Lor Peyniri Kaç Kalori?

Lor Peyniri

(1 gr)
1
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 6.66 0.07
Protein (g) 10.34 0.10
Yağ (g) 0.29 0.00
Lif (g) 0 0.00
Kolesterol (mg) 7 0.07
Sodyum (mg) 372 3.72
Potasyum (mg) 137 1.37
Kalsiyum (mg) 86 0.86
Vitamin A (iu) 8 0.08
Vitamin C (mg) 0 0.00
Demir 0.15 0.00

 

Lor peyniri, peynir yapılırken ortaya çıkan peynir altı suyundan elde edilen bir üründür. Özellikle spor yapan kişilerin yakından tanıdığı lor peyniri, yüksek protein içeriği ile ünlü bir peynirdir. İster sade isterseniz de diğer yiyeceklerle tüketebileceğiniz lor peyniri oldukça sağlıklı bir yiyecektir.

Lor peynirinin kalori ve besin değerlerini, faydalarını ve lor peynirine dair merak ettiğiniz diğer şeyleri bu yazıda okuyabilirsiniz.

Lor Peyniri Besin Değeri

Lor peyniri, oldukça sağlıklı ve düşük kalorili bir protein kaynağıdır. Lor peynirinin 100 gramındaki besin değerleri yaklaşık olarak şu şekildedir:

Kalori: 90

Karbonhidrat: 3,6 g

Protein: 13,7 g

Yağ: 1,9 g

A vitamini: 14 IU

Potasyum: 151 mg

Kalsiyum: 121 mg

Lor Peynirinin Faydaları

Özellikle egzersiz yapan kişilerin bol miktarda tüketmeyi sevdikleri lor peyniri, peynir altı suyundan elde edilen bir peynirdir. Besin değeri oldukça yüksek olan lor peynirinin faydalarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Protein kaynağıdır

Lor peyniri, peynir üretiminde sütten ayrılan peynir altı suyundan yapılmaktadır. Peynir altı suyu ise esansiyel amino asitler içermektedir. Aynı zamanda diğer peynir türlerine göre hızlı bir şekilde sindirilebilmektedir. Lor peyniri yediğinizde diğer protein kaynaklarına göre daha kolay sindirilebilen ve emilebilen bir protein tüketmiş olursunuz.

Kas gelişimini destekler

Kas kitlesi, yaşın ilerlemesiyle birlikte doğal olarak azalmaktadır. Bu da vücuttaki yağın artmasına ve kronik hastalık riskinin yükselmesine neden olmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle görülen bu süreç yavaşlatılabilmekte, engellenebilmekte ve hatta geriye döndürülebilmektedir. Bunun için yapmanız gerekenler, kuvvet antrenmanı ile dengeli beslenme olacaktır. Kuvvet antrenmanları yaptığınızda ve yüksek proteinli yiyecekler tükettiğinizde kas kaybının önüne geçebilirsiniz. Özellikle lor peyniri gibi peynir altı suyu içeren ürünlerle kas kaybınızı engellemenin yanı sıra kuvvetinizi de arttırabilirsiniz.

Tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olabilir

Yüksek tansiyon, kalp hastalığı bakımından önemli bir risk faktörüdür. Süt ürünleri tüketimi ile kan basıncının düşürülmesi hakkında ilişki olduğunu gösteren çeşitli araştırmalar bulunmaktadır. Süt ürünlerinin bu etkisinin, biyoaktif peptitlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bununla birlikte bu konuda insanlar üzerinde yapılan araştırmalar sınırlı sayıda olduğu için lor peynirinin tansiyonu düşürmeye kesinlikle yardımcı olduğu söylenemez.

Tip 2 diyabet tedavisinde yardımcı olabilir

Lorun elde edildiği peynir altı suyunun, yüksek kan şekeri ve insülinin düzgün çalışmaması ile ilişkili olan tip 2 diyabette yardımcı olabileceği düşünülmektedir. İnsülin normalde şekerin hücrelere alınmasını sağlayan bir hormondur. Peynir altı suyunun, özellikle yüksek karbonhidratlı öğünlerden önce veya öğünler sırasında tüketildiğinde kan şekerini makul seviyelerde tutabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Bu da özellikle tip 2 diyabeti olan hastalar bakımından fayda sağlayabilir.

İnflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir

İnflamasyon, vücudun hasarlara karşı verdiği doğal bir tepkidir. Kısa süreli inflamasyon faydalı olabilmekle birlikte inflamasyonun kronik hale gelmesi, çeşitli hastalıkların oluşmasına yol açabilmektedir. Kronik inflamasyon, pek çok hastalık bakımından risk faktörüdür ve sağlığınız açısından zararlı olabilir. Bununla birlikte yüksek miktarda peynir altı suyu proteini almanın, kandaki C-reaktif proteinini azaltabileceğini ve bunun da inflamasyonu azaltmaya katkıda bulunabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

İnflamatuar bağırsak hastalığında fayda sağlayabilir

İnflamatuar bağırsak hastalığı, bağırsakta kronik inflamasyonun görüldüğü bir rahatsızlıktır. Peynir altı suyunun, inflamatuar bağırsak hastalığında faydalı olabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Bu anlamda lor peyniri, bağırsak rahatsızlığının hafifletilmesinde yardımcı olabilir.

Kilo vermenize yardımcı olur

Protein tüketimini arttırmak, kilo vermenin en iyi yollarından bir tanesidir. Daha çok protein tüketerek iştahınızı azaltıp daha az kalori alabilir, metabolizmanızı hızlandırarak daha fazla kalori yakabilir ve kilo verirken kas kitlesi kazanabilirsiniz. Lor peyniri, protein zengini bir yiyecek olduğu için kilo vermek için protein tüketiminizi arttırmak istiyorsanız, lor peynirine şans verebilirsiniz.

Potasyum ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur

Potasyum, hücrelerin düzgün bir şekilde işlemesi için gerekli bir mineraldir. Yetişkinlerin günlük potasyum ihtiyacı yaklaşık olarak 3500-4700 mg’dır. Lor peyniri, potasyum açısından güzel bir kaynak olduğu için bu peyniri yediğinizde günlük ihtiyacınızın bir kısmını karşılamış olursunuz. Potasyum, vücudunuzun sağlıklı kalması için oldukça önemli bir elektrolittir. Potasyum içeren yiyeceklerle sodyumun olumsuz etkilerini azaltarak kan basıncınızı kontrol altına alabilirsiniz. Vücutta yüksek miktarlarda sodyum olması, yüksek tansiyon riskini arttırmaktadır. Sağlıklı bireylerde potasyum, sodyumun vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kan damarlarının duvarlarını genişleterek kan basıncının azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Kalsiyum içeriği ile kemiklerinizi destekler

Kalsiyum, vücutta en çok bulunan mineral olup kemik sağlığı için çok önemlidir. İnsanlarda kemiklerin oluşması ve güçlü kalması için kalsiyuma ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda beyin ile vücudun diğer bölümleri arasındaki iletişim için de yeteri kadar kalsiyum almak önemlidir. Kalsiyum aynı zamanda kas hareketlerinde ve kalp-damar fonksiyonlarında da rolü olan bir mineraldir. Yetişkinlerin günlük kalsiyum ihtiyacı yaklaşık olarak 1000 mg’dır. Lor peyniri, günlük kalsiyum ihtiyacınızın bir kısmını karşılamanıza yardımcı olacağı için bu yiyeceği günlük beslenme düzeninize eklemeyi düşünebilirsiniz.

Lor Peyniri Ne Kadar Yenmeli?

Lor peyniri, besleyici bir yiyecek olmakla birlikte her şeyde olduğu gibi lor peynirini de ölçülü bir şekilde tüketmeniz gerekir. Özellikle gut gibi protein fazlasından zarar görebilecek hastaların lor peyniri tüketiminde ölçülü olmaları ve doktorlarının önerilerine uymaları gerekir.

Lor peynirini kilosuna dikkat eden kişiler kahvaltıda 3-4 kaşık kadar tüketebilir. Kilo sorunu olmayan kişiler ise bu miktarın çok fazla üzerine çıkmayacak şekilde lor peyniri yiyebilirler.

Lor Peyniri Nasıl Yenir?

Lor peynirini sade olarak tüketebilirsiniz. Protein bakımından zengin olan lor peynirini kahvaltıda, ara öğünlerde ya da akşam yemeklerinizin yanında yiyebilirsiniz. 

Lor peynirini sade yemek istemiyorsanız, içerisine sevdiğiniz baharatlarla birlikte zeytinyağı ekleyerek tüketebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı tek başına yiyebileceğiniz gibi börek ve poğaçaların içerisine de koyabilirsiniz.

Lor peynirini salataların içerisinde de tüketmeniz mümkün. Taze meyvelerden yapılan salatalara protein eklemek için kullanabileceğiniz lor peynirini yeşilliklerle hazırladığınız salatalarda da kullanabilirsiniz.

Lor peyniri, bebekler için de sağlıklı bir yiyecek olduğundan dolayı 6 aylıktan büyük bebeklere ek gıdaya geçişte lor peyniri yedirebilirsiniz. Bununla birlikte bebeklerin lor peynirini yağsız, tuzsuz ve baharatsız olarak tüketmeleri önemlidir. Ancak lor peyniri bir süt ürünü olduğu için bebeğinizin süt alerjisi varsa dikkatli olmalısınız.

Lor Peyniri Nasıl Yapılır?

Lor peyniri, yüksek protein miktarı nedeniyle süt alerjisi olmayan herkesin tüketmesi gereken bir yiyecektir. Sağlık açısından sade olarak tüketebileceğiniz lor peynirini hamur işlerinin içerisinde de kullanabilirsiniz.

Lor peynirinizi kendiniz evde hazırlamak istiyorsanız, ihtiyacınız olan malzemeler şunlar olacak:

  • 2 kg çiğ süt
  • Yarım yemek kaşığı elma ya da üzüm sirkesi
  • Yarım çay bardağı limon suyu

Bir tencere içerisine sütü koyun ve kısık ateşte karıştırarak kaynatmaya başlayın. Süt kaynadığında içerisine sirkeyi ve limon suyunu ilave edin. Karıştırmaya devam ettikçe süt kesilmeye başlayacaktır. Yaklaşık 4-5 dakika sonra ocağın altını kapatın ve bir saat kadar dışarıda bekletin. Süt kesiklerini süzgeç ile alın ve temiz bir tülbentle fazla suyunu sıkmaya başlayın. Fazla suyu sıktıktan sonra peyniri yaklaşık 15 dakika kadar tamamen süzülmesi için bekletin. Bu şekilde peyniriniz hazır olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!