Buzdolabınızda bulunan malzemelerle yapabileceğiniz doğal maskeler

Ünlü doktorlar, midenize ne sokuyorsanız cildinize de onu sürün derler. Bu aralar doğal maskeler eskisi gibi sadece ambalajına onlarca para verdiğimiz maskelerle karşılaştırılmıyor bile. Artık her şeyde doğallık moda.

Siz de mutfağınıza yapacağınız ufak bir yolculukla cildinize uygun maskeyi yapabilir, doğanın yararlarından faydalanabilirsiniz.

Muz maskesi

Muz maskesi zengin içeriğinden dolayı solgun yıpranmış ve hassas ciltler için uygundur. Aynı zamanda bu maskeyi kuru ciltler de uygulayabilir. Lekesi olmayan olgun bir muzu ezin ve nemlendirici ile karıştırın. Daha sonra yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin.

 muz maskesi

Limon maskesi

Yağlıya yakın normal ve problemli ciltlerin kullanabileceği bir maskedir. Haftada iki kez uygulamanız yeterli olacaktır. Yarım adet limonu sıkın ve nemlendiriciniz ile karıştırın. Yüzünüzde 5 dakika kadar bekletin.

Avokado maskesi

Özellikle yorgun ve kuru ciltler için önerilen bu maskeyi güneşlenmenin ardından da uygulayabilirsiniz. Bir çay kaşığı avokadoyu ezin ve nemlendirici ile karıştırın. 15 dakika bekletin. Haftada bir kez uygulayın.

Salatalık maskesi

Sıkılaştırıcı ve ferahlatıcı özellikleriyle yağlı ya da normal ciltlerin kullanacağı bir maske tipidir. Salatalık maskesi cildinize parlaklık verir ve gözenekleri sıkılaştırır. Salatalığın çekirdeksiz bölümünden bir çay kaşığı kadar kısmını ezin ve nemlendirici ile karıştırın. Daha sonra 10 dakika bekletin. Ayda iki kez uygulayın.

Zeytinyağı maskesi

Vitaminsiz kalmış solgun ve kurumuş ciltler için tavsiye edilir. Kuru ciltler için önerilir. İki çay kaşığı nemlendirici krem üzerine ekleyin ve yarı sulu nemlendirici elde edene kadar karıştırın. Daha sonra yüzünüze uygulayın ve 10 dakika kadar beklemeye bırakın. 10 gün boyunca gün aşırı kullanın.

zeytinyagı maske

Çay maskesi

Cildinizdeki gözenekleri sıkılaştımak için kullanacağınız bir maskedir. Yağlıya yakın normal ciltler için uygundur. Büyükçe bir tutam çayı (ya da 3 paket poşet çayı) bir cezvede demleyip soğumaya bırakın. Sonra bir çorba kaşığı demlenmiş çayı iki kahve kaşığı nemlendirici kremle karıştırın.10 dakika boyunca yüzünüzde bekleyin. Haftada iki kez kullanılmaya müsaittir.

Yumurta maskesi

Yumurtanın sarı kısmıyla uygulayacağınız bir maskedir. Soluk ve karma ciltler için uygundur. Yumurtanın sarı bölgesini nemlendirici içine karıştırın ve 20 dakika boyunca bekletin. Etkili bir sonuç için haftada iki kez uygulayın.

Bal maskesi

Besleyici ve canlandırıcı olan bu maske genellikle soluk yüzler için idealdir. Cildi derinlemesine temizler. İki çay kaşığı balı nemlendirici ile karıştırın ve 15 dakika yüzünüzde bırakın. Haftada bir kez uygulayın.

 

Kaynak:

modaklik.com

beauty.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!