Çakralarımızı yakından tanıyalım 3: Solar pleksus

Solar pleksus, aşağıdan yukarıya doğru uzanan çakra sisteminde üçüncü sırada yer almaktadır. Bedende yer olarak karın bölgemizi temsil eder. Sanskrit dilindeki adı Manipura’dır. Anlamı ise parlak mücevher demektir. Element olarak ateşi temsil eder. Aslında ateşin o parlak rengidir; kastedilen yani çakranın da rengi olan sarı.

Çakranın konularının başında güç geliyor. Bedende aldığı yer olan karın bölgesi ne kadar güçlü ise, beden de o kadar güçlü oluyor. Gücü kullanma yeteneğiyle de ilişki içerisinde çakranın dengesiz çalışması. Çok güçlü isem, bunu şiddete çevirme durumum söz konusu olabilir yani çakranın çok çalışması handikaplarından birisidir bu. Sadece fiziksel şiddet değildir kast edilen, gücün fazla olduğunda da kullandığımız bir deyim vardır ; güç zehirlenmesi. İşte bu bize gerçekten fazla çalışan bir üçüncü çakrayı gösterir. Öte yandan az çalışan çakra da tam zıttıyla mevcuttur. Güçsüz ve zayıf bir beden, süreklilik, disiplin sağlayamayan yorgun bir bedendir. Hatta kronik yorgun insanların çoğu için üçüncü çakranın az çalışmasından bahsedebiliriz. Her zaman yapmamak ve başlamamak için bahaneleri vardır.

Aile sistemine baktığımızda, yetiştirildiğimiz kişiler arasında güç paylaşımı nasıldı? Güç, otoriteyi de temsil eder. Evdeki otorite kimdi? Bu kişi otoriteyi nasıl kuruyor ve sağlıyordu? Ve benim karşılığım yani tepkim nasıl oluyordu? İşte bu sorulara verilen cevaplar bu çakranın çalışmasıyla ilgili ipuçları verebilir. Eğer anne ve babamla hala güç savaşı veriyorsam, iş ve sosyal hayatımda otorite ile problemler yaşıyorsam çakranın işleyişinde bir dengesizlik var diyebilirim.

Bedensel tepkileri ise çoğunlukla mide rahatsızlıklarıyla ortaya çıkar, hazımsızlık ve gaz problemleri, gastrit, ülser, mide bulantısı, iştah problemleri olarak kendini göstermektedir. Üçüncü çakranızın dengede olmadığını düşünüyorsanız bu tavsiyelerden biri veya birkaçı iyi gelebilir:

  • Bahane üretmeye yatkınsan, başmakta zorlanıyorsan, programlamak, planlamak ve planlı ilerlemek için tik atarak çalışmak
  • Karın kaslarını güçlendiren egzersizler yapmak
  • Mum ve tütsü yakmak
  • İradeyi güçlendirmek için psikoterapi çalışmaları yapmak.
  • Üçüncü çakra olumlamalarını yazmak ve okuyarak tekrar etmek de iyi gelecektir:

-İçimdeki gücü onurlandırıyorum.
-İşleri kolayca, çabasızca hallediyorum.
-İçimdeki ateş tüm tıkanıklıkları ve korkuları yakar.
-Yapmak istediğim her şeyi yapabilirim.

İlginizi çekebilir: Çakralarımızı yakından tanıyalım 2: Sakral çakra

Burcu Ceren Tan
Kurumsal hayatın stres yüküyle uğraşmaya çalışırken, nefes teknikleriyle karşılaştım. Yolculuğum bir nefes kampıyla başladı ve sonrasında yoga ile tanıştım. Kısa sürede bende başlayan dönüşümü, ... Devam