Çekicilik dış görünüşte değil, duygularınızı nasıl ifade ettiğinizde gizli

Çekicilik dendiğinde birçoğumuzun aklına önce fiziksel özellikler, sonra da kişilik özellikleri geliyor. Ancak uzmanlar, çekiciliği belirleyen kilit noktanın bir başka şeyde gizli olduğunu ortaya koydu.

Almanya’nın Lübeck Üniversitesi’nden Prof. Silke Anders tarafından yapılan ve sonuçları TIME dergisinde yayımlanan bir araştırma kapsamında katılımcılara, kadınların duygularını farklı şekillerde ifade ettikleri videolar izlettirildi. Daha sonra katılımcılara kimleri daha çekici buldukları soruldu. Araştırmanın sonunda, videolarda gördükleri hangi kadınlar duygularını daha iyi ifade ediyorsa, katılımcıların onları daha çekici buldukları anlaşıldı.

Araştırmadan elde edilen bu sonuç, genelde insanların havalı ve gizemli kişileri daha çekici bulduğu şeklindeki düşüncelere karşı çıkıyor. Dahası, duyguları daha çok ifade etmek hem bu duyguların daha anlaşılır olmasını hem de daha çekici bulunmayı sağlıyor.

İlgili yazı: Erkeklerin kadınlarda dayanılmaz bulduğu 12 çekici özellik

Söz konusu araştırma kapsamında uzmanlar katılımcılara kimi daha çekici bulduklarını sormanın yanı sıra, onların beyin aktivitelerini de inceledi. Bunun sonucunda katılımcıların, videoda gördükleri kişinin ifade ettiği duyguyu daha iyi anladıklarında beyinlerinde bunu işleyen bölgede daha fazla hareketlilik tespit edildi.

Bu sonuçları destekleyen başka araştırmalar da bulunuyor. Peki çekici olmanın formülü, duyguları daha iyi ifade etmekten geçiyorsa bunu nasıl yapabilirsiniz?

Ortak bir dil kullanın

Konuştuğunuz kişilerle ortak bir dil kullanın. Örneğin karşınızdaki kişi bazı kelimeleri çok sık kullanıyorsa, siz de ara sıra bu kelimeleri kullanmaya çalışın. Böylelikle karşınızdaki kişi sizi daha iyi anlayacaktır.

Gülümseyin

Duygularınızı nasıl ifade edeceğinizi bilemediğinizde sadece gülümseyin. Böylelikle karşınızdakine arkadaşça bir izlenim vermiş ve her ne kadar kendinizi tam olarak ifade edememiş olsanız bile insanların size yaklaşmasına olanak tanımış olursunuz.

İlgili yazı: Güzel bir yüz mü, çekici bir ses mi daha etkileyicidir?

El hareketlerinizi önemseyin

Ellerinizin gücünü unutmayın. İnsanların duygularını en açıkça ifade ettiği anlardan biri olan tartışmalar sırasında ellerini ne kadar sık kullandıklarını hatırlayın. Karizmatik liderlerin konuşurken ellerinin gücünden ne kadar yararlandıklarını düşünün. Elleriniz çok şey anlatır. Öfke, sakinlik, heyecan… Ellerinizi serbest bırakın ve onların da duygularınızla birlikte dans etmesine izin verin. Karşınızdaki kişi böylelikle ne demek istediğinizi daha iyi anlayacaktır.

Kaynak:
Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!