Çamaşırları içeride kurutmak ne kadar doğru?

Araştırmalar çamaşırları içeride kurutmanın astım ve zayıf bağışıklık sistemi gibi hastalıklardan şikayetçi olan insanlar için ciddi risklere sahip olduğunu söylüyor.

İlginizi çekebilir: Adaçayı yakarak evinizin havasına sağlık katabilirsiniz

çamaşırları içeride kurutmak
Çamaşırları içeride kurutmak astım hastaları için ciddi tehlike taşıyor.

2014 yılında Manchester’daki Ulusal Aspergiloz Merkezinde yürütülen konuyla ilgili bir araştırma, bu risklerle ilgili bazı gerçekleri ortaya koyuyor. Çalışmayı yürüten Profesör David Denning bir makine dolusu çamaşırın yaklaşık 2 litre su içerdiğini ve bu suyun tamamının çamaşırların kurutulduğu odaya salındığını ifade ediyor:

“Çoğumuzun bu tür nemli ortamlarda yetişen mantarlara karşı bağışıklığı var ya da enfeksiyonlara karşı etkin bir şekilde savaşabilecek kadar sağlıklıyız. Ancak çamaşırları içeride kurutmanın yarattığı nem, astım hastalarında öksürük ve hırıltıya neden olabilir.”

“Öte yandan kemoterapi tedavisi gören kanser hastaları, aids hastaları ve doğuştan bağışıklık hastalığı olan bireyler gibi bağışıklığı zayıf veya zarar görmüş kişilerde mantar, tedavi edilemez ve bazen de ciğerlere ve sinüslere ölümcül hasar veren bir hastalık olan akciğer aspergilozuna yol açabilir.”

Profesör Denning’in konuyla ilgili tavsiyesi ise çamaşırları dışarıda kurutmak. Eğer böyle bir şansınız yoksa da yatak odaları ve salondan uzakta iyi havalandırılan bir odada kurutmaya özen göstermelisiniz.

İlginizi çekebilir: İç çamaşırı deyip geçmeyin, işte sık yapılan iç çamaşırı hataları

Kaynak:

indy100.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!