ve ıspanak gibi demir kaynaklarının yanı sıra misket limonu gibi C vitamini içeren gıdalara yer vermelisiniz.

Cilt sağlığını destekleyebilir

Misket limonu, C vitamini açısından zengin olduğu için kolajen üretimini destekler. Kolajen, cildin sıkı ve sağlam olmasına yardımcı olan bir proteindir. Misket limonu aynı zamanda antioksidanlar bakımından zengin olduğu için yaşlılıkla birlikte ciltte ortaya çıkan değişikliklerle savaşmaya yardımcı olabilir.

Serbest radikaller ve antioksidanlar vücutta dengede olmadığında ortaya oksidatif stres çıkmaktadır. Oksidatif stres, erken yaşlanmaya neden olabilir. Ancak misket limonu gibi C vitamini ve antioksidan zengini yiyecekler tüketerek oksidatif stresi azaltmanız mümkün olabilir.

Misket Limonu Nerede Kullanılır?

Misket limonunu çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Bununla birlikte misket limonunun genelde suyu ya da aroma için kabuğu tercih edilmektedir. Meksika ve Güneydoğu Asya tariflerinin pek çoğunda misket limonuna rastlayabilirsiniz.

Misket limonu ve rendesini yemeklerinizi lezzetlendirmek için kullanabileceğiniz gibi yaptığınız tatlılara da ekleyebilirsiniz.

Salatalarda sos olarak normal limon yerine misket limonu kullanmayı deneyebilirsiniz. Misket limonu, zeytinyağı, tuz ve nar ekşisini karıştırarak harika bir salata sosu hazırlayabilirsiniz.

Misket limonunu mutfak dışında da kullanmanız mümkün. Misket limonu genelde temizlik malzemesi olarak ya da kötü kokuları ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Misket limonu, sirke ve suyu karıştırarak yüzeylere sıkabilir ve hijyen sağlayabilirsiniz.

Misket Limonu Nasıl Saklanır?

Misket limonunu raf ömrünü uzatacak şekilde saklayabilirsiniz. İkiye böldüğünüz misket limonlarının kesik taraflarını streç folyoya sarıp saklayabilirsiniz. Aynı zamanda hava geçirmez bir kabın içerisinde koyarak saklamanız da mümkün. Ardından limonu buzdolabına koyarak daha sonra kullanmak üzere muhafaza edebilirsiniz.

Misket limonunu kullanım amacınıza bağlı olarak farklı şekillerde de saklayabilirsiniz. Örneğin, misket limonu suyunu buz kalıplarında dondurabilirsiniz. Bu sayede ihtiyacınız olduğunda dolaptan hemen çıkarıp kullanabilirsiniz. Dondurup sakladığını misket limonu suyu 3-4 ay kadar dayanacaktır.

Misket limonu kabuğu rendesi kullanacaksanız, önceden rendeleyip saklamanız da mümkün. Rendelediğiniz limonlar buzdolabında bir hafta kadar taze kalacaktır. Bu süreyi rendeleri buzluğa atarak uzatabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!